Pendrive czy dysk zewnętrzny?

(Technik Elektro) #1

zewnętrzny dysk 2,5 cala lub 3,5 cala (2,5 nie wymaga dodatkowego zasilania).

(xyzzyx) #2

Jeżeli brać pod uwagę wszystkie za i przeciw za 2.5" przemawiają gabaryty, prostota połączenia i ceny dziś nie są już tak wysokie jak kiedyś. Co do działania to i jedne i drugie działają bez zarzutu. Jeśli chodzi o bezawaryjność to HDD na pewno wygrywają z Penami, a porównanie cena/pojemność wygrywają bezapelacyjnie. Pozdrawiam.

(Jas162) #3

Jeśli masz jakiś wolny HDD to wystarczy obudowa do dysku zewnętrznego lub "same kable" ( http://www.allegro.pl/item621859417_ada ... mocja.html) Sam używam zwykłego HDD podpiętego pod USB ( obudowa ). Wszystko zależy co chcesz na nim trzymać.

(sosen86) #4

pendrive to przedewszytkim mobilność dysk ci tego nie zapewni. ale to zależy co będziesz z nmi robił. bo jeśli chcesz z niego korzystań na codzień to tylko i wyłącznie pendrive

(deFco247) #5

Zdecydowanie polecam dyski 2,5''

Sam używam takiego (Seagate FreeAgent Go 250 GB) i jego wydajność jest dosyć dobra (32 MB/s odczyt, USB).

Jeśli oczekujesz większej szybkości, to są dostępne dyski 2,5'' ze złączem eSATA,

które pozwalają osiągać wydajność na poziomie 50-70 MB/s. :smiley:

Niestety łącze eSATA jest dosyć mało popularne w starszych komputerach,

chociaż można kupić wewnętrzną kartę rozszerzeń (na PCIExpress x1).

(silvver) #6

To i ja się wypowiem, bowiem posiadam:

pendrive 16GB

1TB 3.5"

320GB 2.5"

I tutaj jest pytanie, do czego potrzebujesz ten dysk. Ja używam tego 1TB jako magazyn danych - jest ciągle w domku, w tym samym miejscu, po prostu podłączam laptopa jak potrzebuje coś na na niego zgrać. Jest on duży, dość głośny (np w porównaniu do mojego laptopa) jednak jest szybki - dla funkcji magazynowania dużej ilości danych w sam raz.

320GB 2.5" jest dużo mniejsza od 3.5", nie wymaga zasilacza, jest zatem dużo bardziej mobilna niż 3.5". Łatwo dysk schować do kieszeni i np pójść do kumpla. Dysk bardzo cichy.

Pendrive 16GB jest najbardziej mobilny - malutki, i dość pojemny aby przenieść pomiędzy komputerami trochę danych. Mam go przy sobie jak chodzę na uczelnię :slight_smile:

domyślny system plików na pendrive to fat32 - który nie obsługuje plików większych niż 4GB. Rozwiązaniem jest zmiana systemu plików na pendrive na ntfs lub po prostu podzielenie tego dużego pliku na mniejsze za pomocą np. WinRAR.

(silvver) #7

Tak, nie mam żadnych problemów. No może oprócz tego, że 4 porty USB na laptopie to mało :stuck_out_tongue:

1TB to mam seagate, 320 samsunga, problemów nie mam (generalnie kupuję dyski seagate, ale ta 320tka z samsungiem była po prostu tańsza :slight_smile: )

Do pendrive to najlepiej z zapisem na poziomie 14MB/s

Ja mam OCZ Rally 16GB i jestem z niego zadowolony - szybki odczyt i zapis.

http://www.skapiec.pl/site/cat/25/comp/253983

Pamięci przenośnych z 7MB/s zapisu nie kupuj jak planujesz pendrive kilka-kilkanaście GB, bo wtedy zgranie tam danych trwa dość długo (a zgrywając na pendrive człowiek zazwyczaj się śpieszy - wiem z doświadczenia :smiley: )