Pentium 3 1003 Mhz Czy warto podkręcić?

(system) #1

Witam!

Przepraszam jeśli piszę w złym forum, ale nie wiedziałem gdzie ten wątek napisać, a sądzę, że temat Hardware, Sterowniki jest najbardziej odpowiadającym forum do mojego problemu.

Do rzeczy. Mam w komputerze procesor Intel Pentium III o taktowaniu 1003,7 MHz. Zazwyczaj odpowiadało mi takie taktowanie, jednak od miesiąca chodzę do szkoły gdzie uczą nas na przyszłych informatyków i chciałbym już zacząć ćwiczyć, a nie bardzo prędkość procesora mi na to pozwala. Zapewne ktoś mógłby powiedzieć żebym po prostu sobie kupił lepszego kompa (lub procka), ale obecnie fundusze nie bardzo mi pozwalają na takie inwestycje. Zatem mam pytanie. Od wczoraj zacząłem się zastanawiać, czy jest sens, abym podkręcał swój obecny procesor. Chciałbym go podkręcić chociaż do taktowania 1,2 może 1,3. Jeśli tak to czy jest to możliwe, abym podkręcił tego procka, aż o 30%. Nie mam superanckiego chłodzenia. Tylko zwykły wiatraczek z radiatorem, ale chyba mógłby wystarczyć. Nie śmiejcie się z moich tekstów, jeśli palnąłem coś głupiego, bo nigdy dotąd nie byłem zainteresowany czymś co nazywa się Overclockingiem :slight_smile: Jeśli chodzi o ten wiatraczek to ewentualnie mógłbym sobie jeszcze jakiś tani dokupić. I jeszcze jedno. Jeśli mogę podkręcić tego procka to w jaki sposób?? Znacie jakieś strony z poradnikami czy programami do tego??? Jakby co to jeszcze podaję tutaj parametry mojego procka w całości z programu Cpu-Z.

Number of CPUs 1

Name Intel Pentium III EB

Code name Coppermine

Specification Intel Pentium III EB 1000 MHz

Family/Model/Stepping 686

Extended Family/Model 0/0

Brand ID 2

Package Socket 370 FC-PGA

Core Stepping cC0

Technology 0.18µ

Instructions Sets MMX, SSE

Clock Speed 1003.6 MHz

Clock multiplier x7.5

Front Side Bus Frequency 133.8 MHz

Bus Speed 133.8 MHz

L1 Data Cache 16 KBytes, 4-way set associative, 32 Bytes line size

L1 Instruction Cache 16 KBytes, 4-way set associative, 32 Bytes line size

L2 Cache 256 KBytes, 8-way set associative, 32 Bytes line size

L2 Latency 0

L2 Speed 1003.6 MHz (Full)

L2 Location On Chip

L2 ECC Check enabled

L2 Data Prefetch Logic no

L2 Bus Width 256 bits

Proszę was o pomoc [-o<

(adam749) #2

Tego CPU nie podkręcisz o tyle. Jak miałem P3 to na płycie miałem takie kostki z przełącznikami właśnie do podnoszenia MHz, ale tym to tylko o kilka(jakieś 4) MHz podniesiesz. Więcej nie da rady.

(system) #3

Czy to oznacza, że czeka mnie wydatek?? Nie ma żadnego sposobu?? Zależy mi głównie na przyspieszeniu pracy procka i powiększeniu jego wydajności i efektywności. Ja to mam pecha :frowning:

(adam749) #4

Na tym CPU i MObo nic nie zdziałasz.

Musisz kupić nowego proca, płyte, grafe, ramy, pewnie dysk i zasilacz. Koszt: nawet za jakieś 1000zł już cś się złoży.

(Adax) #5

Z tego kompa nic nie wykręcisz, pozostaje ci zakup nowego. :slight_smile: