Partycje na Dysku Twardym


(ziomeksan55) #1

Witam mam małe pytanie, otóż, mój kolega twierdzi że gdy się ma dysk większy niż 300GB to trzeba robić partycje- no spoko. Zakupiłem sobie niedawno 1TB + 320GB który miałem wcześniej to daje "niby" 1.3TB więc jeżeli by go podzielić na partycje po 300GB to to by wyszło 4 partycje. No dobra, on mówi że gdy nie ma tak podzielonego dysku na partycje, to dysk zaczyna szaleć, tzn głowica zasuwa po całym dysku, przez co jest wolniejszy dostęp do danych itp. No dobra i teraz właśnie pomyślałem że skoro tak trzeba się będzie bawić, to na jaką cholerę robią dyski po 2, 3TB? Przecież to oznacza, że

3TB = 3000GB / 300 = 10 partycji... Teraz dopiero powstaje moje pytanie, czy konieczne jest robienie partycji po 300gb? Czy równie dobrze można sobie pierdyknąć na system 300GB i pozostały 1TB na gry i pierdoły?

Typu C:\ i D:\


(sla17) #2

Bzdura, przecież i tak dysk musi zasuwać po całym talerzu… Partycje można tworzyć dla wygody, ale nie trzeba. Osobiście mam 6 partycji, kolega na tej samej pojemności dysku ma dwie - i wszyscy żyją.


(system) #3

Nie jest! Rób sobie po ile chcesz GB.

Oczywiście!


(system) #4

Tak jak SLA napisał kompletna bzdura!

natomiast ja mam inne pytanie po co Tobie 300GB na sam system,daj 50GB na system i jeszcze jakiś pakiet biurowy zainstalujesz,a reszte podziel wedle własnego uznania,możesz nawet sobie zostawić 1dną partycje 1TB


(sla17) #5

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Nie wychylałbym się tak do przodu, bo nie wiadomo kto co ile instaluje. u mnie OS zajmuje 46GB - nieźle, tymbardziej że z dwa czy trzy dni temu kilka aplikacji poleciało… :smiley: Kolega ma 80GB (toż to cały mój stary dysk :shock: ) :smiley: Wszystko zależy co kto potrzebuje :wink:


#6

ziomeksan55 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038


(Witkacy75) #7

Przy Twoim układzie 2 dyski: 1TB + 320 GB niegłupie byłoby np. 100 GB na system, reszta na resztę :smiley:

Na 320 możesz sobie postawić Linuxa (nie będzie konfliktów).

To eleganckie rozwiązanie.


(ziomeksan55) #8

Dzięki chłopaki, mi też wydawało sie nielogiczne tworzenie kilku partycji… Czyli mam mu powiedzieć że te 4 partycje co mam są nie potrzebne i mogę z powodzeniem walnąć sobie 2?


(sla17) #9

Tak


(Aciwurra 69) #10

Partycje robisz dla lepszej wydajności gdyż z czasem dochodzi do sporej fragmentacji przez co głowica właśnie lata nadmiernie po talerzu/ach. Po prostu masz mix wszystkiego na przestrzeni talerza - filmy, muzyka, obrazy, gry pliki systemowe zdjęcia etc. są w tysiącach fragmentów i by odczytać parę rzeczy głowica musi polatać w odległe miejsca co zajmuje czas. Oczywiście jest na to rada czyli defragmentacja, ale jak masz np pareset GB dużych plików to raz że to trwa dwa że nadaremnie setki GB są przewalane przez dysk a i tak niekonieczni wylądują tam gdzie trzeba. Tu tez jest rada bo można je pominąć ale i tak będą one leżały niepotrzebnie w rożnych rejonach talerza. Jak masz oddzielną partycje to są w określonym miejscu i spokój bo dużych plików nie ma nawet potrzeby defragmentować.

To jak szuflady masz ich parę a w nich parę różnych rzeczy to łatwo odszukasz i stosunkowo szybko , ale jak wrzucisz wszystko do jednej dużej to szukasz i szukasz. Dysk oczywiście wiarę sobie radzi ale zawsze przy partycjach zrobionych z głowa jest lepiej dla wydajności.

Najprościej to oddzielnie system , oddzielnie małe pliki , odzienie duże . Także Twój kolega ma częściowo racje , za to wielkość i ilość partycji to kwestia własnych preferencji tylko żeby je mieć trzeba rozumieć temat.