Phenom II 955 - problem na płycie GA-MA770-DS3

Posiadam płytę Gigabyte GA-MA770-DS3, zakupiłem procesor Phenom II 955 (zamiast 940) i po zainstalowaniu częstotliwość procka wynosi 1600 MHz, mnożnik ustawiony jest na x8, a napięcie standardowe wynosi 0,975V. Bios mam wgrany najnowszy F7 i poprawnie rozpoznaje nazwę procesora inne programy też widza poprawnie. Gdy spróbowałem ręcznie przestawić mnożnik na x16, to komputer nie uruchomił się i musiałem zresetować bios zworka na płycie. Help :!:

Bios resetowany? Sprawdź jakie ma domyślne napięcie i je podnieś, wtedy możesz podnieść mnożnik.

Tak, przywrócone ustawienia defaultowe, napisałem przecież że domyślne napięcie wynosi 0,975v, a powinno być 1,350V

Nie masz włączonego CnQ ?

No to podnieś do 1.35V…

I tak jak wspomniał poprzednik, nie masz może włączone Cool ‘n’ Quiet™?

Spróbuj tym narzędziem: http://www.amd.com/us-en/0,3715_15337_ … 59,00.html (AMD OverDrive) wszelkie zmiany na procesorze wykonujesz z poziomu tego programu. Jeśli wartość będzie zbyt duża, zostanie podświetlona na czerwono.

http://forums.amd.com/forum/messageview … did=112550

To problem międzynarodowy, ale warto sprawdzić CnQ jak już mówiłem i zmienić plan zasilania w windows vista

Próbowałem z włączonym i wyłączonym, nic nie daje.

Próbowałem, ale komp wtedy nie wstaje

Zobacz czy jak masz wyłączony CnQ to czy napięcie wraca na 1.35V?

Próbowałem i tak i tak, napięcie zawsze jest to samo 0,975V, 1600MHz i mnożnik x8

Początkowo w menedżerze vista wykrywała mi procesor jako 940, ale usunąłem sterowniki i po restarcie już było prawidłowo, ale niestety nie wpłynęło to na częstotliwość…

Oficjalne ten procek (jeszcze) nie jest obsługiwalny. Tylko czekać na nowy bios :frowning:

//edit// jednak jest ale i tak wszyscy mają z tym problemy

Nie ma nowszego biosu do mojej płyty niż F7 :frowning:

W planie mam kupić płytę na AM3, czy ten problem może się powtórzyć?

Raczej nie aczkolwiek i tak trzeba niekiedy czekać na bios. W tych nowszych z tego co widzę po wgraniu nowego biosu problem ustępuje

Jaka jest rewizja tej płyty ? 1.0 czy 2.0?

1.0

czyli na 100% jest to wina biosu?

Jeśli nic nie działa to w takich sytuacjach czasem mogą pomóc zupełnie nielogiczne rozwiązania, pamiętam jedną płytę asusa pod s939 w której nie było możliwości podkręcenia procesora nawet o 1MHz gdy kontroler FDD był wyłączony. Z niektórymi gigabyte’ami p31-ds3l podłączenie hdd i dvd do portów sata o nieodpowiednich numerach skutkowało tym samym. Ogólnie mam na myśli że możesz spróbować pozmieniać wszelkie niezwiązane bezpośrednio ustawienia, po ustawieniu np wyższego fsb/napięcia i po zabootowaniu sprawdzać czy coś dało. Może odkryjesz w ten sposób metodę obejścia tego problemu na tym biosie :slight_smile:

Ewentualnie szukaj czy gigabyte nie wypuścił jakiś beta biosów.

ps. mam nadzieje że to nie była wymiana 940 na 955, tylko zakup 955 zamiast 940.

Tak, wymiana 940 na 955. Mam zamiar przejść na AM3 (prawdopodobnie płyta MSI 790FX-GD70), pierwszym krokiem był zakup właśnie 955, bo myślalem, że zanim kupie mobo i kostki DDR3 to jeszcze pohulam na AM2+

Lepiej zainwestować w nowe mobo bo nie wiadomo kiedy będzie nowy bios a wiele osób się z tym zmaga i wszyscy to właściciele płytek gigabyte :frowning:

Będę chyba zmuszony do tego. A co myślicie o płycie MSI 790FX-GD70? Będzie to dobry wybór? Rozmyślam nad MSI i GA-MA790FXT-UD5P od Gigabyte. I jakie do tego pamięci, oczywiście DDR3?

MSI 790FX-GD70 wygląda na mordercę :wink:

Pamięci 2x2GB 1600mhz cl7, o takich parametrach patrioty llk w cenie ok. 300zł dopiero co możnabyło dostać w agito, a takie pamięciu dają już zauważalny wzrost wydajności względem ddr2.