PC zaczyna się sam wyłączać i restartować - mam się obawiać?

Witam,

Dzisiaj już mój PC dwa razy się wyłączył sam, po czym sam się uruchomił, czym to może być spowodowane? Mam się czegoś poważnego obawiać?

 

PC:

MSI Z87 G45 Gaming, i7 4770K, MSI GTX 770 Twin Frozr OC, Thermalright HR-02 Macho 120 rev. A, Crucial Ballistix Tactical 2x4GB DDR3-1600MHz CL8, Seasonic X-Series X-750, Zalman Z9 Plus, SSD Samsung 840 EVO 250GB

Działo się to w jakiejś konkretnej sytuacji przykładowo jak grałeś czy po prostu przy przeglądaniu internetu? Daj screen z HWmonitor i dane SMART dysku z Crystal Disk info

Stało sie tak podczas oglądania filmu w internecie i podczas grania w grę. No wcześniej sie nic takiego nie działo :confused:

Na początek sprawdź temperatury i wyczyść wnętrze PC.

PC był niedawno zakupiony, nie wiem czy po takim krótkim czasie sie zasyfił.

 

HWWmonitor

http://www.iv.pl/images/38728854259091810835.jpg

 

CrystalDiscInfo

http://www.iv.pl/images/82965898596518604586.jpg

Dostałeś przed restartem Bluescreena? Sprawdź dzienniki systemu, może będą odnotowane jakieś błędy.

 

Podkręcałeś?

 

Bluescreen-a żadnego nie było. Tylko podczas ponownego uruchomienia trzeba było wybrać tryby uruchomienia.

 

Podkręcony został dawno z automata, ale nie wiem czy to jest akuratnie przez to.

Automat nie jest za dobry do podkręcania z czasem mogą być przez to problemy. Dysk samsunga ma bady parametr 05 mówi o 10 takich sektorach monitoruj czy to nie postępuje. Na próbę radzę sprowadzić sprzęt do fabrycznych ustawień i sprawdzić przez kilka dni czy problem się powtarza.

Że niby przez dysk mogło by sie tak dziać? Da rade jakoś zniwelować ten błąd? Poza tym ten HDD praktycznie cały czas jest wyłączony, i akuratnie to co było włączone podczas wyłączenia kompa było na SSD.

 

a HWmonitor jak się ma?

To nie przez dysk tylko ostrzegam po tym co widzę ze SMART. Temperatury są niskie nawet bardzo.

Podejrzewam że to albo wina zasilacza albo procesora ewentualnie tylko przeprodzobego OC i trzeba sprawdzić sprzęt na fabrycznych taktowaniach.

 

 

To dokładnie na co zwrócić uwagę? za co sie zabrać?

Dysk reklamuj tutaj nie ma się nad czym zastanawiać! Sprawdź czy wszystko dobrze dopchnięte nic nie luźne wszystkie wtyczki, karta grafiki, pamięć ram.

Akuratnie ten HDD mam zestarego kompa i raczej gwarancji już nie ma.

 

Może coś pasa na procku coś teraz funguje?

Monitoruj parametr jak przekroczy próg to zacznie tracić dane.

 

 

Mam szanse to jakoś naprawić?

Można zerować i remapować dysk.

 

 

No i będąc już w temacie, to w jaki sposób naprawić ten błąd na tym hdd

Nie ma sensu, 

leć oddać go na gwarancję - to najlepsze co zrobisz w tej sytuacji. 

 

Pozdrawiam

 

 

Ale co kompa?

Jak on był składany.

Jeśli nie jest zaplombowany z tyłu na obudowie to ja bym reklamował sam dysk twardy, dowód zakupu masz więc bez problemu. 

Chyba że masz plomby no to wtedy pewnie całą skrzynkę Ci zabiorą.