Partycjonowanie dysku

Witam Serdecznie!

Na forum serwisu dobreprogramy udziela się dużo specjalistów z dziedziny komputerów. Proszę więc, o w miarę szybką i konkretną odpowiedź na moje pytanie. Jak najlepiej podzielić na partycje mój dysk, aby system działał najbardziej wydajnie i stabilnie? Ile utworzyć partycji, w jakim systemie plików i o jakim rozmiarze? Komputera używam najczęściej do korzystania z programów i internetu. Rzadko gram i oglądam filmy. Mam system operacyjny Windows XP HE SP2. Najważniejsze parametry mojego komputera, wygenerowane programem AIDA32, umieściłem pod wiadomością.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. :slight_smile:

Pozdrawiam,

MaRtInZ


Komputer:

System operacyjny Microsoft Windows XP Home Edition

Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 2

Płyta główna:

Typ procesora Intel Pentium 4, 1513 MHz (3.75 x 403)

Nazwa płyty głównej Abit SD7-533 (5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM)

Mikroukład płyty głównej SiS 645

Pamięć fizyczna 256 MB (PC2100 DDR SDRAM)

Typ BIOS’u Award Modular (02/26/02)

Ekran:

Karta wideo NVIDIA GeForce4 MX 440 (64 MB)

Akcelerator 3D nVIDIA GeForce4 MX 440

Multimedia:

Karta dźwiękowa C-Media CMI8738/C3DX Audio Device

Magazyn:

Napęd dyskietek Stacja dyskietek

Dysk fizyczny WDC WD600AB-22CBA1

Napęd dysków optycznych HL-DT-ST RW/DVD GCC-4120B (DVD:8x, CD:12x/8x/32x DVD-ROM/CD-RW)


Ja dyski dzielę tak.

Partycja systemowa 8 GB system plików NTFS

Reszta dysku według uznania użytkownika np dwie partycje po 26 GB FAT32 lub NTFS.

Poczytaj o podziale dysku trochę tu pisze.

Ja bym podzielił tak:

ok. 8GB na Windowsa (C:) - zależy od ilości zainstalowanych programów. Jeśli lubisz testować różne programy to radze więcej miejsca na tej partycji. Jeśli używasz tylko najpotrzebniejszych programów - polecam ok. 6,7GB :slight_smile:

Następnie dał bym 2 równe partycje :slight_smile:

Jeśli nie masz zamiaru instalacji Widnowsa ME czy 98 to polecam na wszystkich partycjach system plików NTFS :slight_smile:

To tyle. Ja tak mam i komp chodzi jak powinien :slight_smile:

Pozdrawiam.

A nie lepiej byłoby stworzyć oddzielną partycję na plik wymiany i tempa w formacje FAT16, system oczywiście na NTFS ale inne dane może na FAT32?

Nie widziałem testów że komp w takim układzie będzie szybszy.

Dołóż moduł pamieci 256 MB - to odczujesz różnicę w pracy systemu.