Peer to peer czy peer to mail?czy legalne?


(Blazej B) #1

Czy któryś z tych programów do rozpowszechniania plików jest legalny. Czy w ogóle to mozna sciagac z tego pliki legalnie, czy nielegalne jest tylko branie za to pieniędzy??


(lazikar) #2

Większość.

Wszystko zal;ezy od plików które są rozpowszechniane.


(SeBoLaS) #3

nawet jak nie bierzesz za to pieniędzy jest to nielegalne.Ale w tych sieciach są też legalne pliki do ściągania np. darmowe programy,utwory wykonawców którzy za darmo udostępniają swoje produkcje,ale większość jest nielegalna.A ściągając coś musisz sie upewnić czy dana rzecz jest darmowa


(Remek Dobrowolski) #4

Programy peer-to-peer są legalne. Możesz z nich dowolnie korzystać, pod warunkiem nie naruszania cudzych praw autorskich. Oznacza to nie mniej, nie więcej, jak możliwość dystrybuowania przez dowolną sieć swoich plików: grafiki, muzyki, filmów nakręconych aparatem telefonicznym itp. Możesz oczywiście także legalnie ściągać pliki, które są w ten sposób rozpowszechniane, pamiętając o prawach autorskich (możesz w ten sposób całkowicie legalnie ściągnąć dystrybucję linuksowych systemów operacyjnych, które na ogół umieszczane są w sieci BitTorrent).

Za pobieranie plików mp3 lub filmów z internetu nie grozi kara więzienia. Nie jest to przestępstwo - można jedynie mówić o odpowiedzialności cywilnej za naruszenie praw autorskich. Policja w takich sprawach nie ma prawa przeszukiwać mieszkań i komputerów. Czym innym jest oczywiście udostępnianie cudzych plików w necie - to już jest karalne.

Diabeł tkwi w szczegółach: osoby korzystające z programów peer-to-peer często nie są świadome, że nie tylko ściągają jakiś plik, ale również go rozpowszechniają. Niektóre z aplikacji automatycznie udostępniają aktualnie pobierane pliki, uzależniając od tego prędkość downloadu. To oczywiście równoważne jest z przestepstwem.

Osoby, które wyłącznie ściągają utwory z sieci grozi odpowiedzialność cywilna - twórca ma prawo rekompensaty w wysokości 2-3 krotności wynagrodzenia.

Pozdrawiam wszystkich - nie bójmy się programów p2p, ale róbmy wszystko z głową i rozsądkiem - unikniemy wielu problemów.


(Uzi) #5

Witam

Ten artykuł powinien cię zainteresować , śledz też jego dalszy rozwój.