Pasywne chłodzenie procesora

(Maryś) #1

Witam.

Jakie są Wasze opinie na temat pasywnego chłodzenia procesora. Zalecane "wspomaganie" poprzez dodatkowy wentylator.

Co sądzicie o propozycji firmy Thermaltake ?

http://www.4max.pl/default.asp?g=24&gg=19&produkt=1043

Pozdrawiam.

(Misterdam) #2

Napewno bardziej :smiley: ciche niż wentylatorek.

Dużo zależy od procesora jaki będziesz chłodził.

Na stronie producenta zalecają dodatkowy wentylatorek.

(Xiao19) #3

do procka pobierajacego 65W maX mozna pasywne stosowac ale

bez podkrecania go !!

zalecane jest powyzej; dodanie wentyla i najlepiej 92mm 2400 obr/s wiec jest b.cichy i wydajny ok 52CFM

(Dzony) #4

Wg. mnie pasywne chłodzenie do wydajnego procesora to za mało. Procek będzie się za bardzo grzał, a wentylator/cooler chłodzi o wiele wydajniej (choć trochę głośniej, ale komu to przeszkadza :slight_smile: ).

(Xiao19) #5

a do tego mozna dodac ze ten radiator jest z miedzi ,a miedz pobiera szybko cieplo ,ale wolno je oddaje wiec bedziesz mial przyslowiowa grzalke bez wentyla hihih

nawet po wylaczeniu kompa miedz nadal jest goraca potrzebne jest jej ok 10-15 min. do ostygniecia

w pokojowej temp.

wiem bo sama mam taki radiator

bez wentyla ani rusz

(Maryś) #6

Witam.

Dziękuję za odpowiedzi.

Mam płytę Gigabyte GA 8IPE1000 pod PIV (Socket 478) ale procesor

Celeron 1,7@2,0 GHz. Oczywiście dodatkowy wentylator jest wymagany.

Pozdrawiam.

----- Post 2 ------

Witam.

Jeszcze jedna mała uwaga :

Jeśli mamy radiator z wentylatorem (razem) to i tak po wyłączeniu komputera ten wentylator przestaje chodzić (chyba, że jest osobne do niego zasilanie).

Pozdrawiam.

(Damian) #7

Bez przesady. Ważne że radiator ochładzany jest podczas pracy, a później po wyłączeniu komputera to raczej zdąży ostygnąć. Przecież nikt nie wyłączy komputera, a za 5 minut znów go będzie włączał.

(Misterdam) #8

No nie do końca mogę się zgodzić :stuck_out_tongue:

(Damian) #9

No, a jeśli nawet :?

Wentyl ruszy i sytuacji to nie zmieni :?

(Misterdam) #10

Uwag do wentyla nie miałem :evil: tylko co do wyłączania komputera :stuck_out_tongue:

(Maryś) #11

Witam.

Do Szanownej Koleżanki Kamcia_18 i Kolegów Damiana i Misterdama.

Myślę, że zaczynamy prowadzić spór akademicki a tak naprawdę to jest rzeczą wiadomą, że wentylator przy chłodzeniu pasywnym jest potrzebny to nie ulega wątpliwości. W tym wypadku czy będzie on około 1-2 cm od radiatorów chłodzenia pasywnego czy tuż nad radiatorem chłodzenia aktywnego nie ma wiekszego znaczenia. Oczywiście wszystko zależy od powierzchni radiatorów i wydajności wentylatora. Taka jest moja opinia. Natomiast wyłączenie zasilania komputera w jednym i drugim przypadku powoduje zaprzestanie pracy wentylatora.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wypowiedzi.