Partycje i dyski. Zagadka na zajęciach

(R@z0r) #1

Na zajęciach postawiono przed nami pytanie o partycje na dyskach. Były różne ale wedle tych samych zasad.

Czy jest możliwe, że:

1). Mamy dysk twardy. Dzielimy go na dwie partycje, podstawową i rozszerzoną. Partycja rozszerzona podzielona jest na 4. A jedna z tych czterech na 2.

Tak czy nie? Jeśli nie wskaż błędy.

2). Mamy dysk twardy. Dzielimy go na dwie partycje, podstawową i rozszerzoną. Partycja rozszerzona podzielona jest na 4. A każda z nich na pół (cztery na 2 czyli 8).

Tak czy nie? Jeśli nie wskaż błędy.

Wydaje mi się, że nie można partycjonować dysku w taki sposób. A co Wy sądzicie? (sprawdzian w piątek xD)

(Jacek Bydgoszcz) #2

Wszystko można. :stuck_out_tongue:

(Sokar11) #3

Na partycji rozszeżonej możęsz zakładać tylko dyki logiczne. "Partycja rozszerzona podzielona jest na 4" Na co jest ta partycja podzielona?NA dyski logiczne? Nie rozumiem tego zdania.

(R@z0r) #4

Chyba tak. tzn na kolejne partycje. Ale chyba czytałem, że nie można dzielić na więcej niż 4 jednego dysku. Ale nie wiem czy przypadkiem nie dotyczyło to jakiegoś systemu plików.

-- Dodane 22.01.2012 (N) 14:55 --

dyskm.th.png

Uploaded with ImageShack.us

Ja to właśnie jakoś tak rozumiem.

(adam9870) #5

nie rozumiem co oznacza: "Dzielimy go na dwie partycje, podstawową i rozszerzoną. Partycja rozszerzona podzielona jest na 4. A jedna z tych czterech na 2."

ad. 1.

1 partycja podstawowowa

6 partycji logicznych

Tak.

zad1e.th.png

ad. 2.

1 partycja podstawowa

8 partycji logicznych

Tak.

zad2.th.png

(no chyba, że to dzielenie na ileś jednej partycji sprawia, ze 'nie', ale wtedy oznaczaloby, ze źle zrozumiałem całosć, a to mozliwe :wink:

polecam zapytac np. http://groups.google.com/group/pl.comp. ... nnt/topics

Pozdrawiam.

swoją drogą - na jakim przedmiocie i w której klasie dają takie zadania? :wink:

(R@z0r) #6

Pierwsza klasa technikum. Przedmiot: Systemy Operacyjne i sieci komputerowe oraz na Urządzeniach techniki komputerowej.