Partycjonowanie - pytanie

Kupiłam komputer i okazało się, że mam 2 partycje, a chciałabym mieć ich więcej. Czy jest możliwe podzielenie ich bez formatowania dysku? Nie chciałabym używać żadnych programów tylko narzędzi Windows. Czy da się to jakoś zrobić?

Chyba(ale nie jestem pewien)Wchodzisz start–>panel sterowania–>narzędzia administracyjne–>zarządzanie komputerem–>zarzadzanie dyskami

tam pokombinuj bo nie wiem dokładnie jak dalej:)

ja bym polecał partition menager do tego

Wpadłam na pomysł, żeby podzielić z płytki instalacyjnej Windowsa, gdy chciał zacząć instalację to wyszłam. Wszystko poszło sprawnie, ale jak chciałam sformatować spod Windowsa to mi wyskoczył błąd, co prawda w końcu się udało, ale teraz nie wiem, może powinnam jakoś inaczej formatować te partycje.

Klikasz prawym na partycje i bierzesz formatuj :slight_smile:

Najprościej możesz to zrobić tak jak pisał rlk120.

Jedna ważna uwaga. Musisz zostawić nie zmienioną partycję podstawowa - najczęściej jest to c. Potem trzeba usunąć tą dodatkową partycję (wcześniej zgrać wszystkie dane z niej). Na koniec dzielisz dowolnie powstały w ten sposób wolny obszar na dysku i formatujesz wszystkie nowe partycję. A wszystko robisz łatwo i bezboleśnie klikając PPM na interesującym cię kawałku dysku. :smiley:

wszystkie operacje na partycjach z pozycji systemu są z założenia złe! Należy z pod DOSa założyć partycje wg własnych wymagań i upodobań, sformatować na FAT np 32 i dopiero instalatorem XP (bo chyba o tym systemie mówimy :wink: ) przekonwerterować na NTFS - jesli jest taka potrzeba, system plików FAT32 jest szybszym systemem od NTFS co daje sie odczuć na starszych sprzętach.

tylko tak założone partycje mają szanse na bezawaryjną pracę - jeśli nie chcecie formatować dysku polecam Partition Magic 8.0…

zakłada się w nim pewne założenia - restart i aplikacja dostosowuje układ partycji i systemu plików do naszych potrzeb po restarcie (zanim uruchomi się windows)