Partycjonowanie w OpenSUSE 11.1

(Lukaszptak) #1

Witam serdecznie,

mam problem z instalacją OpenSUSE 11.1. Chodzi o to, że dopiero zaczynam swoją przygodę z Linux i proszę o wyrozumiałość. Gdy dochodzę do kroku "Sugerowane partycjonowanie" nie wiem co robić. Zaznaczę, że posiadam dwa dyski (fizyczne). Na jednym dysku posiadam 4 partycje (C: E: F: J:), a na drugim tylko jedną (I:) - C: to system Win XP. Na OpenSUSE chciałem przeznaczyć partycję F:. Już nawet usunąłem i przeniosłem z niej dane na inne partycje. Na tej partycji mam 25 GB przestrzeni. Chciałbym z niej uczynić partycję dla systemu Linux i wydzielić także obszar na SWAP. Niestety sugerowane rozwiązanie nie jest dla mnie odpowiednie ponieważ zmniejsza ona powierzchnię partycji WINDOWS. Chciałem sam zmodyfikować jakoś sugerowane przez instalator rozwiązanie, ale po wyskoczeniu okna informacji o dyskach po prostu zrezygnowałem. Bałem się cokolwiek zmieniać, ponieważ nie chciałem stracić danych z innych partycji.

Bardzo proszę Was o udzielenie mi wskazówek i kroków, które muszę poczynić, aby bezpiecznie (bez utraty danych) zainstalować SUSE'ka. Jeżeli będziecie potrzebowali jakichś informacji, pytajcie śmiało. Na tyle ile będę mógł udzielić informacji na pewno je podam.

Z góry dziękuję za pomoc.

(Porchekarera) #2

Pobierz program Gparted, jest chyba nawet na vortalu. Wypalasz na płytke i botujesz z niej system. Program nie jest trudny do obsługi, dlatego powinieneś sobie poradzić. Dodam, że posiadałem te opensuse, i nigdy nie dało się przywrócić bootloadera z płytki XP nie polecam ogólnie tego linuxa, zacznij lepiej od ubuntu.

Chcesz powiedzieć, że masz wolną przestrzeń przeznaczoną, na opensuse, ale on i tak zmniejsza partycję windowsa?

Z tego co pamientam była chyba opcja użycia największej wolnej przestrzeni.

(Lukaszptak) #3

Mam GParted, ale uważam, że on mi raczej nie pomoże. Z Ubuntu korzystałem jako LiveCD i nie byłem z niego zadowolony. Chodzi o to, że miałem problemy z internetem. Gdy uruchomiłem OpenSUSE z Live tych problemów nie było, więc wolę ten system.

Może jakieś inne głosy pomocy?

(etam) #4

To chyba miałeś pecha. Ja na openSuSE nie narzekam i nie mam z nim problemów.

Wracając do:

Przy partycjonowaniu:

tam zobaczysz aktualne stan dysków

znajdź ten, na którym chcesz zainstalować susła: wybierz go w kolumnie "widok systemu" (analogicznie jak tutaj)

-

(Lukaszptak) #5

(etam) #6

W skrócie:

• Na dysku mogą być maksymalnie 4 partycje podstawowe.

• Zamiast którejś z nich można postawić partycję rozszerzoną

• Na partycji rozszerzonej można postawić chyba dowolną, a co najmniej dużą liczbę partycji logicznych.

• Partycja logiczna pod względem możliwości czytania, zapisywania, formatowania itd praktycznie nie różni się od podstawowej.

(roobal) #7

Polecam poczytać sobie na temat partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html, w której wszystko szczegółowo opisałem specjalnie dla osób zaczynających przygodę z Linuksem.

Pozdrawiam!

(Lukaszptak) #8

Bardzo Wam dziękuję etam i roobal za Waszą pomoc.