Pasta termo przewodząca a procesor

Ostatnio czyściłem kompa i usunąłem starą zeschniętą pastę.Założyłem na sucho i teraz temperatura na luzie 50C-54C,a w grach 85C-90C i bywa blue screen.Jeśli dam dobrą pastę to o ile może spaść temperatura. Czy wymieniać BOX-owe chłodzenie, jeśli tak to na jakie (cienki budżet)

Ja bym Ci podał “wydajniejsze rozwiązanie” a mianowicie wyrównaj sobie powierzchnie procka i radiatora papierem ściernym (bardzo drobny musi być, około 2000 ), nastepnie sprawdzaj czy równo jest żyletką, często jest że jak dobrze zrobisz to praktycznie pasty nie potrzeba. A BOXowe chłodzenie zawsze się wymienia :wink:

Kumam wyrównać,przepolerować,ale na sucho montować czy z pastą? konkretnie chodzi mi o te temperatury

omg, procesor traktować papierem ściernym =D> wygrywasz, koleś!

Moim zdaniem powinieneś zaopatrzyć się w pastę i nałożyć ją na procek. Tak było wcześniej i komp działał, prawda? Nowa pasta to koszt 5zł (ceramiczna jest dużo droższa) a skoro zdjąłeś i założyłeś radiator to znaczy, że umiesz to robić i zrobisz to ponownie sam. Tak proste, że aż barbarzyńskie. I tanie :smiley:

Temperatury zależą od procesora i jego obciążenia + radiatora i coolera. Mój przedpotopowy Athlon 2000+XP ma zazwyczaj 60*C - na jakiejś badziewnej paście grzał się do 74*C, aż napisałem maila z pytaniem do AMD. Odpowiedzieli, żeby zastosować lepszą pastę, co uczyniłem jakieś 5 lat temu i działa do dziś :slight_smile:

Pasta jest niezbędna. Zwykła, silikonowa kosztuje grosze, jednak cudów nie przynosi. Arctic Silver 5 bądź ta ceramiczna będą dawać zdecydowanie lepsze rezultaty. Co do polerowania papierem ściernym - można szlifować radiator na lustro, jednak dużo na takim zabiegu się nie zyska.

No to mamy trzy odpy, czekam dalej jakie chłodzenie (kurde ciche i tanie). z tym polerowaniem to było kiedyś w Komputer Swiat(ale nie ufam,trzeba mieć pojęcie i zdolności manuale, pozatem dużo opiłków)

Jeśli nie podkręcasz procka, to zrób jak mówię - kup jedną z wymienionych past termo przewodzących i wyczyść wentylator z radiatorem.

Dzięki procka nie podkręcam, bo i po co, a kupię pastę ceramiczną i się obada(chociaż lato i dobry cooler by się przydał) nara kończę bo gawiedż czeka na dostep do kompa.Dzięki , jutro przejrze jeszcze temat

Możesz zadbać też o dobra wentylację obudowy, instalując z przodu wentylatory wdmuchujące powietrze, a z tyłu wyciągające. Stworzysz w ten sposób “przeciąg”, który też przełoży się na spadek temperatury komponentów, w tym procesora.

Polerować rdzeń procesora???Hmmmm… nie skomentuje.

Jednak jeśli chodzi o radiator to oczywiście można. Należy wtedy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, tj. przede wszystkim stół traserski (którego prawdopodobnie nie masz) lub prosta szyba, papier ścierny wodny o kilku granulacjach od ok 280 do 2000 (np. 280, 400, 800,1500,2000). Papier ten można kupić w sklepie z artykułami lakierniczymi do samochodów. Kładziesz arkusz papieru, rozpoczynając od najgrubszego (np.280) na szybie do góry ścierniwem, na którym ręcznie szlifujesz rdzeń radiatora, do uzyskania jednolitej powierzchni. W czasie szlifowania polewasz wodą papier, czasem należy przepłukać go obficie w wodzie. Tak postępujesz do papieru 2000. Na koniec myjesz, osuszasz cały radiator oraz odtłuszczasz rdzeń i kładziesz wysokiej jakości pastę termoprzewodzącą. Cały ten proces prowadzi do zmniejszenia strat termoprzeodzenia, a więc można poprawić chłodzenie o kilka stopni.

Oczywistym jest że kolega Bender nie miał na myśli polerowania rdzenia bo ostatnie procesory które posiadały odkryty rdzeń w desktopach to athlony xp, tak więc chodzi o polerowanie miedzianego heatshield’a co jest czynione przez każdego entuzjastę któremu zależy na każdym stopniu Celsjusza. Wypolerowanie stopy radiatora da zwykle jeszcze lepszy efekt bo w tanich chłodzeniach/box’ach pojęcie równej powierzchni jest czysto abstrakcyjne. Im lepiej wypolerowane obie te powierzchnie tym bardziej korzysta się na możliwościach pasty termoprzewodzącej ale trzeba pamiętać by nakładać możliwie cienką jej warstwę.

Co do powyższego wygodnym rozwiązaniem jest położenie szybki z zawiniętym na niej papierem ściernym w wannie z nalaną taką ilością wody aby papier znajdował się pod nią, w ten sposób uzyskuje się najczystszy szlif. No i na początek warto spróbować z papierem 2000 i dopiero wtedy ocenić czy potrzebne jest wyrównywanie stopy radiatora czymś grubszym… w końcu chodzi o oto a nie o obniżanie siły docisku przez niepotrzebnie nadmierne ścieranie tego elementu.

zastosowałem pastę ceramiczną i efekt jest zabójczy , z 51.C-55.C do Proc 1.43.C , Proc2.37.C. Dziwna różnica, w grach trzyma około 68.C