Partycje w Win7 dla Linuxa

Witam!

Mam pytanie do Was: w jaki sposób mogę połączyć wszystkie nieprzydzielone obszary dysku w jedna partycję podstawową na którą mógłbym zainstalować np. Fedore ?

myślę ze screen bardzo tu pomoże:

http://zapodaj.net/81b3831dcbb0.jpg.html

81b3831dcbb0.jpg.html

Z góry bardzo dziekuję :slight_smile:

pozdrawiam!

Nie wiem jak jest w fedorze. Ale na Ubuntu jest GParted w którym możesz to zrobić nawet podczas instalacji albo po prostu na LiveCD.

Zwolnij sobie partycję E:. Sformatuj ją w systemie plików ext 4 jako partycjię rozszerzoną i dopiero w jej obrębie utwórz 3 partycje logiczne, tzn. system " / ", " /home ", a potem swap - jeśli korzystasz z hibernacji ustaw tyle samo, ile wynosi ilość fizycznej pamięci RAM - jeśli masz 2 GB ramu, ustaw 512 i będzie ok. Gdybyś skorzystał z szukajki, nie musiałbym pisać tego samego po raz 456465564465465! :smiley:

ok, ale o o chodzi zeby nie formatować żadnej partycji bo mam tam “cenne” dane tylko skorzystać z tych 3ech nie przydzielonych miejsc

nie ma takiej opcji musisz je sformatować żeby im zmienić system plików na ext4 a windows to ntfs przecież

nie bardzo rozumiem, tzn ze muszę sformatować cala partycje rozszerzona, czyli partycje D i E ?

jeszcze jedno: będę mógł utworzyć partycję “/” “/home” “swap” jeżeli mam już 4 partycje? Gparted’em mogę utworzyć więcej partycji niż 4 ?