PHP czy ASP?

Witam !!

Szczególnie lisek niech się wypowie…

Czy jak będe się intensywnie uczył to w rok zrobie jakiś już fajny wortal ?

Lepiej PHP !

Praktycznie wszystkie serwery obsługują skrypty php, a z asp możesz mieć problemy (serwery z obsługą asp są zazwyczaj sporo droższe) …dlatego asp jest częściej wykorzystywany w większych korporacjach …poza tym, asp bazuje na językach skryptowych javascript i vbscript…

Tak więc ucz się lepiej PHP! 8)

BTW

Aby zrobić portal/wortal z prawdziwego zdarzenia, musisz dobrze znać jakiś język skryptowy (…teraz najlepiej php) …o znajomości samego HTMLa już nawet nie wspominam - …a ty nawet z podstawami masz spore problemy :? Tak więc dam ci dobrą rade - Zacznij porządnie od HTMLa, a potem siądź do PHP.

Ucz się ASP.NET, ale używaj PHP. Niestety znajdujemy się w punkcie, kiedy darmowy hosting jeszcze nie wspiera technologii nowoczesnych (ASP.NET) i jeśli robisz coś niekomercyjnie pozostaje Ci dłubanie w PHP.

Zobaczcie ten wortal ! http://www.skutery.net jest w języku asp i jak ładnie wychodzi… czy w PHP też bym mogł zbudować takie cacko ??

Czy php dobrze współpracuje z javą script ??

Nie w tym jest problem z czego korzystasz , tylko jak potrafisz dane narzędzie wykorzystać.

Nie ma większego znaczenia jakiego języka użyjesz, pod warunkiem, że go dobrze poznasz.

Patrz wyżej :slight_smile:

Jeszcze jedna uwaga, ta strona ze skuterami nie jest aż takim cackiem :slight_smile:

Zobacz sobie np http://www.e-basket.pl to jest cacko w PHP. Ilość i jakość generowanych tam statystyk normalnie powala :slight_smile:

Najpierw klaryfikacja: nie z javą script a z javascript lub jscript. Zarówno javascript jak i jscript nie mają z Javą nic wspólnego i są tylko implementacjami ECMA script.

A teraz do rzeczy - kod server-side (PHP/ASP/ASP.NET/CGI) nie ma żadnego wpływu na JScript (i w drugą stronę), który jest językiem client-side.

Wybieram jeyzk php !!

post2

A czy w PHP da sie zrobiz zeby na stronie tak reklamy wyskakiwaly ?? jak na tej stroni… http://www.skutery.net/


nie pisz posta pod postem

używaj opcji zmień !!

monczkin

Według mnie lepsze jest PHP.

Torres : jakiś argument, czy naszła Cię ta myśl podczas snu? :wink:

[EDIT]

Zauważyłem jeszcze coś:

No i? A PHP niby nie jest językiem skryptowym? :stuck_out_tongue:

Nie! Od tego jest JavaScript !!

adpawl

adpal

adpalw

Jak tam chcesz :smiley: Ale czy skrypty JavaScript przyjmie PHP ?? Przykladowo z taka reklama.?

No dzięki, miły jesteś :?

Posłuchaj!

Skrypt javaScript działa po stronie klienta - tzn. jest interpretowany i wykonywany przez przeglądarke…

Dlatego skrypty JS są wykorzystywane do wszystkiego, co tyczy się przeglądarki (wyświetlanie/formatowanie okien, rozdzielczość, wykrywanie przeglądarki/systemu/języka, animacje, popupy etc.)

Skrypt PHP jest wykonywany po stronie serwera, a do przeglądarki zwraca tylko wynik np. w postaci kodu HTMLa.

Komunikacja między oboma skryptami jest utrudniona …dlatego, że skrypt JS zaczyna działanie wtedy, gdy PHP już skończy swoje…

Z poziomu JS raczej nie wykonasz bezpośrednio (w sensie zwrócenia) kodu PHP, ale mozesz odwrotnie.

Zawsze możesz przecież w PHP zrobić coś w stylu:

<? 

$js='';

echo $js;

?>

Możesz też oba skrypty wykorzystywać obok siebie np.:

<? ...tu skrypt php... ?>

itp.

Z poziomu JS możesz jedynie wykonać kod php poprzez zmiane lokalizacji, lub wysłanie danych do pliku php np. z użyciem formularza…

A slyszalem ze sa rozne wersje PHP np. 5.0. jezeli chce uzywac najnowszej wersji to bede musial cos na serwerze zainstalowac ?

opiszcie mi troche o tym

Dobrze słyszałeś, są różne wersje - bo php wciąż ewoluuje…

Tym się jednak nie musisz martwić - chyba, że stawiasz własny serwer :wink:

Na serwerach komercyjnych o takie sprawy dba administrator…

-zwykle są tam wykorzystywane wersje stabilne.

Ale to jak wykorzystam np. php 5.0 i wyjdzie 6.0 to bede musial robic update czy to sie rozni tylko tym ze powstaja nowe sktypty??

Żadnego update nie będziesz musiał robić! -o ile (jak wyżej wspomniałem) nie stawiasz serwera - o takie sprawy dba administrator serwera. A nawet gdybyś stawiał serwer, to i tak wątpie byś wykorzystywał wszystkie najnowsze funkcje…

Wersje różnią się tym, że w kolejnych są usuwane błędy wykryte w poprzednich i dodawana obsługa nowych funkcji (PHP się w dalszym ciągu rozwija). Kolejne wersje są zazwyczaj w pełni zgodne z poprzednimi - tzn. jak skrypt dobrze działa pod 4.x to pod 5.x też będzie :wink: -tak więc nie zawracaj sobie tym głowy …Tym bardziej, że z podstawami HTMLa masz spore problemy, a co tu dopiero z PHP.

Nie badz taki pewnien

dzis zamowilem sobie ksiazke z helionu za 100zl :smiley:

No chcialbym zbudowac wortal o pokroju dobreprogramy.pl

Czyli jak bede robil to zajac sie robieniem i wykorzystywaniem funkcji najnowszysch?

No, to ci może zająć sporo czasu :wink:

Co właściwie wiesz o PHP? Przeglądałeś może kiedyś manuala?

Jak nie, to zerknij: http://www.php.net/manual/pl/ i powiedz, czy masz zamiar wykorzystywać wszystkie możliwości PHP… :smiley:

Jeśli chodzi o zmiany w stosunku do 4-ki i tematy związane z migracją na 5-tke, to poczytać można tu: http://www.php.net/manual/pl/migration5 … n5.changes

Pytanie do wszystkich ktorzy znaja sie na php-nuke i php !!

Mam teraz stronke w php-nuke i mam dosc sporo uzytkownikow i mam forum dyskusyjne…Jak bede budowal wortal na php to bede mogl przeniesc uzytkownikow, forum i wszyastkie ich posty i tematy ??

Pozdro

a po co przenosić ??

wystarczy, że odpowiednio zaadresujesz link przekierowujący do forum - chyba, że czegoś nie rozumiem ??