Pasta termoprzewodzaca

Witam mam znajomego który zna się na komputerach i pomagał mi podłączyć kartę graficzną do nowego kompa. Przyuważyłem że radiator i rdzeń procesora jest posmarowany jakąś zasychającą pasta. Kolega powiedział mi że to pasta termoprzewodzaca i że można nią smarować rdzeń procesora i radiator po to by się tak nie grzał powiedział mi że trzeba ja co jakiś czas wymieniać ale ja mam swój stary komputer składany w serwisie a nie w domu i jakoś nie był posmarowany tą pastą więc czy to konieczne ją smarować bo z tego co wiem to ona jest droga? Chciałbym też wiedzieć po co ona tam jest bo nie do końca wiem.

Pasta termoprzewodząca powoduje że szybiej jest ciepło odprowadzane i rzeczywiście przydaje się nią smarować, ale z tego co się orientuję procesorów w wersji box nie trzeba czy nawet nie można;) pozdrawiam

czyli rozumiem że jak nie posmaruje to nic się nie stanie?

Zależy od Twojego procesora, masz w wersji box czy nie? radziłbym posmarować szczególnie że lato pewnie będzie ciepłe;) a wiadomo że procek sie grzeje, pozdro

no nie wiem… ja bym nałożył nawet najgorszy sylikon, zawsze to coś, ciepło będzie sie szybciej rozpraszać… ja bym nie ryzykował nie nakładania pasty termoprzewodzącej, nie wiadomo jakie będą tego efekty…

Pasta termoprzewodząca wypełnia mikroszczeliny między radiatorem a prockiem, co przekłada się na lepsze odprowadzanie ciepła z procka.

Z własnego doświadczenia wiem, że pasta jest KONIECZNA - jeśli nie będzie to radiator może nie mieć dobrego kontaktu z prockiem.

np.

Arctic Silver 5 - IMHO najlepsza - ~16zł

Coollaboratory Liquid Pro- ~35zł

Arctic Ceramique - ~9zł

Złączono Posta : 29.06.2007 (Pią) 14:52

Do poczytania jeszcze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pasta_termoprzewodząca

To zależy. W przypadku wersji box najczęściej pasta lub specjalna podkładka silikonowa znajduje się już na radiatorze. Jeśli nie, wówczas dołączona jest osobno w strzykawce. Radzę zawsze stosować, szczególnie gdy procesor jest silnie obciążany. W przeciwnym przypadku zaczynają się problemy (np. restarty kompa a nawet uszkodzenie procka). Jeśli chodzi o ceny to rozpiętość jest bardzo duża. Jednak warto czasami zainwestować, żeby uniknąć znacznie większych kosztów związanych z wymianą uszkodzonego sprzętu. :mrgreen:

Jak nie posmarujesz pastą termoprzewodzącą to marne losy Twego proca :slight_smile: Dużo nie kosztuje a czyni cuda :slight_smile: radzę zainwestować w AS 5 xD

Tak. Ja bym się nie odważył uruchamiać komputera, który nie ma pasty termo przewodzącej. Szczególnie przy jakimś Pentium 4, D… Dobra pasta to Arctic Silver 5 i kosztuje 15 zł. więc nie jest to majątek :slight_smile:

jak ty to przyuważyłeś? (mam nadzieję że ta pasta nie jest na radiatorze na wierzchu :o

PS powinna być pomiędzy obudową lub rdzeniem procesora a nie widoczna tak normalnie chyba że się wylała z pod radiatora :x (chyba że ściągałeś radiator)??

Ja mam Coollaboratory Liquid Pro i mi temp proca spadla hardcorowo !!

to może jak już się chwalisz to opowiedz coś więcej i podaj argumenty dlaczego ta pasta a nie inna z ilu stopni spadła temperatura na ile? bo hardcorowo to mi się z czym innym kojarzy i wysoką temperaturą :stuck_out_tongue: