Partycjonowanie GPARTED. Problem z intalacją Widowsa XP PRO


(Viher) #1

Problem: Przygotowano dysk o wielkości 250GB do pracy pod systemem MS Windows XP PRO w programie GPARTED. Podzielono dysk: Primary PART 32 GB pod system , resztę przeznaczono na EXTENTENDED PART. (ponad 218 GB) – celem podziału na partycje logiczne: 2GB – na plik wymiany XP PRO, 3 partycje po 60 GB rożnego przeznaczenia i jedna 32 GB rożnego przeznaczenia. Partycja PRIMARY nadano flagę BOOT, a Extended LBA. Przeprowadzono proces tworzenia i sprawdzono powstałe partycje. Zakończono proces formatowania i przystąpiono do instalacji systemu. Wykonano wybór urządzenia do przeprowadzenia bootowania - CD z menu bootowania. Rozpoczął się proces istalacji. Po przeprowadzeniu poprzez instalator ładowania sterowników przystąpiono do wyboru partycji na której ma nastąpić instalacja MS Windows XP. Zamiast utworzonych poprzez GPARTED partycji istnieje jedynie jedna partycja o rozmiarze około 126 GB i nic poza nią. Poza tym jest to obszar niesformatowany i wymagający podziału – tak jakby nie było przeprowadzone żadne uprzednie przygotowanie

Poniechano instalacji i powrócono do GPARTED. W GPARTED po uruchomieniu, jest obserwowany taki porządek jak uprzednio przygotowany - Primary PART 32 GB pod system , resztę przeznaczono na EXTENTENDED PART. (ponad 218 GB) – celem podziału na partycje logiczne: 2GB – na plik wymiany XP PRO, 3 partycje po 60 GB rożnego przeznaczenia i jedna 32 GB rożnego przeznaczenia.

Pytania: Czemu nie można zainstalować systemu Windows XP na tak przygotowanym dysku z zachowaniem przygotowanych partycji?

Czy problem tkwi w ustawieniu partycji czy systemie Windows XP (do instalacji wybrano XP PRO z SP2)?

Sytuacja daje do myślenia ponieważ konfiguracja jest widziana bez zmian (tak jak utworzona i obserwowana w GPARTED) przez instalator VISTY oraz alternatywnie przez instalator Ubuntu 7.10 (innego nie próbowano).

Czy przyczyna leży w ustawieniu bariery LBA do 128 GB?

Co trzeba wykonać aby instalator WIN XP „zobaczył” przygotowany dysk pod GPARTED?


(fastman92) #2

Spróbuj zainstalować XP, a potem sprawdzić czy nie działa po instalacji. Być może podczas instalacji brakuje odpowiednich sterowników do odczytywania dużych partycji rozszerzonych a w nich dysków logiczych, które jednak są dostępne po instalacji systemu. Przecież XP jest już wiekowym systemem.


(floyd) #3

Jedno jest pewne, XP PRO z SP2 prawidłowo widzi duże dyski. Wynika z tego, że przypuszczalnie coś z tym twoim dyskiem instalacyjnym jest coś nie tak.


(Viher) #4

Pytanie: W takim razie co się dzieje ze strukturą ustawioną przez GPARTED?? Jak po instalacji utworzyć wymaganą strukturę dysku(szczegóły patrz opis główny)??

Pytanie: Czy płyty instalatora z MS WINDOWS XP PRO SP2 z 2004 nie jest równa wydaniu z 2007??

Konkluzja: Przeprowadzano instalację do momentu wyboru partycji. Priorytetowe było w ustawienie dysku które opisano na wstępie.


(floyd) #5

Dodatek SP2 zawiera wszystkie potrzebne procedury potrzebne do zarządzania partycjami o ile oczywiście jego integracja z windows Xp została przeprowadzona prawidłowa. Rok wydania Windowsa XP nie ma tu znaczenia. Miliony ludzi na świecie instaluje tak Windows Xp i ja też nie miałem żadnych problemów z instalacją..


(Viher) #6

Prośba: Czy może Pan podać parametry dysku na którym przeprowadzał pan Instalację (interesujące parametry:producent dysku, typ, wielkość, rodzaj złącza: ATA/SATA) oraz czy przeprowadzał pan instalację na komputerze przenośnym czy na stacjonarnym.

Pytanie: Czy MS Windows XP niezależnie od dystrybucji, może mieć problemy z obsługą dysków SATA, zwłaszcza w komputerach przenośnych ?


(floyd) #7

Ja instalowałem na dysku firmy Samsung SP2514N(250GB)-łącze ATA - komputer stacjonarny.

Z łaczem SATA jest więcej kłopotów bo trzeba dodatkowe sterowniki.

Z instalacją windowsa XP na laptopach z Vistą to całkiem inna bajka. Było wiele na ten temat na forum, jak poszukasz to znajdziesz.