PC zawiesza się podczas uploadowania/downloadowania itd

(Ozonek O3) #1

Okej, mam nietypowy problem i google mi nie pomogło w najmniejszym stopniu.

Otóż od pewnego czasu mój komputer zawiesza się w dziwnych momentach. Zawiesza się całkowicie , całkowity freeze, myszka się nie rusza, dźwięk robi trtrtrtrtrtr i pomaga tylko hard reset. Dlaczego określiłem problem jako nietypowy? Otóż:

1. PC zawiesza się wyłącznie na Windows 7 64-bit. Mam zainstalowany Windows XP 32-bity na tym samym HDD, na tym samym zestawie i działa sprawnie. Poza tym sprawdziłem cały hardware i jest to w 100% wina software.

2. PC zawiesza się w sytuacjach gdy downloaduje duże pliki (niezależnie czym, czasem jest to updater jakiejś gry, czasem uTorrent, czasem przeglądarka) lub uploaduje dane jako host (na przykład gdy zahostowałem grę, to gdy dołączyła do mnie pierwsza osoba mój komputer się zawiesił. Gdy ja dołączam do gier to nie ma żadnych problemów) lub podczas udostępniania plików w sieci (gdy próbuję skopiować plik z mojego komputera na inny komputer, to się wiesza. W drugą stronę działa idealnie). Na Win XP wszystko działa.

3. W grach online (oraz single oczywiście) wszelkiego rodzaju - MMORPG, MOBA itd. wszystko działa picuś glancuś. Windows zawiesza się wyłącznie podczas uploadu/downloadu plików, i to nie wszystkich. Po prostu niektórych rzeczy nie lubi i się wiesza, a z innymi współpracuje bez problemów. Przykładowo bez problemu ściągnąłem 10GB plik z torrentów, natomiast na jednym 4GB się po prostu wieszał przy starcie pobierania.

4. Dysk twardy sprawdzony, karta sieciowa w porządku, procek śmiga aż miło, pamięci w 100% sprawne, zasilacz cudo, temperatury w porządku. Jak już mówiłem - problem jest softwarowy. Co do software, to zrobiłem skan wszystkim czym się da i wykluczam wirusy/malware wszelkiego rodzaju.

Jestem w 95% pewien, że problem leży gdzieś w ustawieniach/plikach/elementach/sterownikach/rejestrze Windows'a 7 64-bit. I tutaj moje pytanie - czy ktoś spotkał się w podobną sytuacją? Jeśli tak - to bardzo byłbym wdzięczny za rozwiązanie. Jeśli nie, to po prostu walnę formata i będę miał spokój, chociaż mi się cholernie nie chce.

Aha, Windows 7 64 działał bez problemu przez kilka miesięcy i zaczął szwankować dopiero jakiś czas temu.

(Bobej) #2

Kiedyś miałem podobnie. Karta sieciowa działała na domyślnych sterownikach wbudowanych w system, więc tak zostawiłem. Efektem tego były kompletne zwisy podczas dużej aktywności sieci. Pomogły sterowniki że strony producenta.

(CrisPL) #3

Jeśli nie zmieniałeś sterowników z domyślnie zainstalowanych to rzeczywiście spróbuj najnowszych od producenta, bo może właśnie w tej wersji co miałeś był ten właśnie bug z zawieszaniem.