Phenom II 955 - problem na płycie GA-MA770-DS3

(Błękitna Stal) #1

Posiadam płytę Gigabyte GA-MA770-DS3, zakupiłem procesor Phenom II 955 (zamiast 940) i po zainstalowaniu częstotliwość procka wynosi 1600 MHz, mnożnik ustawiony jest na x8, a napięcie standardowe wynosi 0,975V. Bios mam wgrany najnowszy F7 i poprawnie rozpoznaje nazwę procesora inne programy też widza poprawnie. Gdy spróbowałem ręcznie przestawić mnożnik na x16, to komputer nie uruchomił się i musiałem zresetować bios zworka na płycie. Help :!:

(Marjaan) #2

Bios resetowany? Sprawdź jakie ma domyślne napięcie i je podnieś, wtedy możesz podnieść mnożnik.

(Błękitna Stal) #3

Tak, przywrócone ustawienia defaultowe, napisałem przecież że domyślne napięcie wynosi 0,975v, a powinno być 1,350V

(Kozza) #4

Nie masz włączonego CnQ ?

(Marjaan) #5

No to podnieś do 1.35V...

I tak jak wspomniał poprzednik, nie masz może włączone Cool 'n' Quiet™?

(Olaponiatowicz) #6

Spróbuj tym narzędziem: http://www.amd.com/us-en/0,,3715_15337_ ... 59,00.html (AMD OverDrive) wszelkie zmiany na procesorze wykonujesz z poziomu tego programu. Jeśli wartość będzie zbyt duża, zostanie podświetlona na czerwono.

(Kozza) #7

http://forums.amd.com/forum/messageview ... did=112550

To problem międzynarodowy, ale warto sprawdzić CnQ jak już mówiłem i zmienić plan zasilania w windows vista

(Błękitna Stal) #8

Próbowałem z włączonym i wyłączonym, nic nie daje.

Próbowałem, ale komp wtedy nie wstaje

(Kozza) #9

Zobacz czy jak masz wyłączony CnQ to czy napięcie wraca na 1.35V?

(Błękitna Stal) #10

Próbowałem i tak i tak, napięcie zawsze jest to samo 0,975V, 1600MHz i mnożnik x8

Początkowo w menedżerze vista wykrywała mi procesor jako 940, ale usunąłem sterowniki i po restarcie już było prawidłowo, ale niestety nie wpłynęło to na częstotliwość...

(Kozza) #11

Oficjalne ten procek (jeszcze) nie jest obsługiwalny. Tylko czekać na nowy bios :frowning:

//edit// jednak jest ale i tak wszyscy mają z tym problemy

(Błękitna Stal) #12

Nie ma nowszego biosu do mojej płyty niż F7 :frowning:

W planie mam kupić płytę na AM3, czy ten problem może się powtórzyć?

(Kozza) #13

Raczej nie aczkolwiek i tak trzeba niekiedy czekać na bios. W tych nowszych z tego co widzę po wgraniu nowego biosu problem ustępuje

Jaka jest rewizja tej płyty ? 1.0 czy 2.0?

(Błękitna Stal) #14

1.0

czyli na 100% jest to wina biosu?

(Mariosti*) #15

Jeśli nic nie działa to w takich sytuacjach czasem mogą pomóc zupełnie nielogiczne rozwiązania, pamiętam jedną płytę asusa pod s939 w której nie było możliwości podkręcenia procesora nawet o 1MHz gdy kontroler FDD był wyłączony. Z niektórymi gigabyte'ami p31-ds3l podłączenie hdd i dvd do portów sata o nieodpowiednich numerach skutkowało tym samym. Ogólnie mam na myśli że możesz spróbować pozmieniać wszelkie niezwiązane bezpośrednio ustawienia, po ustawieniu np wyższego fsb/napięcia i po zabootowaniu sprawdzać czy coś dało. Może odkryjesz w ten sposób metodę obejścia tego problemu na tym biosie :slight_smile:

Ewentualnie szukaj czy gigabyte nie wypuścił jakiś beta biosów.

ps. mam nadzieje że to nie była wymiana 940 na 955, tylko zakup 955 zamiast 940.

(Błękitna Stal) #16

Tak, wymiana 940 na 955. Mam zamiar przejść na AM3 (prawdopodobnie płyta MSI 790FX-GD70), pierwszym krokiem był zakup właśnie 955, bo myślalem, że zanim kupie mobo i kostki DDR3 to jeszcze pohulam na AM2+

(Kozza) #17

Lepiej zainwestować w nowe mobo bo nie wiadomo kiedy będzie nowy bios a wiele osób się z tym zmaga i wszyscy to właściciele płytek gigabyte :frowning:

(Błękitna Stal) #18

Będę chyba zmuszony do tego. A co myślicie o płycie MSI 790FX-GD70? Będzie to dobry wybór? Rozmyślam nad MSI i GA-MA790FXT-UD5P od Gigabyte. I jakie do tego pamięci, oczywiście DDR3?

(Mariosti*) #19

MSI 790FX-GD70 wygląda na mordercę :wink:

Pamięci 2x2GB 1600mhz cl7, o takich parametrach patrioty llk w cenie ok. 300zł dopiero co możnabyło dostać w agito, a takie pamięciu dają już zauważalny wzrost wydajności względem ddr2.