Pentium 4 HT 2.8GHz to 1.6GHz? Problem z płytą główną?

Witam, kupiłem ten procesor http://allegro.pl/intel-pentium-4-s478-2-8-512kb-800-northwood-i1912452868.html polecony mi przy okazji w temacie wyboru zasilacza http://forum.dobreprogramy.pl/jaki-zasilacz-starego-komputera-ile-wat-starczy-t467600.html (wcześniej był Celeron 2.0GHz /128/400) I jest mały problem z płytą główną a raczej z biosem, szukałem wszędzie firmware aby zaktualizować bios (może to by coś pomogło… ale nie znalazłem nic… chyba że słabo szukam… Problem polega na tym, że w CPU-Z pokazuje taktowanie zaledwie 1.4Ghz a powinno 2.8Ghz, screeny poniżej. I co z tym fantem mam zrobić? Można powiedzieć że 1400MHz gryzie glebe i proc jest strasznie osłabiony…

Akurat teraz udało mi się ustawić na 1.6GHz ale więcej raczej nie pójdzie gdyż resetuje się podwójnie komputer i bios wraca do wartości standardowych… Pomóżcie bo już mi ręce opadają…

52349588.th.jpg

53374517.th.jpg

Z tego co widać są dwie rzeczy. HyperThreading masz wyłączony (włączasz w biosie). Druga rzecz Bus Speed powinieneś mieć ustawione na 200 (spróbuj więc ustawić tyle). Podaj też pełną nazwę płyty głównej (producent i model) być może konieczny będzie update BIOSu.

p.s. Nie wiem czy źródłem problemów nie jest tutaj chipset VIA ale ja mam na Intelu więc nie mogę się wypowiadać rzeczowo.

Właśnie jeśli chodzi o producenta ciężko mi to z identyfikować, jedyne co pisze w CPU-Z to model p4x266e-8235

w biosie generalnie nie ma czegoś takiego jak HyperThreading aby włączyć, chyba że jest to gdzieś naprawdę ukryte albo pod jakimś skrótem. To by się wtedy zgadzało że tylko połowę mocy procesora wykorzystuje bez tej włączonej rzeczy jaką jest HyperThreading. Próbowałem ustawić Bus Speed na 200 MHz ale wtedy resetuje się komputer dwa razy i wraca do standardowych ustawień czyli Bus Speed 100 MHz. Nie wiem czy przypadkiem FSB nie wynosi maks 400 MHz i może dlatego tak jest… Może zresetować bios i ponowić procedurę?

Everest pokazał, że płyta główna to Jetway P4XFCU

Mikroukład płyty głównej: VIA VT8753E Apollo P4X266E

Może to coś pomoże.

Mea culpa. Szybko napisałem posta, ale nie zapytałem jaką masz płytę główną.

Z Twoich zrzutów wynika, że chipset Twojej płyty głównej to VIA P4X266E:

http://www.via.com.tw/en/products/chips … /index.jsp

Ten chipset nie obsługuje HT, więc go nie włączysz, a maksymalne efektywne FSB to 533MHz, a nie 800.

533 efektywne, to 133 rzeczywiste. Mnożnik zakupionego P4 to 14, zatem maks. taktowanie na tej płycie powinno wynosić 133x14=1862MHz.

Ustaw 133. Jeśli się nie da w BIOSie, to być może trzeba będzie ustawić FSB zworką.

W każdym razie P4 o taktowaniu 1862MHz i tak jest dużo szybszy od Celerona, więc zakup opłacalny.

Dzięki za odpowiedź, czy aktualizacja biosu coś pomoże?

Na taktowanie i HT nie :frowning: Na przyszłość pytaj przed zakupem :wink:

Jeżeli chcesz koniecznie mieć najlepszy możliwy procesor do tego mobo szukaj któregoś z tych http://ark.intel.com/search/advanced/?s=t&FamilyText=Intel%C2%AE%20Pentium%C2%AE%204%20Processor&ClockSpeed=2.8%20GHz&Bus=533%20MHz. Trzeba jeszcze sprawdzić czy musi mieć konkretny rdzeń etc.

Dzięki za radę, trochę się pospieszyłem z zakupem bo była okazja (9.99zł) ale i tak jest wydajniejszy od Celerona 2.0 Ghz który był wcześniej mimo że mobo więcej nie pozwala wycisnąć jak tylko 1.8GHz dalej nie idzie bo restartuje się i wraca do standardowych ustawień…

wiecej.jpg

Na wypłatę kupię nową płytę główną tylko jaką żeby obsługiwała HyperThreading? do 80 - 100 zł pod s.478. Oczywiście tylko allegro biorę pod uwagę, pomoże ktoś w wyborze? :slight_smile:

To nie ma sensu… Już lepiej kupić najtańszą płytę z am3/am3+ i nie wiem… Semprona 140, używać zintegrowanej grafiki etc. I tak będzie szybciej i lepiej niż z tym co masz.

Jak bardzo chcesz to po prostu szukaj na Allegro w odpowiednim dziale. Ważne, żeby obsługiwała FSB 800MHz i HT. Zwróć uwagę czy ma gniazda pamięci takie jak masz teraz.

Tylko czy Sempron to nie odpowiednik Celerona? Tak mi się wydaje, że chyba tak jest :slight_smile:

Kupiłem ostatnio Palit GeForce 7300GT Sonic 256MB DDR3 128bit za okazyjną cenę, miała być na AGP ale okazało się po otwarciu przesyłki, że jest na PCI-E więc kartę mogę zostawić bo i tak sobie jej nie włożę do tego aktualnego kompa, więc tylko nowa płyta z procesorem by się przydała i pamięcią ram, za malutką cenę można zbudować całkiem przyzwoity komputer :slight_smile: Pomyślę nad tym jak będę miał więcej funduszy. Dzięki i Pozdrawiam :wink:

Sempron to to taka sama padaka jak Celofan…

Porównujecie Semprona na AM3 z architekturą K10 z 2009r do Celerona na s478 z 2002r? =D>

Radzę autorowi tematu tanią płytę AM3+ z sempronkiem i integrą zamiast tego co ma z p4. Zapłaci prawie tyle samo, a wydajność będzie większa + możliwość rozbudowy.

To lepiej Asus M5A78L-M LX + AMD Athlon II X2 + Good RAM 2x2GB - taniej się chyba nie da, a Sempron nieopłacalny :wink:

To minimum, wiadomo że lepiej dać więcej, ale jak każda złotóweczka się liczy to nic lepszego nie znajdziesz

Moja pierwsza propozycja:

Myślałem np nad Intel Core2Duo E4300 1.8GHz s775 plus dobra płytka na której dało by rade wycisnąć minimum 3GHz ze standardowego zegara bo czytałem, że jest podatny na OC i kręci się bez problemu. Dobry wybór byłby? :wink:

Druga propozycja i zarazem pytanie:

Ogólnie lubię bawić się w OC także wydajniejszy pewnie był by ten Athlon II x2, prawda? i czy Asus M5A78L-M LX zdołał by podkręcić procesor bez problemu? bo jest dużo płyt głównych które po zakupie okazują się szmelcem gdyż mają słabe możliwości a nie chciałbym kupować jak już kota w worku tylko coś z przyszłością, bo wtedy na pewno bym już dokupił przyzwoitą kartę graficzną więc wcale nie musi być zintegrowana z płytą :slight_smile:

Oba to kastraty, niezależnie od socket`a. Poza typowo budżetowymi zestawami nie ma po co się nimi interesować…