Partycjonowanie instalacja i użytkowanie linuxa

Witam wszystkich.

Na wstępie zaznacze, że czytałem tematy związane z Linuxem, jednak mimo to mam pytania.

1.Mam Dysk twardy 200GB i windowsowe partycje:

C- 20GB NTFS

D- 40GB NTFS

E- 127GB NTFS

i miejsce sie skończyło.

Z tym ze czytałem że Linux nie radzi sobie zbytnio z NTFS, wiec czy muszę koniecznie zmienić system plików na wszystkich partycjach ijak to zrobić bez utraty danych.???

Mam 1GB ramu wiec czy 1GB na SWAP wystarczy??

I teraz tak:

Jesli utworze partycję systemową / EXT3, to ile w moim przypadku przeznaczyć miejsca???

Zrobiłem defragmentacje dysku (C,D,E) i czy progs Paragon Hard Disc Manager, nie utnie danych i prawidłowo podzieli dysk???

Mam Sound blaster audigy2. Czy stery zainstalują sie podczas instalacji??

To samo pytanie mam odnosnie Hp deskjet 3420 i plustek USB Scanner??

POMOCY bo w linuxie jestem komplretnie zielony.

z góry dziękuje

pozdrawiam

  1. Dobrze byłoby wydzielić osobną partycję pod linuxa

  2. Linux czyta NTFS

  3. 1 GB swap’a to aż nadto…

  4. Na partycję systemową wystarczy 5GB, 10 jest rozsądnym rozwiązaniem…

  5. Nie wiem jak wspomniany program, ale linuxowy odpowiednik zrobi to berz problemu

  6. Sterowniki raczej bez problemu

  7. Nie napisałeś o jakiego linuxa chodzi…

Masz racje

nie ma potrzeby

aż za dużo.

na systemową w zupełności wystrczy 10-15 GiB

A wiec musisz zrobic miejsca na dysku co najmniej 20 GiB.

10 na instalke linuxa-ex3

9 na pliki /home-ex3

i powiedżmy 1 linux-swap

użyj do tego GParted (pobierzesz z vortalu) Wypal sobie troche plików aby zrobić miejsce

Zobacz także prezentacje msliwy o partycjonowaniu bardo ci ona pomoże. (dostepna na Vortalu w dziale, demonstracje, na samiukim dole)

P.S. Jak będziesz juz skracał partycje z windowsem to pamiętaj ze bardzo długo to trwa.

A /home ex3 to na oddzielnej partycji??

Co z Antywirem??

Czy Avast jest Dobry na linuxa pbo pod windowsem dał ciała 3 razy xD.

Chce zainstalować Kubuntu 6.0.6 i czy tam jest jakis porządny firewall w standarcie, czytrzeba cos dodatkowo pobierać

Złączono Posta : 28.12.2006 (Czw) 19:12

A /home ex3 to na oddzielnej partycji??

Co z Antywirem??

Czy Avast jest Dobry na linuxa pbo pod windowsem dał ciała 3 razy xD.

Chce zainstalować Kubuntu 6.0.6 i czy tam jest jakis porządny firewall w standarcie, czytrzeba cos dodatkowo pobierać???

/ to partycja systemowa

/home to coś jak :smiley: na windzie

na swapa wystarczy 512 MB…

Antywirus nie jest CI potrzebny

Firewall jest częścią systemu, nie musisz o nim pamiętać…

Ale slyszalem że są wirusy na Linuxa i jest już m.in Avast for linux i Kasopersky.

Czy Mandriva Linux 2007 jest lepszy od Kubuntu, bo tak poczytałem troche o Mandriva Linux 2007 i sie zastanawiam???

Czy programy z Mandriva Linux 2007 i innych, pójdąś na Kubuntu???

Owszem, są jako ciekawostka przyrodnicza…tak naprawdę antywirus jest Ci potrzebny jeśli używasz linuxa w sieci z Windowsem.

Mandriva to taki inny Windows…Jeśli chcesz się czegoś nauczyć przejdź na Kubuntu

Programy są takie same…

Własnie znalazłem wersje Kubuntu 6,10PL ale na płytce mam wypalone juz Kubuntu 6.06 i czy po zainstalowaniu 6.06, system sie zaaktualizuje do wersji 6,10???

Złączono Posta : 28.12.2006 (Czw) 19:41

Własnie znalazłem wersje Kubuntu 6,10PL ale na płytce mam wypalone juz Kubuntu 6.06 i czy po zainstalowaniu 6.06, system sie zaaktualizuje do wersji 6,10???Czy musze pobrać obraz z wersją 6,10??

Złączono Posta : 28.12.2006 (Czw) 19:42

Własnie znalazłem wersje Kubuntu 6,10PL ale na płytce mam wypalone juz Kubuntu 6.06 i czy po zainstalowaniu 6.06, system sie zaaktualizuje do wersji 6,10???Czy musze pobrać obraz z wersją 6,10??

Nie, choć teoretycznie jest to możliwe…

Własnie znalazłem wersje Kubuntu 6,10PL ale na płytce mam wypalone juz Kubuntu 6.06 i czy po zainstalowaniu 6.06, system sie zaaktualizuje do wersji 6,10???

Czy musze pobrać obraz z wersją 6,10??

Powiem tak:

-jak chcesz wszystko lekko, łatwo i przyjemnie weź 6.10

-jak chcesz mięc spokój przez najbliższe 2 lata weź 6.06…

sory za to powtarzanie ale OE sie zraal bo nie chcial zakonczyc dodawania tekstu i próbowalem kilka razy a jak wlazlem operą to okazalo sie ze juz było wszystko

Złączono Posta : 28.12.2006 (Czw) 19:53

Masz na myśli wygląd, obsługe czy ilość błędów???xD

To Ty jeszcze używasz IE;)

Złączono Posta : 28.12.2006 (Czw) 19:54

Dokładnie…

Złączono Posta : 28.12.2006 (Czw) 19:56

Wszystko w jednym…

chodzi o Kubuntu.

A co myslicie o Suse??, bo widzialem u kolegi i bardzo mile mnie zaskoczył.

Mam nadzieje ze pod względem wyglądu i funkcjonalnosci, Kubuntu jest najlepszy.

Złączono Posta : 28.12.2006 (Czw) 20:00

To jest tak:

Wywalilem dzisiaj aplikacje neostrada i opera stała sie domyślną przeglądarka, alew outlooku 2003po klinięciu na link, odpala sie IE i dlatego ten problem wystapił ;p

Są podobne i bazują na tym samym środowisku…Na Kubuntu masz więcej oprogramowania, wydaje się być szybszy i stabilniejszy…

Wybór należy do Ciebie…

Złączono Posta : 28.12.2006 (Czw) 20:03

Poczytaj sobie:

http://jakilinux.org/

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Edgy_pl

a czy w Kubuntu są okna 3D i przezroczystość???, bo ilosc oprogramowaniaszybkosc i stabilność to wielki plus.

Wytłumaczmy sobie coś:

-linux to coś jak DOS

-żeby było łatwiej używa się graficznych nakładek, tzw. X-window

-tych nakładek jest wiele, chyba najbardziej znana to KDE czyli coś co przypomina Windę…

-możesz doinstalować co chcesz, również 3D i inne bajery