Plik boot na dysku C

Mam problem z normalny ukryciem pliku boot na dysku systemowym. wczoraj mialem troche problemow z moim Systemem Windows XP Prof i teraz wszystkie pliki ukryte sa niewidoczne ,oprócz tego boot . W zakladce wlaściwości mogę jedynie ustawić go na " Tylko do odczytu,ale nie moge spowodować uaktywnienia opcji “Ukryj” A zależy mi na jego ukryciu ,żeby czasami dzieciaki tego pliku przez przypadek nie skasowali,bo wowczas System sie nie podniesie, Jak ten problem rozwiazać? Czy jest jakas prosta i skuteczna metoda ,żeby sprawdzić stan wszystkich plików systemowych? Czy jest jakis sposob lub ew. program do sprawdzenia stopnia stabilnosci Systemu ? Bardzo uprzejmie prosze o wszelkie porady .

Aby ten plik ukryć należy w dowolnym folderze wejść do menu Narzędzia -> Opcje folderów, przejść na kartę “Widok” i zaznaczyć opcje: “Ukryj chronione pliki systemu Windows (zalecane)” oraz “Nie pokazuj ukrytych plików i folderów”

Start -> Uruchom -> cmd -> w okienko wpisz sfc /scannow i ENTER (przygotuj płytkę z Twoim systemem)

Nadaj mu atrybut “systemowy”. Menadżerem plików, który w przeciwieństwie do Eksploratora Windows ma taką możliwość (np. Total Commander) albo w wierszu poleceń:

attrib +s +h C:\boot.ini

Dzieciaki (Ty zresztą też :slight_smile: ) powinny pracować z konta użytkownika z ograniczeniami. Wtedy nawet nie zajrzą do tego pliku, o skasowaniu nie wspominając.

Serdecznie dziekuje za ostatnią podpowiedż .Skorzystalem z opcji w wierszu poleceń i momentalnie ten plik sie schowal. Sprawdziłem go pózniej w WinRar i jest dostepny ,ale juz dla ńas niewidoczny ,Jeszcze raz dziekuję . Juz nieraz probowałem stworzyć konta dla dzieci do gier osobne . Ale za bardzo nie wychodzi mi skonfigurowanie takiego konta. Chcialbym moc cały czas pracoawć na koncie z uprawnieniami Administratora .Sporo co i rusz instaluje programow i póżniej odinstalowuje . Korzystam przy deinstalacji ze Smarty Uninstallera . nie wiem ,czy na koncie z prawami uzytkownika mialbym pelne mozliwości korzystania z tego programu ,jak i z szeregu innych programów do czyszczenia i optymalizacji . ? Chcialbym na przyklad utworzyc konto dla dzieci ,tylko do gier i na przyklad wylączyc na niim takie uslugi jak program Antywirusowy ,jak i np. Doctor Spyware. Ale jak mialem juz takie konto zalożone i chcialem te programy usunąć ,to i na koncie moim Administratora pojawialy sie zmiany i System wlączyl się w trybie selektywnym . Ale to jest chyba temat na inny watek ,ktory moze pozniej utworzę. Chcialbym jeszcze wrocić do ukrycia boota. Otóż total commander nie chcial wogole mi pokazac tego pliku . I dlatego wszedlem od razu do Wiersza poleceń . Wczoraj chcialem co nieco naprawić w zakresie plikow systemowych ,w zasadzie dokonać przeskanowania plikow systemowych poleceniem sfc/scannow w wierszu poleceń ,wkladając plyte instalacyjna ,ale coś nie tak zaczelo sie dziac po drodze . Nie poszlo tak ,jak oczekiwalem . Jaki wogole powinien pojawic sie Ekran powitalny po uruchomieniu polecenia sfc/scannow? I co należy wybrać za opcje ? chcialbym poznac wiecej szczegolów na ten temat,ale to też chyba nie jest miejsce i czas ,zeby to kontynuowac . To na razie tyle

Najprawdopodobniej plik boot.ini był już ukryty, więc polecenie attrib +h nie zmieniło już istniejącego atrybutu. A Total Commander domyślnie zachowuje się podobnie jak Eksplorator Windows - nie pokazuje plików ukrytych i systemowych.

sfc o polecenie działające w konsoli (w Wierszu poleceń). Nie ma żadnego Ekranu powitalnego, po prostu wpisanie polecenia sfc z opcją (przełącznikiem) /scannow powoduje sprawdzenie integralności, poprawności plików systemowych (ich lista, wersje itp.) są zapisane na dysku w pliku utworzonym podczas instalacji systemu). Jeżeli nie ma żadnych problemów - płyta instalacyjna nie jest potrzebna. Jeżeli program sfc wykryje jakieś nieprawidłowości prosi o włożenie w/w płyty do napędu CD w celu przywrócenia właściwych wersji plików. Należy tylko zwrócić uwagę, aby płyta instalacyjna była w tej samej wersji co zainstalowany system - Home, Professional, Service Pack…

Dziękuje za odpowiedż . Jednak tak naprawde,to polecenie Attri załatwilo definitywnie znikniecie pliku boot z Dysku C{przestal byc widoczny}. Zanim użylem tej komendy ,to jeszcze raz zajrzalem na C i tam był. Po wydaniu polecenia natychmiast sie schował.

Jeżeli chodzi o użycie polecenia sfc/scannow,to ma kolega rację,że to mabyć tylko proste ,kontrolne sprawdzenie plikow systemowych . Ja to wczoraj żle rozegrałem i przez to miałem male problemy,ale na razie wszystko jako tako powróciło do normy. Niektorzy podają,że tego polecenia mozna użyc z miejsca Start > Uruchom. Ale po wpisaniu tej komendy z tego miejsca ,wyskoczyl mi komunikat ,że nie można odnależć pliku sfc/ scannow.

komunikat może się pojawić w momencie nie poprawnego wpisu

Musi być tak:

A wracając może do utworzenie konta gościa i uruchamianie na nim aplikacji, służy taka opcja jak Uruchom jako w prawokliku gdzie wpisujesz nawę konta Administratora plus hasło i program zostaje uruchomiony, kolejną sprawą jest Zabezpieczenie. :wink: ale nie wiem czy będzie Ciebie to interesowało :wink: