PC do gier z możliwością rozbudowy

Witam.

Wiem, temat rzeka i pewnie nie jednego zdenerwuje - z góry przepraszam. Stoję przed kupnem nowego sprzętu i im więcej testów czytam tym większy mętlik w głowie mam. Problem głównie tkwi w płycie głównej… Po wielu przeczytanych testach, recenzjach wybrałem:

Procesor: Intel C2D E8400 (E8500 się nie opłaca, 200 zł więcej i 160 mHz szybszy?)

Karta graficzna: Radeon HD4850/HD4870 (Jeśli będzie mnie stać na tę drugą to wezmę ją :P)

Ram: 4gb… Niestety nie ma kości po 2gb, 1066 MHz… Więc chyba “DDR2 4096MB 800MHz Kingston (2x 2048MB) CL5” - wiem, CL5 ale Cl4 są 200 zł droższe, a aż takiej różnicy chyba nie ma.

No i teraz płyta… Skupiam się głównie na Asusach P5K. Zastanawiałem się nad tymi 3 modelami:

http://www.gral.pl/preview/Asus/AsusP5K64WSP35DualDDR3SATA2RAIDGBLANFWWLANATXCore2_75.html

http://www.gral.pl/preview/Asus/AsusP5K-EWiFi-APP35DualDDR2-800SATA2RAIDGBLANFWWLANATXCore2_50.html

http://www.gral.pl/preview/Asus/AsusP5K3Deluxe_WiFi-APP35DualDDR3-1066SATA2RAID2xGBLANFWWLANATXCore2_51.html

Ale jedyne co mnie w tych płytach odstrasza to drugie PCI 4x elektryczne… Ktoś wytłumaczy dokładniej o co chodzi? Bo skoro jest taki spadek wydajności to po co się tak robi? :wink: Jedyną bardziej sensowną płytę, która ma 8x elektryczne to http://www.gral.pl/preview/Gigabyte/GigabyteEP45-DS3RP45DualDDR2-800SATA2RAIDFWATXCore2_52.html.

Wydaje się ten Gigabyte sensowniejszym zakupem… No i jest już chipset P45… Natomiast te ASUS’y mają już swoje chłodzenie, a dla mnie - czyli dla osoby, która początkowo nie zmienia chłodzenia (jedzie na BOX’ie) a chce trochę podkręcić sprzęt, ma jakieś znaczenie :slight_smile:

Jedna z tych płyt ma nawet 4 sloty na karty graficzne (4x PCI-E x16), co też jest interesujące :slight_smile: Czy ktoś doradzi co jest bardziej opłacalne, lub zaproponuje od siebie coś?

Moje (minimalne) wymagania co do Płyty:

  • Sprzyjający OC,

  • 4 sloty na pamięć, posiadające przynajmniej 1066 MHz do min. 8gb,

  • min. 2x PCI-E,

  • Chipset min. P35,

  • Socket LGA775 (nie jest to raczej dziwne :))

  • No i oczywiście fsb 1333 żeby c2d poszedł :slight_smile:

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Jaką masz kwotę do przeznaczenia na komputer?

Nie napisałeś jaki budżet a czytać twoich wypocin mi się nie kce bo jak widzę, że się nad Asusem zastanawiasz to mam dość.

E8400

MSI P45 Platinum

2x1GB GoodRam Pro 900 / OCZ Reaper 1066 / Crucial Balistix 1066

Pioner DVR-215D

Corsair 520HXEU 520W / Corsair 750TXEU 750W (ceny prawie takie same, ten drugi nie ma odpinanych kabli)

Radek HD4850(mozna nawet dwa do cross’a)

Sharkoon Rebel 9 Value Black

Samsung F1 320GB HD322HJ 16MB Cache

Myślę że mobo to MSI P45 Platinum :slight_smile: Możliwość ładnego o/c, tak jak chciałem 2 PCI-E, 4 sloty na pamieci do 1066.

Czyli tak:

Procesor: C2D E8400

Płyta główna: MSI P45 Platinum

Pamięci: CRUCIAL Ballistix 2/4 GB :slight_smile:

Karta graficzna: HD4850 (nie podałeś funduszu ale może Crossfire :D?)

Zasilacz: Corsair CMPSU-450VXEU lub Corsair CMPSU-750TXEU (na pare lat :slight_smile: )

Dysk: Smasung HD322HJ (ewentualnie 2 spiąć w RAID 1:) )

Chłodzenia Procesora: Pentagram Karakorum HP-120

MeTeo , po pierwsze podaj kwote na zakup sprzetu. Po drugie już Ci teraz mowię, ze te MOBO jest przeciętne :wink:

Fakt, nie podałem ceny lecz po wszystkich 4 płytach, które podałem widać o jaką kwotę chodzi. Płytę do 400 zł.

Swoja drogą mam większe przekonanie do ASUSA aniżeli do MSI.

Nie składam całego PC tylko wymieniam płytę, kartę, procka i ramy.

Wyżej podałem - 4gb ramu tak więc prosiłbym o propozycję z taką ilością - 2gb mnie nie satysfakcjonuje.

Z ramem sobie radę dam, proszę tylko o radę co do płyt głównych.

Ta płyta platinum… Bardzo fajna ale też bardzo droga…

Ale to MSI dało mi trochę do myślenia. Co sądzicie o tej płycie:

  • MSI P35 NEO2-FIR (tylko w jednym sklepie pisze do 800 a w drugim do 1066…)

Ma wszystko to co chcę… Jak z OC?

Jeszcze nieco ponad 400 znalazłem:

  • ASUS P5Q PRO

Wszędzie widzę pochlebne opinie…

Ogólnie trudno mi powiedzieć ile kasy będę miał. 1700 myślę, że będzie…

Kurde podaj fundusz…

Poza tym Asusy są ponoć ostatnio dość awaryjne, toteż sobie je odpuść z góry.

Czytać nie umiemy?

Jeżeli koniecznie 4 GB ramu to wyszło mi coś takiego:

Płyta główna: MSI P45 Platinum 500 zł

Procesor: C2D E8400 480 zł

Karta graficzna: Radeon HD4850 500 zł

Pamięci: CRUCIAL Ballistix 4 GB 350 zł z allegro.pl

Razem: 1830 zł :slight_smile: Jeżeli byś chciał dołożyć to dobry zestaw :slight_smile: Chyba ze jednak wzialbys 2 GB ramu to wyszłoby 1680 zł. A ja bym wział 2 GB ramu :slight_smile: A i jaki system operacyjny ?

Jak chcesz 4 GB RAMu to musisz liczyć się z kupnem systemu 64 bitowego :stuck_out_tongue:

Jak wiem vista 32 bity obsługuje 4 gb (z resztą każdy system 32 bity powinien…), a takową ostatnio dostałem.

Co żeście się tego MSI tak uczepili :slight_smile: Jest dużo droższy od gigabyte’a, którego podałem w 1 poście a nie jest nic lepszy… Ktoś mi powie, co ma jemu do zarzucenia? Bo ja widzę jeden bardzo mocny argument - cena, a nie będę dopłacał jak nie zobaczę faktycznie sensu…

System nie jest w stanie wykorzystać 4GB ramu tylko max 3,5GB, 4GB to może tylko wykrywać.

jesteś w błędzie, tlyko systemy 64-bit obsługują 4GB i wyżej, 32-bit będą widziały tylko 3.25GB

a jeśli nawet będzie widział to obsłuży/wykorzysta około 3GB ramu więc jest to nieopłacalne (lepiej brać 2GB) :wink:

MSI P45 Platinum- świetne chłodzenie na chipsecie i mostku, bardzo dobre sekcję zasilania, możliwość dalszej rozbudowy (mówię o Crossfire) bardzo dobre OC, przycisk do resetu BIOS’u na płycie głównej (nie trzeba się bawić z zworką CMOS), ten MSI jest lepszy od tego Gigabyte’a (o Asusie już nie wspominając, te ich super sekcję zasilania :x )

jeśli masz kasę na MSI to bierz go :slight_smile:

więc tutaj optymalny zestaw:

procek: Intel E8400 480zł

płyta główna: MSI P45 Platinum 530zł

ramy: Crucial Ballistix 1066MhZ 2x1GB 210zł z allegro.pl

grafa: HD4850 500zł

razem: 1700zł

bierz go, jest 1241512 lepszy od twoich propozycji :slight_smile:

wykręcisz procka na 4GhZ i żadna gra ci się nie oprze :slight_smile:

MSI to jednak inna klasa, naprawdę dobrze wykonana płyta, ma bardzo dobre, rozbudowane chłodzenie. Choć i w tym Gigabyte nie widzę nic złego… Szukam testów o nim, i jakoś niestety nie widzę żadnych…

MSI P45 Platinum ma z tyłu przycisk do resetu biosu a ten Gigabyte tego nie ma, kolejna zaleta.

Grchacz - dzięki, nareszcie kompetentnie uzasadniona wypowiedź :slight_smile: Chłodzenie to fakt, ale z różnicy między gigabyte’em mogę kupić b.dobre chłodzenie :slight_smile:

Czemu 4 gb - czytałem, że vista obsłuży 4 gb… XP rzekomo miał wykrywać tylko 3,25. Jak jest w rzeczywistości - dowiem się jak w końcu zainstaluję vistę, na razie nie chce mi się bawić z nią :slight_smile:

Jednak stosuję komputer bardzo uniwersalnie więc każda ilość ramu się przyda :slight_smile: Nawet gdyby zamiast 4 miałoby być 3,5… Jak już kupuję sprzęt to kupuję - nie będę miał potem z czego dokupować części.

Jak jeszcze powiecie mi coś złego o tym “gigabajcie” to chyba zdecyduję się na tego MSI… W gralu za 504 zł…

Vista 32bitowa z dodatkiem SP1 wykrywa 4GB ale niestety nie jest w stanie wykorzystać 3,5GB to jest ograniczenie systemu 32 bitowego bez znaczenia czy to Windows czy Linux, Vista 32bitowa bez dodatku SP1 nie wykrywa tych 4GB ramu.

Chcesz wykorzystać więcej niż 3,5GB to musisz posiadać system 64bitowy.

ale to jest chłodzenie (heatpipe’y) na mostek i na chipset a na to to tak średnio z chłodzeniem :wink:

wow, tanio :slight_smile:

bierz MSI, naprawdę się opłaca, jest lepszy od tego Gigabyte’a :wink: teraz ten MSI to chyba najlepsza płyta (oczywiście nie mówimy o płytach za 800zł tylko tak do 600zł) :wink:

no i z tym ramem to już twój wybór, ja na twoim miejscu brałbym 2GB, ale to jest twój wybór :wink:

Dobra, co do tego MSI… W specyfikacji pisze, że obsługuje tylko pamięci na 1200 (?!)

Co??? Przecież on obsługuje wszystkie DDR2…