Pkp ic/tlk

(Moja Poczta7) #1

Witam, już dawno nie jechałem pociągiem, a słyszałem że są jakieś zmiany.Otóż chodzi mi o to czy jak kupię bilet na pociąg bez miejscówki w IC bądź TLK to czy będę mógł usiąść sobie w I klasie jeżeli nie będzie wolnych miejsc w II :?:

(niezDarek) #2

nie wiem jak jest ale ja kupując bilet na TLK albo IC musiałem kupowac także miejscówke,

jeśli nie ma miejscówek, i na bilecie masz napisane że jest on na II klasę to możesz jedynie roruszać się w wagonie klasy II nie I

(fiesta) #3

Każdy by tak chciał i nikt nie kupował by biletów na jedynkę i jeździł w lepszych warunkach. Owszem możesz sie przesiąść do wyższej klasy ale po dokonaniu opłaty różnicy w cenie biletów u konduktora.

(Monczkin) #4

Możesz stać na korytarzu w cenie II klasy :slight_smile: pod warunkiem, że w II klasie miejsca na korytarzu również nie ma :stuck_out_tongue:

(Sidkwa) #5

Ja dużo podróżuję więc Ci odpowiem. Nie możesz kupić biletu bez miejscówki. Miejscówkę zawsze kupujesz bez względu na to czy w przedziałach są wolne miejsca czy nie. Jeżeli nie ma - stoisz na korytarzu, ale biletu bez miejscówki nie kupisz.

Bilet kupujesz mówiąc w kasie, czy chcesz I czy II klasę jeżeli wykupisz bilet z II klasą będziesz mógł poruszać się tylko po wagonach II klasy.

(fiesta) #6

Ciekawe :stuck_out_tongue:

To może w Inter City bo w TLK:

http://tlk.pl/pl/ceny/taryfa_podstawowa/miejscowki

(Mlodymechanik3) #7

Otóż nie ma takiej możliwości...

Możesz sobie usiąść w 1 klasie jeżeli w kasie wykupisz taki bilet ( jednorazowy lub jakąkolwiek ofertę specjalną tj. "Bilet Podróżnika" itp.)

Możesz zrobić także dopłatę w pociągu u konduktora,posiadając bilet kupiony w kasie na klasę 2.Obowiązuje przy tym opłata manipulacyjna(coś koło 5-7zł)

Miejscówki na 1 klasę w pospiesznych(obecnie pseudo-TLK) obowiązkowej nie ma...

Jest rezerwacja fakultatywna,czyli na życzenie,miejscówka kosztuje 10 zł, raczej nie ma sensu jej kupować,bo w 1 kl. w dzień powszedni raczej powietrze...co innego np.weekend majowy.Masz możliwość to lepiej skorzystaj z IR :smiley: Pieprzyć złodziei z InterShity.

W jaką trasę się wybierasz? Powiedz to można byłoby wybrać tańszą alternatywę...czasem nawet z lepszym standardem,bo na niektórych IR np Szczecin-Wawa ,oraz innych głównych liniach jeżdżą skłądy wagonowe,często złożone z wagonów 1kl. które są zdeklasowane.Innymi słowy taryfa jest wyłącznie na kl.2 zaś jedziesz sobie w wag. 1 kl. :lol:

(Kpc21) #8

TLK to jest oferta PKP InterCity.

W ogóle teraz jest tak. Są dwie spółki kolejowe. PKP InterCity (należy do państwowych PKP) miało obsługiwać pociągi InterCity, ekspresy i pospieszne, jednak zmienili klasyfikację i pospieszne to TLK (Tanie Linie Kolejowe), a ekspresy zostały połączone z InterCity. Natomiast Przewozy Regionalne (własność samorządów - nie mają już nic wspólnego z PKP) miały obsługiwać pociągi osobowe, jednak uruchomili też swoje własne pospieszne, pod marką InterRegio. Niektóre województwa, np. mazowieckie, zrezygnowały ze współpracy z PR i utworzyły swoje spółki, np. Koleje Mazowieckie. Tak więc mamy:

• PKP InterCity - InterCity i TLK (pospieszne)

• Przewozy Regionalne (i podobne spółki) - osobowe i InterRegio (pospieszne)

(fiesta) #9

Co nie zmienia faktu że w pociągach TLK nie ma obowiązkowej rezerwacji (miejscówki) na miejsca siedzące w klasie 1.

(Karolekc5) #10

Niema, a jak wykupisz to jak jeździłem to i tak jakoś dziwnie ludzie mówili, :smiley: ze jak jest komplet to se postoisz, :slight_smile: :smiley:

Te całe podziały na spółki miały być leprze dla pasażerów itp. Wyszło tylko na to ze IC pozbyło sie nie jako balastu PR, fakt bilety potaniały ale tylko teoretycznie(na gł. liniach) w praktyce powoduje to zamęt dla ludzi którzy jeżdżą rzadko(mylą pociągi czy to IC czy IR) I co najgorsze jak była jedna spółka jechałeś na jednym bilecie od punktu A do punktu B

Teraz na za dupiach masz wybór praktycznie tylko IR, dojeżdżasz do większego miasta i musisz się przesiadać do IC(TLK itp)

A zakup biletu u 2 prze-wozików jest o wiele droższy :frowning: :frowning:

Zeby było ciekawiej pani na Infolinii lub w okienku lubią podawać nie koniecznie tańsze połączenia hehe

(Moja Poczta7) #11

Jest to cytat ze strony TLK.

Czyli teraz zlikwidowano miejscówki w 2 klasie :?: Jeżeli chce mieć pewność siedzenia w pociągu to muszę kupić miejscówkę na 1 klasę tak :?:

(fiesta) #12

W TLK jeżeli chcesz mieć pewne miejsce siedzące to tak.

:slight_smile:

(Moja Poczta7) #13

A w IC jest inaczej :?:

(fiesta) #14

IC objęte są całkowitą rezerwacją miejsc i miejscówka obowiązuje w wagonach 1 i 2 klasy.

(Moja Poczta7) #15

Nie wydaję mi się IC i TLK to ta sama spółka.

(fiesta) #16

I co w związku z tym, jak usługa inna ??

A jak nie wierzysz to zawsze jest:

http://www.intercity.pl/?page=strona_gl ... mn_id=1597

I koniec języka za przewodnika.

8)

(Moja Poczta7) #17

Prędzej dowiem się na dworcu wszystkiego, niż tu od Was :!:

(Kpc21) #18

I dobrze - forum komputerowe to nie jest informacja kolejowa.