Płyta główna ECS K7S5A, komputer nie włączył się

(sebaele) #1

Witam ponownie, pojawił się kolejny problem z płytą główną ECS K7S5A :-(. Otóż przed chwileczką chciałem uruchomić komputer przyciskając przycisk start. Po wciśnięciu przycisku komputer ruszył, wentylatory zaczęły pracować, silniki w napędach również tylko tak dziwnie jak bym za każdym razem resetował komputer. To znaczy słychać rozruch silniczka (w napędzie) po chwili cisza, nów słychać silniczek i cisza i tak w kółko. Monitor LCD wcale się włączył... Po paru próbach (wł/wył) komputer ruszył :-).

Panowie bardzo bym prosił o pomoc bo już naprawdę nie mam sił, a na nowy sprzęt jak na razie brak funduszu. Różne dziwne problemy zaczęły się pojawiać od momentu wymiany procesora na większy.

Dodam jeszcze że kiedyś próbowałem wymienić procesor na inny (szybszy) i po wymianie były takie same objawy jakie opisałem wyżej, prawdopodobnie była to wina starszej wersji biosu.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedz.

(dodor) #2

a po wymianie procesora wymieniłeś wiatrak???, ja kiedyś wymieniłem procesor a nie zmieniłem wiatraka i usmażyłem od razu procesor, objaw był podobny chwila startu i za chwilę cisza

(sebaele) #3

Wentylatora nie wymieniałem ale porządnie wyczyściłem.

Pojawił się kolejny problem, przy wyłączaniu komputera ciągle pisze trwa zamykanie systemu Windows :-(.

(system) #4

Typowy objaw dla zbyt słabego zasilacza lub płyta nie obsługuje tego procesora

(sebaele) #5

Mój zasilacz to CODEGEN 400W. Jak płyta może nie obsługiwać tego procesora skoro działa! !!

(Fokal) #6

Masz "zasilacz" potrafiący przyprawić użytkownika o zawał. Jeśli masz miernik to zmierz napięcia na tym "zasilaczu".

(sebaele) #7

Oczywiście że mam miernik tylko jak je zmierzyć i jakie powinny być!

Dodam że teraz po wyłączeniu i włączeniu komputera uruchamia się normalnie.

(Fokal) #8

Polecam ten tutorial http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia- ... ws-40.html .

(sebaele) #9

Czy ja mam wykonać pomiary przy włączonym komputerze i czy tylko na tej szerokiej końcówce?

-- Dodane 03.10.2010 (N) 14:42 --

Wykonałem pomiar przy włączonym komputerze mierząc napięcia na szerokim złączu.

Żółty 12,50V

Pomarańczowy 3,22V

Czerwony 5V

Niebieski 12V

Fioletowy 4,95V

Biały 5,10V

Co sądzicie o tych napięciach?

(Fokal) #10

Generalnie wszystkie są w normie (+12V powoli dochodzi do granicy 12,6V), ale to jeszcze o niczym nie świadczy bo prawda jest taka, że w trakcie włączania komputera pobór prądu a co za tym idzie obciążenie zasilacza jest dużo większe niż podczas normalnej pracy. Dlatego też radziłbym powtórzyć pomiary przy maksymalnie obciążonym komputerze.

(sebaele) #11

To znaczy jak mam obciążyć komputer?

(Fokal) #12

Po prostu daj mu coś do roboty tak żeby jak najwięcej podzespołów pracowało możliwie na jak najwyższych obrotach. Najbardziej "prądożerne" są grafika i procesor wiec mógłbyś zapuścić jakąś wymagającą gierkę lub jakiegoś benchmarka testującego wydajność grafiki.

(sebaele) #13

No niestety gier nie posiadam, więc czym go obciążyć :-)?

(Fokal) #14

Możesz spróbować którymś 3d markiem.

(sebaele) #15

Skąd to pobrać i jak uruchomić? Sory ale czymś takim to jeszcze się nie bawiłem :slight_smile:

(Fokal) #16

Pobrać możesz stąd http://www.futuremark.com/download/ . Instalujesz tak jak każdą inną aplikację, jeśli masz starszy sprzęt, który demonem wydajności nie jest to proponuję wersję 03. Test jest dosyć długi, ale angażuje zarówno procesor jak i grafikę.

(Monczkin) #17

sebaele , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w tytule. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat. viewtopic.php?f=16&t=394978

(sebaele) #18

wiggly ściągnąłem i zainstalowałem wersję 3DMark03 3.6.0, niestety jest to nie po Polsku więc będzie problem uruchomić test :-(.

(Fokal) #19

Szczerze to bawiłem się tylko wersją 06, ale z tego co widzę na screenach to z menu "run" wystarczy wybrać "benchmark", ale zobacz co możesz wybrać z menu "selected tests" i "options". Tu nie chodzi o punkty itp. tylko o możliwie jak największe obciążenie kompa więc co ustawisz to będzie :wink:

(sebaele) #20

Wygląda to tak: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/401 ... a89db.html a co dalej mam ustawić to nie mam pojęcia...

Po wciśnięciu Run 3DMark test trwa jakieś niecałe 5min.