Pendrive czy dysk zewnętrzny?

zewnętrzny dysk 2,5 cala lub 3,5 cala (2,5 nie wymaga dodatkowego zasilania).

Jeżeli brać pod uwagę wszystkie za i przeciw za 2.5" przemawiają gabaryty, prostota połączenia i ceny dziś nie są już tak wysokie jak kiedyś. Co do działania to i jedne i drugie działają bez zarzutu. Jeśli chodzi o bezawaryjność to HDD na pewno wygrywają z Penami, a porównanie cena/pojemność wygrywają bezapelacyjnie. Pozdrawiam.

Jeśli masz jakiś wolny HDD to wystarczy obudowa do dysku zewnętrznego lub “same kable” ( http://www.allegro.pl/item621859417_ada … mocja.html ) Sam używam zwykłego HDD podpiętego pod USB ( obudowa ). Wszystko zależy co chcesz na nim trzymać.

pendrive to przedewszytkim mobilność dysk ci tego nie zapewni. ale to zależy co będziesz z nmi robił. bo jeśli chcesz z niego korzystań na codzień to tylko i wyłącznie pendrive

Zdecydowanie polecam dyski 2,5’’

Sam używam takiego (Seagate FreeAgent Go 250 GB) i jego wydajność jest dosyć dobra (32 MB/s odczyt, USB).

Jeśli oczekujesz większej szybkości, to są dostępne dyski 2,5’’ ze złączem eSATA,

które pozwalają osiągać wydajność na poziomie 50-70 MB/s. :smiley:

Niestety łącze eSATA jest dosyć mało popularne w starszych komputerach,

chociaż można kupić wewnętrzną kartę rozszerzeń (na PCIExpress x1).

To i ja się wypowiem, bowiem posiadam:

pendrive 16GB

1TB 3.5"

320GB 2.5"

I tutaj jest pytanie, do czego potrzebujesz ten dysk. Ja używam tego 1TB jako magazyn danych - jest ciągle w domku, w tym samym miejscu, po prostu podłączam laptopa jak potrzebuje coś na na niego zgrać. Jest on duży, dość głośny (np w porównaniu do mojego laptopa) jednak jest szybki - dla funkcji magazynowania dużej ilości danych w sam raz.

320GB 2.5" jest dużo mniejsza od 3.5", nie wymaga zasilacza, jest zatem dużo bardziej mobilna niż 3.5". Łatwo dysk schować do kieszeni i np pójść do kumpla. Dysk bardzo cichy.

Pendrive 16GB jest najbardziej mobilny - malutki, i dość pojemny aby przenieść pomiędzy komputerami trochę danych. Mam go przy sobie jak chodzę na uczelnię :slight_smile:

domyślny system plików na pendrive to fat32 - który nie obsługuje plików większych niż 4GB. Rozwiązaniem jest zmiana systemu plików na pendrive na ntfs lub po prostu podzielenie tego dużego pliku na mniejsze za pomocą np. WinRAR.

Tak, nie mam żadnych problemów. No może oprócz tego, że 4 porty USB na laptopie to mało :stuck_out_tongue:

1TB to mam seagate, 320 samsunga, problemów nie mam (generalnie kupuję dyski seagate, ale ta 320tka z samsungiem była po prostu tańsza :slight_smile: )

Do pendrive to najlepiej z zapisem na poziomie 14MB/s

Ja mam OCZ Rally 16GB i jestem z niego zadowolony - szybki odczyt i zapis.

http://www.skapiec.pl/site/cat/25/comp/253983

Pamięci przenośnych z 7MB/s zapisu nie kupuj jak planujesz pendrive kilka-kilkanaście GB, bo wtedy zgranie tam danych trwa dość długo (a zgrywając na pendrive człowiek zazwyczaj się śpieszy - wiem z doświadczenia :smiley: )