Partycjonowanie - pytanie

(Frezja22) #1

Kupiłam komputer i okazało się, że mam 2 partycje, a chciałabym mieć ich więcej. Czy jest możliwe podzielenie ich bez formatowania dysku? Nie chciałabym używać żadnych programów tylko narzędzi Windows. Czy da się to jakoś zrobić?

(Rlk120) #2

Chyba(ale nie jestem pewien)Wchodzisz start-->panel sterowania-->narzędzia administracyjne-->zarządzanie komputerem-->zarzadzanie dyskami

tam pokombinuj bo nie wiem dokładnie jak dalej:)

ja bym polecał partition menager do tego

(Frezja22) #3

Wpadłam na pomysł, żeby podzielić z płytki instalacyjnej Windowsa, gdy chciał zacząć instalację to wyszłam. Wszystko poszło sprawnie, ale jak chciałam sformatować spod Windowsa to mi wyskoczył błąd, co prawda w końcu się udało, ale teraz nie wiem, może powinnam jakoś inaczej formatować te partycje.

(Rlk120) #4

Klikasz prawym na partycje i bierzesz formatuj :slight_smile:

(ak6) #5

Najprościej możesz to zrobić tak jak pisał rlk120.

Jedna ważna uwaga. Musisz zostawić nie zmienioną partycję podstawowa - najczęściej jest to c. Potem trzeba usunąć tą dodatkową partycję (wcześniej zgrać wszystkie dane z niej). Na koniec dzielisz dowolnie powstały w ten sposób wolny obszar na dysku i formatujesz wszystkie nowe partycję. A wszystko robisz łatwo i bezboleśnie klikając PPM na interesującym cię kawałku dysku. :smiley:

(Krzysztof) #6

wszystkie operacje na partycjach z pozycji systemu są z założenia złe! Należy z pod DOSa założyć partycje wg własnych wymagań i upodobań, sformatować na FAT np 32 i dopiero instalatorem XP (bo chyba o tym systemie mówimy :wink: ) przekonwerterować na NTFS - jesli jest taka potrzeba, system plików FAT32 jest szybszym systemem od NTFS co daje sie odczuć na starszych sprzętach.

tylko tak założone partycje mają szanse na bezawaryjną pracę - jeśli nie chcecie formatować dysku polecam Partition Magic 8.0...

zakłada się w nim pewne założenia - restart i aplikacja dostosowuje układ partycji i systemu plików do naszych potrzeb po restarcie (zanim uruchomi się windows)