Płyta główna do sędziwego komputera

(neXt___) #1

Witam serdecznie! Zwracam się z prośbą do Was, użytkowników forum DP, o pomoc przy wyborze płyty głównej do mojego staruszka, któremu chciałbym dać nowe życie, ale nie rujnując przy tym mojego budżetu.

Moje "pudełeczko" ma już kilka lat i już wtedy było sprzętem low-endowym, bo wydałem na niego ino 500zł.

Skład zestawu

Płyta główna: Gigabyte M61SME-s2

Procesor: AMD Athlon 64 X2 4000+

Karta graficzna: Radeon HD5670 na GDDR5

Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 400W

Pamięć: 3GB niezidentyfikowanej pamięci pracującej na 667MHz

Jakiej płyty głównej szukam?

* Najlepiej przejściowej

* Aby miała sloty na DDR2 i DDR3, ponieważ w niedalekiej przyszłości chciałbym przejść na ten typ pamięci.

* Musi obsłużyć mój obecny procesor

* Jej cena nie powinna przekraczać 250zł.

Mój komputer, z założenia, powinien mi służyć do grania w starsze gry na średnich detalach. Co prawda, teraz też daje radę, ale i tak chciałbym go trochę przyśpieszyć, a wymiana płyty głównej ma mi w tym pomóc.

Sam jestem zainteresowany kupnem ASRock N68C-S UCC, ponieważ obsługuje AM2 i AM3, DDR2 i DDR3 oraz ma niewysoką cenę (już z 158zł), ale mogłem coś przeoczyć, więc chętnie dowiem się jakie zdanie mają inni na ten temat.

(Kplodygowice1) #2

nie a nic ci ta wymiana nie da.... :frowning:

(system) #3

Czy da czy nie da to inna kwestia,mnie się wydaje,że autorowi chodzi właśnie o te pamięci ram ddr2 iddr3

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Ply ... 28959.html

P.S

Należy zaznaczyć, że obsługa pamięci DDR3 jest możliwa tylko i wyłącznie wówczas, gdy posiadamy już procesor przeznaczony na podstawkę AM3.

http://www.frazpc.pl/aktualnosci/323171 ... lnych.html

(Rradek22) #4

plyte mozesz kupic, jest dobra i duzo procesorow obsluguje, bedziesz mogl wsadzic duzo mocniejszy procesor

(Iron112) #5

Witam.W/w płytę możesz śmiało kupować ,teraz wsadzisz obecny sprzęt, a dodatkowo masz jeszcze możliwość rozbudowy, że nie wspomnę o możliwości odblokowania np.czwartego rdzenia w niektórych procesorach AMD .Ja też kupiłem taką płytę w grudniu 2011 za ~180 zł , a miałem konfigurację podobną do Twojej.

Pozdrawiam

Wojtek

(neXt___) #6

@Turan, wiem o tym, że dopiero procesory pod AM3 zostały wyposażone w kontrolery DDR3, ale uznałem to za zbyt oczywiste, aby o tym wspominać.

@kredens, bzdurzysz :slight_smile: Wymiana mobo pozwoli mi na póżniejszą wymianę procesora na lepszy, a przesiadka na DDR3 też swoje da. To dla Ciebie nic? To wyjdź, bo dla mnie komputer, którego wartośč oscyluje w granicach 600zł, będzie wystarczający do wszystkiego :]

@Iron, dzięki za opinie :slight_smile:

(Kplodygowice1) #7

"Musi obsłużyć mój obecny procesor" to Twoje stwierdzenie czy moje? :smiley:

więc obecnie wymiana mobo nic nie da i niczego nie zyskasz, niestety

w przyszłości też śmiem stwierdzić,że niewiele chyba,że oprócz DDR3 zmienisz procek na coś pod AM3

ale to dopiero w przyszłości

czy jednak dla DDR3 warto podejmować taką wymianę? jestem dość sceptyczny co do wpływu rodzaju pamięci na wydajność komputera (nie mówimy o SDRAM)-generalnie uważam,że ma być jej dużo...

pozostaje jeszcze taka sprawa,że taka dualowa płyta w ramie będzie posiadać 2x2DDR2 i 2x2DDR3 : i tu jest tak,że sloty DDR2 obsłużą pamięci o pojemności 2GB czyli 4GB i pewnie sloty DDR3 też obsłużą 2x2GB, wiec na ilości pamięci nic nie zyskasz, zyskasz tylko trochę megaherców w szybkości pamięci.

można spróbować odblokować rdzenie w AM3, ale do końca nie wiadomo czy się uda....może być figa :stuck_out_tongue: pamiętaj o tym,że na procku nie ma informacji,że się uda... :stuck_out_tongue:

i na koniec pozostaje rozważyć, czy po zsumowaniu wydatku na nową płytę,ram i procesor nie okaże się tak,że można było dołożyć parę złotych kupić płytę z obsługą 8GB DDR3 i quada amd..

tak naprawdę jednak,jeżli chcesz pograć to największy wpływ na to bedzie miała karta graficzna...i nic nie pisałem o tym,że komputer za 600zł jest słaby...daleki jestem od tego,nawet nie wiesz jak daleki i wierzę,że wystarczy do "wszystkiego"

(neXt___) #8

Wiesz co, przecież nie kupię płyty, która nie obsłuży mojego obecnego procesora. Dlaczego? Powód prostu i trywialny, nie mam mocniejszej jednostki.

Obecnie wymiana mobo da mi szersze horyzonty na przyszłość, nie będę musiał się ograniczać w takim stopniu.

Nie wymieniam dla samego DDR3, mimo że teraz można kupić je za grosze (taniej niż DDR2, czego nie mogę do końca zrozumieć).

Właśnie, skoro już nawiązałeś do odblokowywania czwartego rdzenia tą magiczną funkcją. Dlaczego może być figa? Nigdy nie chciało mi się o tym czytać, więc fajnie by było jakbyś mi to ciut opisał.

Mam zamiar kupić tą płytę, o której pisałem, a do tego Athlon II X2 250, więc zdecydowany low-end. Za obie rzeczy zapłacę jakieś 400zł, a do tego ram (nie muszą to był goodramy, kingstony czy OCZ) za 60zł i jadę.

Nie mam zamiaru katować komputera nowoczesnymi grami, raczej 3-4 letnie tytuły.

(Kplodygowice1) #9

nie zawsze się da odblokować 4 rdzeń.....kiedyś czytałem o tym swojego czasu dość dużo (osobiście mam Intela, ale dla syna chciałem amd)...przy czy nie chodzi tu o płytę (czasem trzeba bios aktualizować)a raczej problem jest z samym procesorem......w każdej serii procesorów amd x były takie których nie da się odblokować...nie da się i już, i wcale nie jest to taki mały margines procentowy...nie da się powiedzieć "ten procek na pewno odblokujesz (chyba,że ktoś to sprawdził) a ten na pewno nie"..trzeba się samemu przekonać....

generalnie najlepsze serie (zarówno Intela jak i AMD) były to te serie, czy też procesory raczej, które zostały wycięte blisko środka wafla krzemowego, natomiast im bliżej brzegu tym gorsze jeżeli chodzi o podkręcanie....chodzi o strukturę krzemu i mikro pęknięcia bliżej brzegu wafla krzemu.im bliżej brzegu wafla tym skruktura wafla gorsza, bo bliżej ciecia......i właśnie te tanie procki to są wykonane jakby z takich gorszych części wafli... tak to zrozumiałem i proszę o wyrozumiałość gdybym się pomylił....

swojego czasu fajny artykuł był w starszym kompter świat expert....

te horyzonty rozbudowy o których piszesz wydają mi się być bardzo iluzoryczne.....uważam,że w pewnym momencie ugrzęźniesz w swego rodzaju pułapce możliwości sprzętu...

400zł to nie jest tak mało..jakbyś sprzedał to co masz czyli płytę z prockiem to razem byś miał jakieś 550zł (bez sprzedaży pamięci)

za tą kwotę wyrwałbyś na allegro używane mobo z quadem i jabky się poszczęściło z przynajmniej 1Gb ramu dodatkowego :lol: miałbyś quada i być może więcej niz 4GB ramu... to by ci dało kopa,że hej... :smiley: a potem do tego 4Gb ramu jeszcze kosteczkę 2GB w przyszłości...czyż 6GB DDR2 nie jest lepsze niż 4GB DDR3?

(neXt___) #10

Dobra, zakładam że masz racje i porzucam DDR3 :stuck_out_tongue:

http://allegro.pl/hit-ecs-gf8200-am2-am ... 72718.html

Spora różnica w cenie i 4 sloty, więc od razu mógłbym dokupić dwie kości. Ew.sprzedałbym stare mobo i zbierał na nowy proc. O ile ktoś by to kupił.

(Kplodygowice1) #11

ktoś na pewno kupi Twoje stare mobo z prockiem.....jeszcze nie jest to taki słaby sprzęt....

tak poza konkursem, to czemu nie rozważasz intela? :-o

(neXt___) #12

Zabrzmi to głupio, ale od zawsze jechałem na AMD. Począwszy od Durona 800, przez Semrpona 2800 (którego katowałem na oc) i skończywszy, a przynajmniej do tej pory na Athlonie 4000. No i chcę sprzęt mieć na bieżąco, a nie aby czekał w pudełku.

(Kplodygowice1) #13

też miałem długo amd.....ale potem kupiłem intelowskiego c2d e4300,potem miałem c2d e6600 a teraz mam q9450 i już przy e4300 była przepaść pomiędzy intelem i amd,na korzyść intela co stwierdzam z przykrością

ale przyzwyczajenie drugą naturą jest człowieka jest

ja nie przepadam za ecs-em...jakoś tak mam.

z płyt to msi i asus...gigabyte nigdy nie miałem....ale jeżeli chodzi o płyty pod intelowski s.775 to P5B biła wszystkie i też ją szczerze polecam, gdybyś chciał zmienić platformę... =D>

(neXt___) #14

Intela bym wziął, gdybym miał kupować cały zestaw, a nie pojedyncze elementy. No nic, dzięki za pomoc i chyba zdecyduję się na tańszy i starszy wariant, aby podciągnąć pamięć do co najmniej 6GB i trochę później zmiana na jakiś low-endowy procek.

(igrek) #15

Mam athlona II x2 255 jest tylko o 100MHz szybszy niż ten 250 którego podałeś, procesor jak na dwurdzeniowy, świetnie sobie radzi w grach (nie mówię tu o high detalach w najnowszych produkcjach) ale jest w porządku, poza tym kupisz go tanio, i ładnie się kręci (akurat ja więcej nie próbowałem) Myślę ze 35-40 fps w gta 4 jest zadowalającym wynikiem jak na kiepsko zoptymalizowaną grę, poza tym wiedźmin 2, skyrim, fifa 11/12, Mafia 2 itp gry bez problemu śmigają. Więc jeśli nie masz więcej kasy to śmiało możesz brać ten procek, poza tym wiele osób na tym forum mówi że nie warto inwestować w socket 775, co do płyt głównych, miałem różne firmy, poczynając od jetway (socket 370) przez ecs k7s5a, shuttle, gigabyte kończąc na msi, nie było żadnych problemów z nimi, wystarczy też, poczytać testy których jest dużo w internecie. Wybór należy do autora wątku.

(Kplodygowice1) #16

to oczywiste igrek,że wybór należy do autora wątku czy też autora wątpliwości :smiley:

nie wiem tylko czemu to zaznaczasz, skoro ani ja ani Ty nie zmieniamy płyty..

lecz gdyby kierować się ..."poza tym wiele osób na tym forum mówi że nie warto inwestować w socket 775" oznaczałoby to,że każdy post dotyczący innej niż najnowsze platformy jest bez sensu..

tak czy nie?

tak mi się wydaje,że autorowi wątku nie chodzi tyle o opłacalność co o przyśpieszenie kompa.....

ten Twój xII 255 jak się dorozumiałem jest na poziomie core duo 2180?

(igrek) #17

Niby po czym to wnioskujesz że jest na takim poziomie? Co do s775 sam zobacz ile kosztuje chociażby jakiś quad, w cenie quada ma mobo procka i pamięć na am3, wedle mnie podstawka z większą przyszłością niż s775. Tyle ode mnie, co do samego ciebie mam nadzieje że niedługo zarobisz 3 karteczkę i się pożegnasz z forum, bo czytając niektóre twoje posty mogę śmiało powiedzieć, wsadź je sobie w kredens.

(Kplodygowice1) #18

po tym wnioskuję "Musi obsłużyć mój obecny procesor",że chłop chce tanio rozbudować to co ma,żeby zyskać na wydajności i nie wydać beznadziejnie kasy..

jako użytkownik innej platformy mogę się podzielić swoimi uwagami..nie pisał ,że słucha tylko użytkowników amd..i intela ma w d....

na co masz nadzieję to Twoja sprawa, w końcu każdy swoje zdanie ma i mieć może..nawet jeżeli się różni od Twojego..

co do moich żółtych karteczek, tylko jedna moja wypowiedż była kontrowersyjna. to prawda..ale to nie znaczy,że ma się nie udać..mogła się udać albo nie...nie dodałem tej uwagi,niestety..pierwszą admin uznał za krtetyńską bo taką miała być..jak ktoś kretyńskie pytanie zadaje taką dostaje odpowiedź...

i nie pisałem nic żeby kupił quada.....to są Twoje chore wymysły...imputujesz mi coś czego nie pisałem...to wy pisaliście o quadach amd..tak czy nie?

-- Dodane 05.02.2012 (N) 22:10 --

a jak ten Twój procesorek jest lepszy od cd 2180 to chyba możesz dać jakiś benchmark..tak dla Twojej satysfakcji..albo dla jaj..albo powiedzmy krotochwili mosterdzieju?

-- Dodane 05.02.2012 (N) 22:26 --

"Tyle ode mnie, co do samego ciebie"..to co jest was dwóch czy co?..jaja sobie robisz?

(neXt___) #19

http://allegro.pl/asrock-a780gxh-128m-d ... 56186.html

Co myślicie?

(igrek) #20

Płytka fajna, ale z pamięciami DDR2, crossfire chyba nie zamierzasz robić?