Płyta główna -bios-problem

Mam taki problem: Od czasu do czasu(tak raz na miesiąc) gdy włączam komputer wywala mi komunikat w biosie “CMOS/GPNV Checksum Bad”

i pisze że mam do wyboru nacisnąć F1 aby kontynuować albo F2 albo wejśc w ustawienia(czy na odwrót).Mam także zmienione taktowanie procesora ze 133/133 na 100/100 i wyzerowana date i godzine oraz pozmieniane inne opcje(z miałem wyłączoną karte muzyczną a teraz mam włączoną).Dlaczego tak się dzieje?

Plyta glowna ECS K7S5A

Procesor Athlon XP 2000+

Acha i przy włączaniu komputera w biosie pisze S.M.A.R.T Capable but Disable.Mam dysk Maxtor.Co oznacza ten komunikat i czy to dobrze?

Jezeli napięcie baterii podtrzymującej CMOS jest w porządku (3-3,3V)

to u mnie to był poczatek problemów z kondensatorami elektrolitycznymi,

choć spuchły dopiero po 6miesiącach. Równie dobrze możesz miec

problem z jakimś cienkim zasilaczem

Kondziorki:

http://www.edw.com.pl/index.php?module= … =151&meid=

Jesli rzeczywiscie byl taki komunikat:

CMOS/GPNV Checksum Bad

Press F2 to Run SETUP

Press F1 to load default values and continue

To wystepuje tez po zresetowaniu lub sflashowanu BIOS-a

Inne przyczyny to:

  • plyta głowna

  • bateryjka

  • tasmy

  • dysk twardy

  • problemy z plytami ECS

Co do komunikatu S.M.A.R.T Capable but Disable to masz je wylaczone w biosie

Przejdz sie do serwisu

A oco z tym chodzi?

Co się stanie jeśli je włącze

S.M.A.R.T -> włącza lub wyłącza monitoring błędów (np. informuje o pojawieniu się uszkodzonych sektorów) i funkcję wczesnego ostrzegania o możliwym uszkodzeniu dysku

Czyli lepiej włączyć tę opcję?

Ta technologia jest obecna we wszystkich nowszych dyskach. Zostalo to wylaczone.

Mozesz ja wlaczyc. Ale musisz najpierw sprawdzic przyczyne => CMOS/GPNV Checksum Bad

Tylko serwis ma takie zaplecze techniczne i mozliwosci sprawdzenia

Wymień baterię podtrzymującą BIOS na płycie głównej i wszystko powinno wrócić do normy :!:

A ile taka bateria powinna kosztować?

Niedużo… około 3 złotych…

wszelkie usterki z biosem mozna znalesc na http://www.bios.pl

kup nową bateria,jakproblem bedzie wystepował…jak mozliwosc wyjęcia BIOSU to wes go wyjmi i odkup od kogos ten sam uklad Biosu z takiej samej plyty glownej jaka masz:D