Partycje-co i jak od podstaw?


(Ditko4) #1

Witam wszystkich,komputer mam od maja 2007r.jednak do teraz nie zrobilem żadnych partycji.Nie wiedziałem że trzeba bo to mój pierwszy PC.

Bardzo proszę o szczegułowy opis jak mam zrobić partycje.Uprzedzam że jestem laikiem jeżeli chodzi o ten temat.Mój dysk ma 320GB i jedną partycje C na której trzymam wszystko.Jezeli trzeba to zrobić jakimś programem to proszę o jakiś polskojęzyczny.

Jeszcze raz proszę o opis krok po kroku bo nie chciał bym czegoś zepsuć.

Z góry Wielkie dzięki


(adam9870) #2

Zobacz:

http://www.searchengines.pl/Partycjonow ... t9576.html


(matrix012345) #3

Po pierwsze wcale nie musisz, ale możesz. Nie polecam partycjonować dysku, lepiej zrobić poprostu kilka katalogów. No chyba że chcesz mieć 1 partycje na małe pliki, a 2 na dórze (filmy itp) ale z tego co czytam wynika że sie na tym nieznasz. Ale jeśli chcesz to ci wytłumaczę.

Programem możesz nawet wbudowanym w windows ale jeśli dobrze rozumiem to masz partycję 320GB i chcesz podzielić na mniejsze nie usuwając zawartości. Najpierw defragmętuj dysk. Możesz nażędziem wbudoanym w windows, ale polecam http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=2152 . Później zkorzystaj z GParted, jahttp://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=2152 się obsłógiwać masz w http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21, jest to co prawda demonstracja o instalacji linuxa, ale pokazują tam tesz kozystanie z GParted. Tylko nie utwarzaj partycji swap. Partycjonowanie skończone, teraz musisz jeszcze zrobić formatowanie ale to niech ktoś inny ci wytłumaczy.


(Ditko4) #4

Matrix rozumiem że Ty też nie masz partycji i uzywasz katalogów typu muzyka zdjęcia itp...A co po formacie utrata danych?


(Przemi G) #5

Formatowanie dysków to już nie problem

A jak już utworzysz partycje będziesz je miał oznaczone najprawdopodobniej literą C; D; E (możesz mieć inaczej ale to bez różnicy)to klikasz raz na ten dysk a nastepnie prawym przyciskiem myszy i wybierasz Formatuj i tam już powinno być wszystko ustawione (między innymi plik systemu NTFS jak będziesz miał FAT32 to przestaw na NTFS) Klikasz na start i już formatowanie rozpoczęte:)

I tak robisz z każdym dyskiem:) oprócz C, czyli tego nie farmatujesz na którym jest Windows wgrany ( czyli nie formatujesz, którego tak dzieliłeś)


(Grzesiu139) #6

A jak myslisz? :stuck_out_tongue: Pewnie że utrata....


(Pobe16) #7

Kto twierdzi, że trzeba mieć kilka partycji? Ja mam jedną i jest mi z tym dobrze. Wszystko zależy od Twoich przyzwyczajeń, jeżeli jak na razie nie miałeś potrzeby robienia dodatkowych partycji, to nie warto tego na siłę zmieniać.


(Kubakuderski) #8

ja mam jedną bo tak i już.....moge se zrobić, ale tak jak mam teraz jest mi wygodnie.....w faq vista wszystko o partycjonowaniu jest


(Sidhmor) #9

Są inne sposoby archiwizacji najpotrzebniejszych danych, sto razy pewniejsze niż chowanie ich na drugiej partycji podczas formatu. Zresztą wówczas taki format przyności znacznie mniej krzyści.

Zawsze należy patrzeć na potrzeby. Jeżeli ci druga partycja nie była do teraz potrzebna, to po co ci druga, czy tam trzecia i czwarta?? Dlatego że ktoś ci powiedział, że tak trzeba?? Sam mam w laptopie jedną partycję, używam go do pracy i poprostu więcej nie potrzeba. Za to na stacjonarnym mam dwa dyski po trzy partycje każdy, bo tak jest wygodniej. Wszystko zależy od potrzeb:D


(Ditko4) #10

To znaczy że nie jest problemem mieć w moim przypadku na dysku C(system,dokumenty,muza,filmy,fotki itd...)wszystko?


(saturno) #11

Można mieć wszystko na jednej patrycji, ale wydaje się, że nie jest wskazane.

Choćby ze względu na defragmentację bardzo dużych partycji, która może zająć bardzo dużo czasu.

Idąc tym tropem mając: filmy, zdjęcia i inne pliki (które ulegają bardzo małej lub znikomej fragmentacji) na innej partycji niż system łatwiej jest utrzymać porządek na partycji systemowej.

I radzę dokładnie zainteresować się tym tematem: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=8051

(Szczególnie jego drugą częścią).

Ps.: Co niektórym przydałoby się odświeżyć wiadomości z gramatyki, bo bolą oczy :shock: .

Ps 2.: Jaką masz wielkość tej partycji ?


(Kubakuderski) #12

ja poweim tak...jak Ci to do tąd nie przeszkadzało i było ok to sobie tak zostaw...


(matrix012345) #13

ja żadko formatuje, bo po co ormat jak można zainstalować winde bez formatu, a partycje mam 3, i chciałbym je połączyć tylko sie boje utraty danych (kiedyś mi sała partycja przepadła). Akurat u mnie 2 parycje się przydadzą bo chce wgrać windows serwer 2008 RC albo viste obok xp, ale jak bym nie robił to 1 partycja byłaby najlepsza.


(Ditko4) #14

Pojemność dysku to 320GB i mam jeden tylko dysk lokalny (C:) a na nim wszystko.


(saturno) #15

Jedna partycja 320 GB ?


(Kubakuderski) #16

tak....przecież jest wyrażnie napisane....


(Ditko4) #17

Niewiem czy to partycja ale powtażam mam dysk 320GB oznaczony jako (C:) i nic więcej tam nie ma.


(saturno) #18

W takim układzie nie masz wyboru.

Bo chociaż jest możliwa do przeprowadzenia operacja zmiany wielkości partycji.

W powstałym z tej operacji wolnym miejscu można zakładać nowe partycje.

Ale z twoim doświadczeniem:

Lepiej sobie daj spokój.

Poczytaj sobie w internecie jest mnóstwo wiadomości w tym temacie.

Podszkolisz się i może kiedyś #-o .