Partycjonowanie dysku, sataII, dual power system

Niedawno tak z 5 godzin temu udało mi się szczęśliwie zakończyc składanie komputera. Niestety z braku wiedzy mam kilka pytań:

- po połączeniu całego okablowania, nie mogłem zainstalowac windy. Bios wyswietlal informacje, ze dysk istnieje ale w ogole nie chcial go instalator znalezc. Przy uruchamianiu systemu moja płyta to gigabyte GA-K8NXP-9 wyswietla mi sie zeby nacisnaj F4 jakies tam raid, pozniej dysk fizyczny i logiczny kolumny sa. Nie mam pojecia co tam nalezy zrobic.

  • moj dysk to Samsung SP2504C 250 GB serial ATA. Mam win xp pro z packiem 1. Oczywiscie nie wyswietla mi calego, a 234 GB. Co mam zrobic? Particion Magic jest tylko do 160 GB dyskow. Czy pozostaje mi format?

  • nie zlokalizowalem programu ktory moze byc za to odpowiedzialny, nie wiadmo o co lazi… ale “ci” c z kreseczka nie moge wyswietlic ąśżźłóś no nie moge, pomocy! !!

  • czy windows vista bedzie chodzil tylko pod 64-bit prockami?

  • do mojej plyty glownej GA-K8NXP-9 bylo dolaczone takie urzadzonko “DPS Dual Power System K8” i podłącza się je do PCI, ale do czego moge je wykorzystac.

Prosze, znasz odpowiedz chociaz na jedno pytanie pisz. Bardzo prosilbym o wyjasnienie pojemnosci dysku i jego dzielenie na partycje. dziekuje za uwage…

Ć z kreseczką to najczęściej wina sterów od ATI. Dysk ma 234GB dlatego, że producencie przyjmują za 1GB nie 1024MB a troche poniżej 1000MB. Windows Vista podobno ma być także pod 32bitowe proce (po interwencji Intela :? of course) DPS Dual Power System K8 to z nego co wiem urządzenie stabilizujące napimięci proca ale moge się mylić :slight_smile: A pierwszy pkt. napisałeś troche chaotycznie. Jeśli HDD jest Biosie a nie ma go podczas instalacji Wingrozy to najprawdopodobniej musisz włożyć dyskietkę ze sterownikami RAID podzas instalacji systemu (trzeba przytrzymać F6) :slight_smile:

Tak naprawde te 250 GB to tak naprawde 234 GB bo 1MB to 1024KB itd…

Nie masz polskich znakow bo nie zainstalwałeś polskiej klawiatury… Dointsaluj ją z plyty Windows (lub wybierz odpowiednia - obok traya masz ikonke klawiatury - dwuklik i wybierasz odpowiednia jesli nei ma “polski programisty” musisz doinstalowac.

Vista bedzie w dwoch wersjach 32- i 64- bitowej

Mam wszystkie polskie znaki, oprócz “ci” dlatego wypisałem wszystkie żeby udowodnic. Przepraszam, że chaotycznie bo pierwszy raz w życiu składałem kompa… i strasznie dużo czasu mi to pochłonęło, a teraz się delektuje tą ciężką pracą. Podczas uruchamiania systemu jest napisane coś takiego: “Raid Utility press F4”. Przykro mi, ale nie miałem dołączonej żadnej dyskietki! Same płytki! Włożyc mogę i takową. Nadal zdaje mi się, że jakiś program używa skrótu alt+c , przez co nie moge pisac “ci”. Ale po wciśnięciu tych klawiszy nic nie wyskakuje!

Co z dzieleniem dysku na partycje? Nie chce bałaganu… help!

I jeszcze jedno pytanko. Podczas podkręcania programem “EasyTune5”, raczej po podkręceniu i wejściu w właściwości systemu, nadal pokazuje starą wartośc Mhz. Co jest grane?

Napisałem przecież, że to Ć to przeważnie przez stery do ATI. I spróbuj w biosie wyłączyć RAID… I lepiej imo podkręcać w biosie…

Ad1

Oczywiście w biosie kontroler Sata włączony,raid wyłączony jak masz jeden dysk - o ile można to zrobić.

Przy starcie instalacji XP wciśnij F6 i dajesz stery do sata na dyskietce 1.44.

Zastosuj XP z SP2 i z takiego CD instaluj system,nie powinno być tego problemu z sata.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … a0c81f3f69

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

Ad2

Dysk - koledzy pisali dlaczego

Ad3

Ć - koledzy napisali dlaczego

Ad4

Wersja i 32 i 64 bitowa będzie

Ad5

System Podwójnego Zasilania K8 (DPS K8 - Dual Power System) został specjalnie zaprojektowany dla platformy Athlon™64, aby dostarczyć 6-fazowego, silnego i stabilnego zasilania. Otrzymujemy w tej sposób bardziej bezpieczną i stabilną platformę niż kiedykolwiek przedtem

Poczytaj o urządzeniu.

Tu

Jeszcze nie zakupilem stacji dyskietek… :frowning:

To najprościej zintegruj XP z SP2 i nie powinno być problemu z SATA.

JNJN ja zintegrowałem i kapa :slight_smile: Musiałem wsadzać dyskietkę :slight_smile:

Skutkuje na 90 procent,ponieważ system XP z SP2 nie posiada wszystkich sterów do sata/raid lub system żle rozpozna kontroler i niestety wtedy potrzebna dyskietka 1.44 ze sterem do sata/raid.

czesc WAM!

posiadam dysk WD 40GB (pod fat32) / win xp sp2 i mam go podzielonego na dwie partycje 8 Gb i 29 Gb. Sęk w tym, że nie wiem gdzie podziało się te 3 GB :open_mouth: to jest pierwszy problem :] drugi zaś polega na tym, ze chcę powiększyć pierwszą partycję (8GB) do np. 10 GB. poprosty chodzi i poszerzenie pierwszej partycji i zminejszenie drugiej w tym przypadku. i nie wiem jak mam to zrobić :frowning: czy moglbym prosić o dokladne porady i pomoc w moim problemie :frowning: z gory dziekuje. CZESC

Ad1

Problem dysku 40 po formacie = około 37 - problem w przeliczaniu jednostek,było dużo tu razy o tym, tak ma być.

Ad2

Powiększanie partycji.

Zastosować program np PM wersja 8.0 pełna, a ja proponuje zgrać dane ,zdjąć wszystkie partycje z dysku i założyć nowe instalatorem z XP według potrzeb i będzie bardzo dobrze.

dzieki wielki za rade. i chyba tak zrobie, zdejme dane i w instalatorze windowsowym ustawie nowe partycje.

a jeszcze jedno jaka jest roznica miedzy fat32 / ntfs ? co jest lepsze i co sie bardziej przydaje? jakie są zalety i wady jednego i drugiego :D? slyszalem ze jak wybiore format ntfs to moge odzyskac te 3 gb i bedzie 40 ? czy to prawda?

Źle słyszałeś - pisałem przelicznik jednostek i nic na to nie poradzisz.

O systemie NTFS i FAT32 tu dużo informacji było - poczytaj.

Ja proponuję NTFS partycja systemowa,FAT32 dane lub obie na NTFS.

np

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=45735