PC zaczyna się sam wyłączać i restartować - mam się obawiać?

(Soulcatcher) #1

Witam,

Dzisiaj już mój PC dwa razy się wyłączył sam, po czym sam się uruchomił, czym to może być spowodowane? Mam się czegoś poważnego obawiać?

PC:

MSI Z87 G45 Gaming, i7 4770K, MSI GTX 770 Twin Frozr OC, Thermalright HR-02 Macho 120 rev. A, Crucial Ballistix Tactical 2x4GB DDR3-1600MHz CL8, Seasonic X-Series X-750, Zalman Z9 Plus, SSD Samsung 840 EVO 250GB

(bart86) #2

Działo się to w jakiejś konkretnej sytuacji przykładowo jak grałeś czy po prostu przy przeglądaniu internetu? Daj screen z HWmonitor i dane SMART dysku z Crystal Disk info

(Soulcatcher) #3

Stało sie tak podczas oglądania filmu w internecie i podczas grania w grę. No wcześniej sie nic takiego nie działo :confused:

(Smskiller) #4

Na początek sprawdź temperatury i wyczyść wnętrze PC.

(Soulcatcher) #5

PC był niedawno zakupiony, nie wiem czy po takim krótkim czasie sie zasyfił.

HWWmonitor

http://www.iv.pl/images/38728854259091810835.jpg

CrystalDiscInfo

http://www.iv.pl/images/82965898596518604586.jpg

(Osimaru) #6

Dostałeś przed restartem Bluescreena? Sprawdź dzienniki systemu, może będą odnotowane jakieś błędy.

Podkręcałeś?

(Soulcatcher) #7

Bluescreen-a żadnego nie było. Tylko podczas ponownego uruchomienia trzeba było wybrać tryby uruchomienia.

Podkręcony został dawno z automata, ale nie wiem czy to jest akuratnie przez to.

(bart86) #8

Automat nie jest za dobry do podkręcania z czasem mogą być przez to problemy. Dysk samsunga ma bady parametr 05 mówi o 10 takich sektorach monitoruj czy to nie postępuje. Na próbę radzę sprowadzić sprzęt do fabrycznych ustawień i sprawdzić przez kilka dni czy problem się powtarza.

(Soulcatcher) #9

Że niby przez dysk mogło by sie tak dziać? Da rade jakoś zniwelować ten błąd? Poza tym ten HDD praktycznie cały czas jest wyłączony, i akuratnie to co było włączone podczas wyłączenia kompa było na SSD.

a HWmonitor jak się ma?

(bart86) #10

To nie przez dysk tylko ostrzegam po tym co widzę ze SMART. Temperatury są niskie nawet bardzo.

Podejrzewam że to albo wina zasilacza albo procesora ewentualnie tylko przeprodzobego OC i trzeba sprawdzić sprzęt na fabrycznych taktowaniach.

(Soulcatcher) #11

To dokładnie na co zwrócić uwagę? za co sie zabrać?

(mrFreeze) #12

Dysk reklamuj tutaj nie ma się nad czym zastanawiać! Sprawdź czy wszystko dobrze dopchnięte nic nie luźne wszystkie wtyczki, karta grafiki, pamięć ram.

(Soulcatcher) #13

Akuratnie ten HDD mam zestarego kompa i raczej gwarancji już nie ma.

Może coś pasa na procku coś teraz funguje?

(bart86) #14

Monitoruj parametr jak przekroczy próg to zacznie tracić dane.

(Soulcatcher) #15

Mam szanse to jakoś naprawić?

(bart86) #16

Można zerować i remapować dysk.

(Soulcatcher) #17

No i będąc już w temacie, to w jaki sposób naprawić ten błąd na tym hdd

(Michał_misiek) #18

Nie ma sensu, 

leć oddać go na gwarancję - to najlepsze co zrobisz w tej sytuacji. 

Pozdrawiam

(Soulcatcher) #19

Ale co kompa?

Jak on był składany.

(Michał_misiek) #20

Jeśli nie jest zaplombowany z tyłu na obudowie to ja bym reklamował sam dysk twardy, dowód zakupu masz więc bez problemu. 

Chyba że masz plomby no to wtedy pewnie całą skrzynkę Ci zabiorą.