Pentium d 2.8 ghz x2 na core2duo E4600-warto zmienić i inne

(xomo_pl) #1

witam,

oto parametry mojego pc:

Intel pentium d 2x 2.8 GHz, 1 GB RAM gf 7600gs, Gigabyte 945ps3 Windows Vista 32bit

jak wiadomo pentium d jest przestarzały i zastanawiam się nad wymianą go na core2duo e4600 (2.4GHz, FSB 800MHz, 2MB cache, LGA775, 65nm), moja płyta główna obsłuży go bez żadnych problemów (ma wsparcie dla c2d). mój obecny procek ma 2.8ghz a c2d tylko 2.8, czy w grach odczuje różnice na +czy na -? pytam bo chce wymienić go dllatego że gry się tną ( np bioshock) co mnie denerwuje a pozatym pentium D grzeje się mocno i wiatraki po kilku godzinach szumią niemiłsiernie (szczególnie podczas gier) no i c2d jest nowocześniejsze.....

słyszałem że ten model c2d (gazety o pc'tach itp ) jest idealny do podkręcania i można god podkręcić nawet 2 ktotnie, prawda to?

przy okazji, 1 gb ram w dc to trochę mało dziś, szczewgólnie dla visty i gier, dlatego zastanawiam się nad dokupieniem jeszcze 2gb pamięci. Aktualnie mam 2x 512 w dualu i zastanawiam się czy mogę dodać 1 kość 2gb czy też muszą być one w DC?

Sprawdiłem na str. producenta ile mam slotów i pisze że 4 (pisze tak na wszelki wypadek), max pamięć 4gb

z góry dzięki za info.....

(klopas) #2

kup e2160 i podkręć do 3GHz... taniej wyjdzie a wydajność jest taka sama! procki e4xxx oraz e6xxx są nieopłacalne bo weszły takie procki jak e21xx, e7xxx oraz e8xxx :wink:

(Efes14) #3

Klopas dobrze mówi... nie warto teraz kupować serii e4xxx :slight_smile:

Co do pamięci to najlepiej kupić w dualu... Ale to jeszcze zależy ile możesz wydać na pamięci wtedy można doradzić jakie kupić :slight_smile:

(Kabuto1378) #4

kup to co radzi klopas tylko że do gier w pierwszej kolejności trzeba wymienić kartę graficzną, procka jeszcze aż tak słabego nie masz, no i przydałoby się 2 Gb pamięci ram.

(xomo_pl) #5

proccek może i słaby nie jest ale przestarzały, c2d jest wydajniejszy no i mniej się grzeje, więc i pc byłby cichszy....

Moja karta graf (gigabyte gf 7600gs) może nie jwt najwydajniejsza ale mam w niej 512mb pamięci a pozatym bioshock wymaga Karta graficzna: 128MB + Pixel Shader 3.0 minimalnie (czyli nie ma prawa się ciąć ) i 1gb ram (a jak pisałem wyej tnie się.....).

co do e2160 to cenowo nawet bardziej mi pasuje (tańszy ale wadą jest to że ma tylko 1mb cache a e4600 2mb), czy podkręcenie można zrobić na dołączonym w zestawie wiatrtaku czy musiałbym dokupić? http://www.bino.pl/go/_info/?user_id=50976

załuyważyłem jeszcze 12: e2160 to core dup a e4600 to core 2 duo , c2d jest wydajniejsze od c.d przecież......

co do ramu to planuję w najbliżym miesiącu dokupienie 2gb w 1 slocie (konkretnie tą: http://www.bino.pl/go/_info/?user_id=33182), lub tą http://www.bino.pl/go/_info/?user_id=12252 ale wtedy będę miał już wszystkie 4 sloty zajęte. Pomiędzy wersją dual a zwykła jest około 5zł różnicy.....

(Mateusz 931) #6

Możesz kręcić na box'ie. Tylko kontroluj temepratury.

No nie jest za bardzo aż tak wydajniejsze. To prawie te same proce. Poczytaj testy. Warto wziąć Dual-Core bo oszczędzasz pieniądze.

(Efes14) #7

Podobno 2140 kręci się dość fajnie nawet na box'ie :wink: Tylko trzeba spokojnie i z umiarem na box'ie bo to nie jest chłodzenie z najwyższej półki :wink: Ale do kręcenia musisz mieć oczywiście zasilacz przyzwoity a nie jakieś noname z czarnej listy :stuck_out_tongue:

(xomo_pl) #8

podobno to nie napewno, przed kupnem musze mieć 100%pewności.....

(Mateusz 931) #9

tego Ci nikt nie powie na 100% bo możesz trafić na lewą sztuke której nie ruszysz nawet o 1Mhz, ale to już trzeba mieć pecha. raczej każdy E21XX robi te 2,8Ghz.

(xomo_pl) #10

aha.

te 2.8GHz BĘDĄ "lepsze" niż te obecne?

pytam bo zależy mi aby po zmianie proca odczuć rużnice a nie zmienić po to by zmienić......

(Mateusz 931) #11

Tak te proce są lepsze.

(Ciupa Michal) #12

tak, E2180/E2160 jest nowsza konstrukcja, będzie wydajniejsza, najlepiej by było gdybyś dokupił jakieś chłodzenie na tego E21x0 za 50zł

np. Freezer'a Pro7 za 50zł

do tego przydałaby by się wymiana ram'u na 2x1GB, jeśli chcesz dużo grac

no i nie wymagaj jakichś olbrzymich osiągów od swojej karty

PS. Podaj markę i model zasilacza :slight_smile:

(xomo_pl) #13

marki, modelu nie znam bo kiedyś miałem ten z obudowy ale wymieniłem go na jakiś inny (w tamtym się wiatrak prawie spalił i wymiemili zasilacz na nowy [pc mam na gwarancji])

jak spr. jaki mam model? (z góry mówię że obudowy rozkręcał nie będę bo mi się niechce :stuck_out_tongue: )

(Ciupa Michal) #14

jeśli kupowałeś komputer jako gotowy model w sklepie to na pewno masz jakiegoś no-name np. Feel lub Tracer, czyli najgorsze z możliwych (lubią palić kompy)

(iwa nike) #15

nie ma innej możliwości , ew. sprawdzić na paragonie

(Mateusz 931) #16

Może z tyłu obudowy na zasilaczu być naklejka, a jak nie to rozkręcaj bo to są dwie śrubki.

(xomo_pl) #17

komputer kupowałem w sklepie komputerowym bino.pl w częstochowie (teraz bincom), komputer zopstał złożony z części wybranych przezemnie.

paragon nie wiem gdzie mam, ale w poniedziałek będę dzwonił do bino bo chcę dołożyć te 2gb ramu i chcę się umuwić na jakiś dzień żeby mi zrobili kompa w 1 dzień (zazwyczaj robią w 2 dni, bez pc jest nudno bardzo i chcę by zrobili to w 1 dzień (rano zawożeę, popołudniu odbieram)) i przy okazji spytam się zasilacz jaki mi włożyli (mają wszystko w bazie więc pewnie p[roblemu nie będzie ze sprawdzeniem...)

W dniu 22.06.2008 , o godzinie 13:30 został dopisany post przez zomo_prl

jest z tyłu naklejka ale jest od starego zasilacza....

(Utrivv) #18

A odpowiadając na główne pytanie:

Dual Core 1,6 GHz jest wydajniejsze w grach od Pentium D 820 2,8GHz o około 30%... (podobną wydajność posiada Pentium D 960)

Do tego moc tego procesora po podkręceniu rośnei niemal liniowo więc teoretyczny wzrost wydajności z porcesorem 2,8GHz to 50% ale w praktyce zapewne zyskasz dużo więcej mocy.

(Jonek29) #19

Jeśli chodzi o tego E2160 to jest dobry dopiero po OC, a skoro kolega ma pentiuma d to niech się przerzuci na jakiegoś 45nm. Ja polecam E8200/E8400.

(Ciupa Michal) #20

lub jeśli nie ma wystarczającego budżetu to E7200 za 330zł :slight_smile: