Plextor PX-128M5S i jego przeciętna wydajność

Witam, mój problem polega na tym, że po zamontowaniu do laptopa Samsung NP370R5E-S03PL w/w dysku wcale nie odczułem jakiegoś przytłaczającego wzrostu wydajności. Owszem system startuje o wiele szybciej niż na HDD ale samo uruchamianie programów czy też ich instalacja wcale taka szybsza nie jest. Zrobiłem testy w programach AS SSD Benchmark i CrystalDiskMark, wyniki są sporo niższe niż w testach tego dysku jakie czytałem. Nie pomogła też aktualizacja oprogramowania dysku do najnowszej wersji 1.04 jak również aktualizacja BIOS-u. AHCI w BIOS-ie włączone. Co może być przyczyną tak niskich wyników? Z góry dzięki za pomoc.

Przykładowe wyniki:

image_id: 5740

image_id: 5741

Najwidoczniej masz podłączone pod SATA-II. Maksymalny transfer wynosi 300MB.

Nie mogę znaleźć informacji na temat mojej płyty głównej ale z poniższego obrazka wynika, że jest podłączony pod SATA III (typ transferu) chyba, że ta informacja dotyczy tylko interfejsu jaki posiada dysk.

image_id: 5742

Sprawdź w informacjach płyty głównej laptopa.

Jakim programem mogę to sprawdzić bo Speccy nic ciekawego nie pokazuje?

image_id: 5743

Laptop ma SATA3 (najprawdopodobniej).

Problemem może być Intel’owski sterownik (iaStorA).

Ja mam Plextor M5 Pro i korzystam ze sterownika Microsoft’u (msahci).

@falcon89 jak zainstalować ten sterownik microsoftu i skąd go pobrać?

Sterownik jest już w systemie (to jest sterownik od Microsoft’u).

Zmian dokonujesz na własną odpowiedzialność.

Wejdź w Menadżer urządzeń, Kontrolery IDE ATA/ATAPI, kliknij prawym na Intel (zapewne 7) Series SATA AHCI Controller, Aktualizuj oprogramowanie sterownika, Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika, następnie Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze, powinno być zaznaczone Pokaż zgodny sprzęt, wybierz Standardowy kontroler Serial ATA AHCI (lub podobnie), kliknij Dalej i uruchom ponownie laptopa.

Sprawdź w AS SSD Benchmark czy zamiast iaStorA widnieje msahci, sprawdź wydajność dysku.

Podmieniłem te sterowniki ale nic to nie dało:

image_id: 5744

Ma ktoś może jeszcze jakieś propozycje?

Możesz spróbować uaktualnić sterownik Intel Rapid Storage Technology.

Pobierz Intel Rapid Storage Technology (dla Windows 8 64bit), wypakuj.

Wejdź w Menadżer urządzeń, Kontrolery IDE ATA/ATAPI, kliknij prawym na Intel (zapewne 7) Series SATA AHCI Controller, Aktualizuj oprogramowanie sterownika, Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika, tym razem wskaż folder z wypakowanym sterownikiem (Wyszukaj oprogramowanie sterownika w tej lokalizacji).

Zaktualizowałem ale niestety nic to nie dało i prędkości są takie same.

Podaj z CrystalDiskInfo informację przy Transfer Mode

Sata/600. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?