Pc nie rozpoznaje graficznej po ponownym uruchomieniu

Witam serdecznie :slight_smile:

Mam mały problem z kartą graficzną ale bardziej podejrzewam płytę główna, otóż zakupiłem nie dawno płyte P5N-E Sli i kartę graficzną gtx 260 i mam problem z zainstalowaniem sterowników owej karty sprawa wygląda tak że zrobiłem formata i zainstalowałem win xp (na windows 7 było to samo) i zainstalowałem wszystkie sterowniki i karta była normalnie wykrywana jako gtx 260 więc niby ok ale gdy wyłącze komputer i włącze ponownie po minimum 20 minutach to w menedżerze urządzeń zamiast gtx 260 pisze Kontroler Video (zgodny z VGA) ;/ Nie wiem o co chodzi, podejrzewam że płycie głównej czegoś brakuje lecz nie wiem czego skoro wszystkie sterowniki są zainstalowane tylko w menedżerze urządzeń jest jeszcze nieznane urządzenie ale wszystko zainstalowałem… Pomoże ktoś obeznany ? był bym wdzięczny.

Hej,

Bardziej to wygląda na uszkodzoną kartę graficzną, być może przegrzewającą się. Potwierdzałoby to zachowanie, które opisujesz - najpierw działa ok, a później wykrywana jest jako standardowa karta VGA. Dzieje się tak, gdy sprzęt jest uszkodzony - karta jest błędnie wykrywana, więc poprawne sterowniki nie mają do niej zastosowania i stąd informacja o karcie VGA. Na początek sprawdzimy temperatury. Pomoże w tym program HWiNFO32 4.08 Build 1800. Ściągnij go i zainstaluj, a następnie wrzuć screena z zakładki Sensors - chcemy zobaczyć, jaką temperaturę po obciążeniu ma karta i czy to ona powoduje problem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Karta w spoczynku nie dochodzi do 50 stopni jest tak 46 48 pod obciążeniem max co zauważyłem to nawet nie 70 podajże 63 na przegrzewanie się karty bym nie stawiał ponieważ jak wyłącze kompa to włącze go załóżmy dopiero po 2,3 godzinach i jest zimna a problem jest. Ale dziś podpiąłem kabel od monitora w drugie wejście karty i o dziwo problem ustąpił ale będe mógł ostatecznie stwierdzić po włączeniu komputera jak będzie zimny ale nasuwa się pytanie czy to mogła być wina właśnie tego jednego wejścia na karcie.?

Dodane 17.12.2012 (Pn) 21:19

Jednak to przełożenie kabla od monitora w drugie wejście nic nie pomogło bo problem pozostał. No tak bo zmiana wejścia nie może mieć nic z tym wspólnego… Więc co :frowning:

Dodane 18.12.2012 (Wt) 15:01

Dodam że aktualnie komputer zasilał zasilacz delta 400 wat 365 wat na v12 ale gdy włożyłem dla sprawdzenia Fortrona 550 wat to problem jest dalej… Pomoże ktoś??

Hej,

Wybacz, ale nieco się zgubiłem. Jak w końcu jest z występowaniem problemu - pojawia się nagle, zaraz po starcie systemu, czy po jakimś czasie. Bo jedna wypowiedź przeczy drugiej…

Mało prawdopodobne - karta graficzna widziana jest w systemie jako jeden sprzęt - nie ma praktycznie rozróżnień na poszczególne gniazda wyjściowe. A tutaj i tak mamy do czynienia z wyjściami cyfrowymi. Gdyby problem pojawiał się na wyjściu D-Sub (analogowa), a na DVI bądź HDMI (cyfrowe) było oki, można by wnioskować, że uszkodzeniu uległ RAMDAC, ale w takiej sytuacji niestety nie.

Przede wszystkim pokaż screen’a, o którego prosiłem. Koniecznie trzeba zobaczyć temperatury chipsetów na płycie głównej. Jeśli nie karta grafiki, to może mostek północny się przegrzewa.

:arrow: Masz możliwość sprawdzić napięcia, które daje zasilacz w czasie obciążenia, przy pomocy miernika cyfrowego?

:arrow: Próbowałeś uruchomić komputer z jakiejś płyty typu LiveCD/DVD. Systemy takie uruchamiają się bezpośrednio z płyty. Można więc sprawdzić, czy problem swoje źródło ma w systemie operacyjnym czy też jest on od niego niezależny. Jeśli karta jest poprawnie wykrywana na takim systemie, to będziemy drążyć w ustawieniach systemu, ewentualnie w sterownikach.

:arrow: Czy w czasie ładowania się systemu, pojawiają się jakieś śmieszna znaczki bądź inne artefakty graficzne?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Z występowaniem problemu jest tak że gdy włącze komputer (pierwszy raz) rano karta jest nie wykrywana pisze tylko standardowy kontroler VGA a gdy wyłącze komputer i włącze (nie resetuje) od nowa to przeważnie karta jest nagle wykrywalna i wszystko jest w porządku cały czas aż do czasu ponownego włączenia komputera w późniejszym czasie gdy jest zimny

oto zrzut tmp

http://www.tinypic.pl/mtxtcgjby4yv

aktualnie nie mam miernika pod ręką więc nie sprawdze napięć ale sprawdzałem dwa zasilacze jeden Delta 400 i drugi Fortron 550 i na obu zasilaczach występuje ten sam problem, nie próbowałem uruchamiać komputera z LiveCD/DVD bo nie posiadam i podczas uruchamiania komputera nie ma żadnych artefaktów, wgl nie ma artefaktów, nigdzie.

Hej,

Rozumiem. Na dobrą sprawę mamy więc do czynienia z czymś odwrotnym niż przegrzewanie się sprzętu - działa źle, gdy jest zimny. :smiley: Przede wszystkim należałoby sprawdzić porządek i czystość w obudowie. Warto wyjąć kartę graficzną z portu i porządnie przeczyścić zarówno styki na karcie, jak i slot na płycie głównej. Być może nadmiar kurzu powoduje takie zachowanie karty graficznej - po rozgrzaniu mniej on przeszkadza niż przy zimnych układach.

Generalne temperatury w normie.

Rozumiem, że ten drugi pochodzi z innego, sprawnie działającego komputera?

Żaden problem. Wystarczy w Google wpisać hasło Live CD system, by znaleźć linki do takich płytek. Wystarczy wypalić je na CD/DVD i można działać. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ok więc zaraz się zabiore za czyszczenie sprzętu, ten drugi 550 zasilacz jest mój leżał w szafie, wcześniej go używałem ale dostałem Delte 400 i okazała się cichsza, chłodniejsza i nie sprawiała problemów pod obciążeniem ale już wróciłem do Fortrona bo jednak zapas mocy musi być, ale oby dwa zasilacze w 100% sprawne nabyte ze znanego źródła spróbuje również coś zdziałać Live CD system i dam znać jakie są skutki.

Pozdrawiam

Hej,

Oki, to najważniejsze. Po tym będziemy mogli wykluczyć jedną z ewentualnych przyczyn.

Racja. Dodatkowo wydaje mi się, że produkty Fortrona jednak są lepsze niż zasilacze Delty. Oczywiście wcale nie chodzi o sam zapas mocy. :slight_smile:

Oki, czekam na informację o wynikach.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam po długiej przerwie więc wyczyściłemy wszystko z kurzu, sprawdziłem Live CD i nic nie pomogło na Live CD też jest to samo sprawdziłem z kartą 9500 gt i nie ma tego problemu.

Hej,

Wobec powyższego, wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z problemem czysto sprzętowym. Być może uszkodzona jest karta graficzna, być może płyt główna. Ewentualnie może też dochodzić - w skrajnych przypadkach - do konfliktu między daną kartą i płytą główną. Na początek więc należałoby sprawdzić działanie karty graficznej na innym komputerze. Gdy będziemy mieć rezultaty, będziemy mogli działać dalej.

:arrow: Do którego portu graficznego podłączasz kartę - do niebieskiego czy czarnego?

:arrow: Jaką wersję BIOSu ma płyta główna?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Teraz kartę mam włożone do portu niebieskiego ale na czarnym też jest to samo, płyta ma wgrane najnowszy bios

Masz jak sprawdzić kartę graficzną u kolegi lub kogoś z rodziny? Być może wadliwa płyta główna. Nie wiem czy te karty posiadają dodatkowe gniazdo do zasilania, ale jeśli tak to zobacz czy na pewno są podłączone odpowiednie wtyczki.

Hej,

:arrow: Próbowałeś przywrócić domyślne ustawienia BIOSu?

W obecnej chwili to niestety będzie konieczność. Bez tego dalej nie ruszymy…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Bios resetowałem kilka razy bo bawie sie z oc procka :slight_smile: a karte sprawdze w sobote u kuzyna i się zobaczy.

Być może przy OC podwyższasz FSB z którym idzie częstotliwość szyny PCI-E, co powoduje błędne wykrywanie

częstotliwość szyny PCI-E jest ustawiona na sztywno wynosi 100

Hej,

To niestety też nie do końca dobrze. Najlepiej przywróć ustawienia domyślne i sprawdź wykrywanie karty, gdy żaden overclocking nie jest wykonywany.

Udało się przetestować kartę? Jakie rezultaty?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Na tej płycie standardowo jest ustawione na 100 jako standardowe.

I nie sprawdziłem jeszcze karty bo nie miałem czasu sprawdze w tym tygodniu do soboty.

Hej,

Wiem - tak właśnie jest. Ale podkręcanie podzespołów, przy jednoczesnym pozostawieniu magistrali FSB bez zmian możne dawać różne, nie do końca przewidywalne zachowania sprzętu. Dlatego pisałem o przywróceniu ustawień domyślnych i uruchomieniu kompa bez jakiegokolwiek overclock’ingu.

Oki, czekamy na informację.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam ponownie próbowałem z ustawieniami domyślnymi (biosu) i nic nie pomogło, kartę sprawdziłem u kuzyńskiego i działa prawidłowo… Nie wiem, widocznie karta się gryzie jakoś z płytą, co myślicie…