Pilne złe napięcie płyty prosze o jak najszybszą odpowiedz

Cześc i witam all

Ostatnio zmieniłem sobie obudowe do pc i mam mały obecnie problem

Na programach i w biosie sprawdzałem napięcia płyty i tu zdziwienie wszystkie wartości w normie oprucz jednej

-5v mam na +3,5 lub nawet +5v

Komputer chodzi obecnie beż problemu i mam dwa pytania do was

Od czego jest napięcie -5v

Czy stan jaki mam obecnie nie spali mi kompa

Najlepiej jak możecie napisac do czego ta wartośc jest na skrenie pokazuje jaki mam model pc i jakie wartości napięc

juhyhhh.jpg

  1. -5 chyba obecnie nie jest do niczego używane w komputerze i programy testujące głupieją.

Zapomnij, nie przejmuj się tym.

  1. napięcie należy mierzyć miernikiem a nie programem. Nie każdy program daje sobie radę prawidłowo rozpoznać dane z czujników płyty i możliwe są błędy pomiarów.

Jakiś czas temu zakładałem wątek właśnie o napięciach ujemnych w zasilaczu, ale nikt nie odpowiedział dokładnie. Z tego co się potem dokopałem to -5V nie jest już do niczego używane (kiedyś np. do RS-232), a -12V jeszcze jest teoretycznie w użyciu na złączu PCI (pierwszy styk).

Napięcie mierzy się miernikiem,programy nie podają prawdziwych wyników,o napięciu decyduje zasilacz,gdy jest on z czarnej listy,komputer może się często restartować,wieszać się,mogą ulec uszkodzeniu wszystkie części w zestawie,gdy masz naprawdę złe napięcia,komputer nawet nie ruszy,może najwyżej sygnalizować problem sygnałami oznaczającymi problem z zasilaniem,lub restartować się,głównie chodzi o jakość zasilacza,możesz bać się,gdy masz jakiś szrot za kilka złotych np. Tracer,Rubicon,Mustang to bomby zegarowe nie trzymające napięć,nie wiadomo kiedy spalą sprzęt