Plik stronnicowania Win 7 HP 64 bit

Witam
Windows 7 64 bit 4 GB ramu , jak dobrze ustawić plik stronnicowania w owym systemie ? Początkowo było ustawione na “kontrolowane przez system” na dysku C , ale potem ustawlem na 2 GB na minimalny i maksymalny rozmiar ,bo wolę żeby coś tam zawsze jeszcze bardziej płynniej było gdy gram.Ktos doradzi czy dobrze lub źle mam ustawione stronnicowanie ?

Choćbyś miał cztery razy więcej stronicowania, to szybciej nie będzie, ani płynniej,
Mam dokładnie windows 7 x64 4GB RAMu i u mnie jest na sztywno 250MB stronicowanie. To tak profilaktycznie, bo “jakaś aplikacja potrzebuje stronicowania”.
Stronicowanie jest wolną pamięcią i gdy za dużo było uruchamianych programów włącznie z windows update, to przy 90 % zajętego RAM - zaczynało się spowolnienie systemu, aplikacje przestały odpowiadać i mimo dodawania kolejnych gigabajtów stronicowania, czy określony przez system - to po zajęciu tych 90% RAMu - nie można było uruchomić notatnika. Jednako mam przy 250MB rozmiar początkowy i tak samo rozmiar maksymalny, To ilość zainstalowanego RAM liczy się.
Dokup drugie takie same 4GB RAMu, o ile jest to możliwe do Twojej płyty, bo stronicowanie niewiele daje…

1 polubienie

Masz w komputerze 4GB RAMu. Gdy uruchamiasz system i jakieś tam aplikacje, gry itd. siłą rzeczy ich dane trafiają do pamięci RAM. Gdy wolne zasoby tej pamięci się kończą (zaczyna brakować) system automatycznie zrzuca najmniej potrzebne lub najstarsze dane właśnie do pliku wymiany. Przykładowo - odpalasz grę, ale w trakcie rozgrywki dostajesz jakiś ważny telefon. Minimalizujesz grę, odpalasz przeglądarkę i edytor tekstu. W przeglądarce np. 15 zakładek. I teraz wysoce prawdopodobne będzie, że dane gry trafią od razu do pliku wymiany, edytor będzie w pamięci, do pliku wymiany trafi również powiedzmy 12 z 15 zakładek otwartych stron (pomijam kwestię bardziej zaawansowanych technik pracy przeglądarki, wczytywanie danych w tle i takie tam). Trafią tam dlatego, że system uzna iż takie gospodarowanie pamięcią jest konieczne do zachowania płynności działania. Oczywiście jeśli po chwili wrócisz od razu do rozgrywki to system będzie musiał dane z edytora i przeglądarki wrzucić do w pliku wymiany aby gra działała płynnie i stabilnie. Tyle o działaniu pliku wymiany, stronicowania lub pamięci wirtualnej - zwał jak zwał.

Sam rozmiar pliku wymiany nie działa na zasadzie im więcej tym lepiej.
Jeśli ustawisz tryb na automatyczny to system sam sobie będzie zarządzał tym plikiem. Plusem takiego rozwiązania jest tylko takie wykorzystanie pliku jakie w rzeczywistości jest konieczne. Minusem - często duża fragmentacja takiego pliku. Zwłaszcza, jeśli mamy dysk z plikiem wymiany bardzo pofragmentowany.
Ustawienie pliku wymiany na sztywno sprawia, że system tworzy ten plik RAZ i on sobie gdzieś grzecznie siedzi na dysku. Plusem takiej sytuacji jest możliwość najpierw zdefragmentowania danego dysku/partycji a później wrzucenie tam pliku wymiany. Również na pewno mniej system będzie mielił dyskiem, bo mniej dane z pliku będą porozrzucane po dysku. Minus - plik wymiany o danym rozmiarze zawsze będzie. Nawet jeśli nie będzie używany.

Jaki rozmiar?
Stara szkoła mówiła o 150% do 200% wielkości pamięci RAM. Ale to były czasy jak 256MB sprawiały, że byłeś bogiem. Ja proponuję tak - zdefragmentuj partycję na której ten plik będziesz chciał mieć, ustaw na sztywno 2GB (2048MB) i obserwuj. Jeśli nigdy nie wyskoczy Ci komunikat o brakującej pamięci to znaczy, że tyle wystarczy. A w razie potrzeby zawsze możesz zwiększyć do 3GB i więcej…

Oczywiście rozwiązaniem najlepszym jest dokupić RAM. Przy 8GB mógłbyś całkowicie ten plik wyłączyć, a to z kolei już by wpłynęło na działanie systemu. Może nie bezpośrednio, ale wtedy system nie zrzucałby już nadmiarowych danych bo nie miałby gdzie. Z drugiej strony jak tej pamięci miałbys 2x więcej niż teraz to też nie byłoby takiej potrzeby :slight_smile:

Czyli lepiej bedzie ustawic na automat czy na sztywno te 4 gb ?

Poczytać i odnieść się do tego:

To o linuxie i o windowsie. Chyba, że nasi informatycy mylą się, to można napisać własną encyklopedię :wink:

To raczej prawdopodobnie ustawie na automat tak jak przedtem i dobrze bylo, chociaz pojawil sie jeden problem wczoraj. Gdy zmienilem plik wymiany na stałe 2 gb to gdy ekran sie po minucie wylaczyl bo tak ustawilem na probe to juz nie moglem go przywrocic normalnie do pulpitu za pomocą klawiatury lub myszki (pomimo tego ze klawa i myszka maja takie uprawnienia do budzenia ekranu) i byl black screen i wówczas pomogła kombinacja ctr+alt+del a gdy plik wymiany byl ustawiony na automat to taka sytuacja nigdy wczesniej mi sie nie zdarzyla.

Jeszcze małe pytanko , w ustawieniach pliku wymiany system mi zaleca żebym ustawił 6 GB , nie ustawia się więcej niż tyle ile ma się ramu nie ?