Płyta FijutsuSiemens 1931D nie wykrywa karty sieciowej

Witam!

Mój sąsiad posiada płytę fujitsu siemens d1931, poprosił mnie o przeinstalowanie systemu , posiadał Windows XP Sp3.

Problem polega na tym iż po przeinstalowaniu nie wykrywana jest karta sieciowa (zintegrowana z płytą). Przed przeinstalowaniem twierdzi iż wszystko działało (internet, połączenie, karta zainstalowana). Po przeinstalowaniu wykrywane są jedynie: grafika, zintegrowana karta dźwiękowa, i jeszcze jedno urządzenie PCI, które w zasobach systemowych ma ucinki iż jest to HD Definition Audio. Nie ma network adapter.

Producent nie dostarczył sterowników w postaci instalatora, a jedynie w postaci plików inf, i ewnetualnie jakiś tam innych potrzebnych plików, nie ma natomiast wykonywalnych.

Karta jest niewykrywalna, na “chama” czyli przez dodaj sprzęt, również nie działa, nie jest wykrywana.

Próbowałem ze sterownikami dostarczonymi do płyty, a także ze sterownikami ściągniętymi ze strony producenta do tejże płyty, oczywiście to było bezcelowe bo żadnego kontrolera sieciowego wykrytego nie było, więc bez sensu było takie męczenie sie z tymi sterownikami.

Przeinstalowałem na Windows XP SP2, bo wcześniej na takim systemie pracowało, również nie ma żadnej różnicy. Podskoczyłem do domu po mój box-owy Windows 2K, i także to samo. Żadnego wykrytego network adapter, lub innego “nieznanego urządzenia”, jedynie grafika, i 2x karta muzyczna. (w przypadku Win 2K, jeszcze sterownik jakiś od magistrali, ale to nie istotne, ładnie się z płyty zainstalował).

Mam bogate doświadczenie w instalacji sterowników, i pod Windows 9x, i pod systemami serii NT, także nic złego nie robie, ani nie ukrywam tego iż jest np. coś typu “nieznane urządzenie”, bo NIE ma. Nie wykrywa.

W biosie karta sieciowa jest włączona, próbowałem też wyłączyć zintegrowany moduł karty dźwiękowej ale to nic nie dało. Resetowałem bios do domyślnych ustawień też nic nie daje. Karta jest niezainstalowana, nie ma żadnych urządzeń sieciowych.

Podczas instalacji systemu odłączone były wszystkie urządzenia, prócz myszki USB, oraz był wsadzony kabel od sieci do karty. Zielone światełko sygnalizujące połączenie sie świeciło, i na routerze jak i na płycie głównej.

Co w takim razie radzicie? skoro na chama (czyli wybierając sterownik który to miałby być) się nie da zainstalować, oraz próbowałem do urządzenia wykrywanego jako PCI coś tam, zainstalować ten sieciowy, też to nic nie dało bo komputer twierdzi iż to HD Definition Audio, co wg mnie jest bzdurą, bo po zainstalowaniu sterowników od dźwięku instaluje się jedna pozycja i zostaje ten caly HD Fefinition Audio… i ja obmyslam iż to wlasnie to jest ta zagubiona karta sieciowa… ale udowodnic tego komputerowi nie udowodnimy . :slight_smile:

Po instalacji systemu sprawdząłem od razu i nie wykrywalo mi tej karty sieciowej, po instalcji pozostalych sterowników też nie. Po instalacji łatek od strony producenta też nic nie dało. Po instalacji dziesiątek upgradów, z płyty od producenta też nic się nie zmieniło, straciłem 6 godzin na 3 reinstalacje systemu, i mnóśtwo kombinowania, karta nie jest wykrywana,

testowałem też pod dwoma wersjami Knoppixa (Troche starsze bo 3.9 i 3.7 bodajże), i też nie została wykryta, ale tym akurat ja bym się nie sugerował, bo przecież nie jest to obowiązkiem linuxa by wykrywać wszystkie karty.

Prosze o pomoc, o porady, pozdrawiam

nie do końca wiem, czy Ci to pomoże, ale piszesz, że resetowałeś bios, niektóre płyty po resecie biosu mają domyślnie wyłączony ethernet - sprawdź na wszelki wypadek w biosie, czy na pewno jest włączona karta.

plik typu .inf możesz kliknąć prawym przyciskiem i wybrać opcję zainstaluj. po czym reboot systemu i generalnie powinno wykryć coś…

bios resetowałem już w desperacji, na samym końcu, i sprawdzałem oczywiście i nadal to samo , a Network Controler na enabled jak najbardziej.

Klikałem prawy i zainstaluj oczywiście (pamiętam jeszcze z win 98). I nic to nie dało.