Partycje dla Win7 i Ubuntu 10.10


(Derekdx) #1

Witam,

chciałbym zainstalować ubuntu i win 7 na jednym dysku fizycznym tylko mam mały problem z partycjami.

Mam dysk 300GB i chciałbym aby 2x20GB i 8GB na swap było dla ubuntu i 40GB 100GB i 112GB było dla windows, lecz na 1 dysku fizycznym można stworzyć tylko 4 partycje chciałem to rozwiazac w ten sposob ze partycje dla linuxa wcisnąć w partycje rozszezoną lecz nie dało rady. Proszę więc o jakąś rade jak rozwiązać ten problem


(dragonn) #2

Dlaczego nie dało rady, ją mam wszystkie partycje linuksowe na rozszerzonej, pewnie robisz coś źle. Aha i jeszcze mam pytanie po co ci 8 gb swap-u?


(Derekdx) #3

Czytałem ze SWAP powinien byc 2xRAM,

jeżeli chodzi o te partycje to przy instalacji gdzie wybiera się partycje gdzie ma być zainstalowany system wskazuje na pierwszy z 20GB dysków i wyskakuje monit ze jest nie prawidłowa partycja, a wszystkie partycje linuxowe są w ext3


(system) #4

To było za czasów Pentium i 32MB Ram tam robiło się 2x czyli 64MB. Ten SWAP nie jest potrzeby Tobie, ja przy 1GB nie odczuwam potrzeby posiadania SWAPu.

Hmm, z tymi partycjami to nie wiem za mało informacji podałeś.


(Gregorsi) #5

na dysku możesz mieć cztery partycje, więc przynajmniej jedna z nich musi być partycją rozszerzoną w której utworzysz sobie dyski(partycje) logiczne.

Jeżeli chciał byś tworzyć więcej partycji podstawowych musiał byś mieć na dysku utworzoną tablicę partycji GPT, wówczas można utworzyć do 128 partycji.


(roobal) #6

Ja proponuję zrobić taki podział (zakładam, że Windows 7 instalujesz całkowicie od nowa):

  • Partycja podstawowa #1 wg linuksowego oznaczenia - /dev/sda1 - 20GB na system GNU/Linux.

#7

DerekDX , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swoje posty i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.