PC restart po 2 sekundach


(Accipitter) #1

Witam, po próbie instalacji win 10 z pendriva komputer wogóle nie chce startować. 

Win 10 nie ruszył, pokazał tylko błąd NTFS_FILE_SYSTEM i następowały restarty. Chciałem sformatować dysk z płyty win 7 ale już sie nie dało nic zrobic. Restart za restartem. Zauważyłem, ze wiatrak procesora startował z sekundowym opóźnieniem i po ok 2 sekundach sie zatrzymywał. Po tym następował restart. Poodpinalem wszystko, został zasilacz, płyta, jedna kość ram i procesor. Startuje, po 2 sekundach wiatrak procesora zamiera, zasilacz pracuje nadal, jego wiatrak sie kręci, po paru sekundach następuje restart. Sprawdzałem na innym zasilaczu o podobnych parametrach (Coirsar), jest dokładnie to samo. Czy to wina płyty, czy procesora? Szukałem podobnych tematów na forach, ale nie znalazłem rozwiązania. 

Specyfikacja całości:

Intel i5 3570K 3,4 GHz, płyta GA-Z77-DS3H, RAM Corsair Vengeance 4x4GB DIMM 1600, zasilacz BeQuiet 600W, grafika Evga GeForce Gtx950, Windows 7. Może ktoś miał podobne doświadczenia. Najgorzej, ze podstawka 1155 nie jest już wspierana i musiałbym wymienić płytę razem z procesorem.

-----------------------edit

Dodam, ze po wyjęciu ramu głośniczek wydaje sygnał dzwiękowy, ciagle pikanie. Reszta bez zmian, tzn. zatrzymuje sie cooler, a po chwili restart.


(bart86) #2

w bios wejdziesz?


(Accipitter) #3

Nie da rady. Na początku problemów, pokazał sie raz, czy dwa ekran płyty głównej, pózniej na samej gorze tylko nazwa typu biosu, coś w rodzaju DualBios uefi, coś tam jeszcze w jednej lini i to wszystko - restart. Na kilkadziesiąt prób, może 2 razy ten ekran wyświetliło na chwilkę.


(bart86) #4

może problem jest z ramem, włóż inną kość w inny slot na płycie

jak to nie pomoże to chyba jednak coś z płytą główną ale to też pewny nie jestem


(Accipitter) #5

Próbowałem z ramem. Ale pytanie, czy z wyjętym ramem wiatrak procka powinien sie zatrzymać? I czy uszkodzona płyta dawałaby sygnał dzwiękowy o braku pamięci ram?


(bart86) #6

jeśli całkiem wyjmiesz ram to płyta powinna piszczeć


(Accipitter) #7

No właśnie piszczy, ale nie wiem, czy to oznacza, ze jest dobra, a procesor padł?


(bart86) #8

a sam ram i zasilacz to też piszczy?


(Accipitter) #9

Procesora nie chciałem ruszać. Masz na myśli odpięcie zasilania procesora? Ciekaw jestem ile takich prób zniesie zasilacz?


(sadaj72) #10

Odłącz wszystko (dyski, cd, urządzenia usb) poza jedną kością RAM i wtyczkami ATX CPU 4/8pin i ATX 24 pin, następnie sprawdź czy restarty wciąż występują.


(Accipitter) #11

Tak zrobiłem, końcowy opis restartu dotyczy podanego przez Ciebie przykładu.

zdjalem tez procesor: wiatrak zasilacza zaczyna sie kręcić i zaraz przestaje, restart nie następuje. Nie ma żadnych sygnałów dźwiękowych. Jest tak zarówno przy jednej kości ram, jak i bez ramu. Czyli podsumowując sama płyta z zasilaczem: następuje krotki rozruch i cisza. Dodam, ze do płyty mam włączony tylko power i sygnalizator audio, żadnych innych wskaźników, czy diod.


(bart86) #12

Jeśli masz dualbios to przywrócić go, jeśli to nie pomoże to bym obstawiał że to wina płyty głównej


(Accipitter) #13

Tylko jak to zrobić. Wyjmowałem baterie z płyty. Ja przywrócić Bios w inny sposób?


(adamk1985) #14

Chyba wszystko sprawdzałeś poza CPU… 

Wyjmij go sprawdź piny, gniazdo, stan pasty i radiatora…

Możesz załączyć zdjęcia pinów i gniazda


(Accipitter) #15

 

IMG_0299.thumb.jpg.3eec2d9408ffe35d8588a

 

Wizualnie wygląda ok.

http://sans.nazwa.pl/foto/1.jpg

http://sans.nazwa.pl/foto/2.jpg

http://sans.nazwa.pl/foto/3.jpg

http://sans.nazwa.pl/foto/4.jpg

http://sans.nazwa.pl/foto/5.jpg


(adamk1985) #16

Po zdjęciu procka musisz zmienić pastę termoprzewodzącą. Kurdelebele… wygląda to ok na zdjęciach… ;-(

PC odpalałeś po odłączeniu wszystkiego bez k. grafiki… tak?

 


(Accipitter) #17

Odłączyłem co się dało. Została płyta z prockiem, jedna kość ram i zasilacz oczywiście. Nie mam pod ręka pasty. Jutro spróbuję. Ale czytając o podobnych przypadkach, to raczej pasta nie pomoże. Gdyby tam nic nie było, to może… Zresztą procesor nie może się przegrzać w 2 sekundy. Na radiatorze nie czuć żeby nawet był ciepły. Zestaw ma dopiero 2,5 roku.


(bart86) #18

Jeśli procesor nie ma chłodzenia to się przegrzeje w 2 sekundy. Znam taki przypadek kiedy nóżka od radiatora się zerwała. Ale tu raczej nie wina chłodzenia.


(Accipitter) #19

Zadzwoniłem do serwisu i udało mi sie zresetować Bios. Dla mojej płyty trzeba trzymać wciśnięty włącznik na obudowie i włączyć zasilacz. Trzymamy wciśnięty aż nastąpi sekwencja kilkukrotnego restartu i na ekranie wyświetli sie update Bios. 

Wiec to nie wina sprzetu tylko win 10 załatwił mi Bios.

Dzięki za dyskusje:) temat można zamknąć.