Płyta główna ECS K7S5A, komputer nie włączył się

Witam ponownie, pojawił się kolejny problem z płytą główną ECS K7S5A :-(. Otóż przed chwileczką chciałem uruchomić komputer przyciskając przycisk start. Po wciśnięciu przycisku komputer ruszył, wentylatory zaczęły pracować, silniki w napędach również tylko tak dziwnie jak bym za każdym razem resetował komputer. To znaczy słychać rozruch silniczka (w napędzie) po chwili cisza, nów słychać silniczek i cisza i tak w kółko. Monitor LCD wcale się włączył… Po paru próbach (wł/wył) komputer ruszył :-).

Panowie bardzo bym prosił o pomoc bo już naprawdę nie mam sił, a na nowy sprzęt jak na razie brak funduszu. Różne dziwne problemy zaczęły się pojawiać od momentu wymiany procesora na większy.

Dodam jeszcze że kiedyś próbowałem wymienić procesor na inny (szybszy) i po wymianie były takie same objawy jakie opisałem wyżej, prawdopodobnie była to wina starszej wersji biosu.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedz.

a po wymianie procesora wymieniłeś wiatrak???, ja kiedyś wymieniłem procesor a nie zmieniłem wiatraka i usmażyłem od razu procesor, objaw był podobny chwila startu i za chwilę cisza

Wentylatora nie wymieniałem ale porządnie wyczyściłem.

Pojawił się kolejny problem, przy wyłączaniu komputera ciągle pisze trwa zamykanie systemu Windows :-(.

Typowy objaw dla zbyt słabego zasilacza lub płyta nie obsługuje tego procesora

Mój zasilacz to CODEGEN 400W. Jak płyta może nie obsługiwać tego procesora skoro działa! !!

Masz “zasilacz” potrafiący przyprawić użytkownika o zawał. Jeśli masz miernik to zmierz napięcia na tym “zasilaczu”.

Oczywiście że mam miernik tylko jak je zmierzyć i jakie powinny być!

Dodam że teraz po wyłączeniu i włączeniu komputera uruchamia się normalnie.

Polecam ten tutorial http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia- … ws-40.html .

Czy ja mam wykonać pomiary przy włączonym komputerze i czy tylko na tej szerokiej końcówce?

Dodane 03.10.2010 (N) 14:42

Wykonałem pomiar przy włączonym komputerze mierząc napięcia na szerokim złączu.

Żółty 12,50V

Pomarańczowy 3,22V

Czerwony 5V

Niebieski 12V

Fioletowy 4,95V

Biały 5,10V

Co sądzicie o tych napięciach?

Generalnie wszystkie są w normie (+12V powoli dochodzi do granicy 12,6V), ale to jeszcze o niczym nie świadczy bo prawda jest taka, że w trakcie włączania komputera pobór prądu a co za tym idzie obciążenie zasilacza jest dużo większe niż podczas normalnej pracy. Dlatego też radziłbym powtórzyć pomiary przy maksymalnie obciążonym komputerze.

To znaczy jak mam obciążyć komputer?

Po prostu daj mu coś do roboty tak żeby jak najwięcej podzespołów pracowało możliwie na jak najwyższych obrotach. Najbardziej “prądożerne” są grafika i procesor wiec mógłbyś zapuścić jakąś wymagającą gierkę lub jakiegoś benchmarka testującego wydajność grafiki.

No niestety gier nie posiadam, więc czym go obciążyć :-)?

Możesz spróbować którymś 3d markiem.

Skąd to pobrać i jak uruchomić? Sory ale czymś takim to jeszcze się nie bawiłem :slight_smile:

Pobrać możesz stąd http://www.futuremark.com/download/ . Instalujesz tak jak każdą inną aplikację, jeśli masz starszy sprzęt, który demonem wydajności nie jest to proponuję wersję 03. Test jest dosyć długi, ale angażuje zarówno procesor jak i grafikę.

sebaele , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat. viewtopic.php?f=16&t=394978

wiggly ściągnąłem i zainstalowałem wersję 3DMark03 3.6.0, niestety jest to nie po Polsku więc będzie problem uruchomić test :-(.

Szczerze to bawiłem się tylko wersją 06, ale z tego co widzę na screenach to z menu “run” wystarczy wybrać “benchmark”, ale zobacz co możesz wybrać z menu “selected tests” i “options”. Tu nie chodzi o punkty itp. tylko o możliwie jak największe obciążenie kompa więc co ustawisz to będzie :wink:

Wygląda to tak: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/401 … a89db.html a co dalej mam ustawić to nie mam pojęcia…

Po wciśnięciu Run 3DMark test trwa jakieś niecałe 5min.