Płyta główna nie wykrywa dysku

Witam od kilku dni mam taki problem gdy wyłączam na noc moją listwę zasilającą po czym na drugi dzień gdy włączam komputer pojawia się napis na czarnym tle bez żadnych opcji wyboru "Reboot and select proper boot deviceor insert boot media in selected boot device and press a key " taki problem mam od czasu gdy czyściłem komputer sprężonym powietrzem wyciągałem kabel ATA czerwony z dysku twardego potem wsadziłem pojawiał się potem ten napis odnowa dałem restart potem F2 i w Biosie dałem “Load optimal defaults” i teraz robię tak za każdym razem żeby system odpalił .

Z góry dziękuje za pomoc.

Zobacz na dobry początek, jakie jest napięcie bateryjki na płycie głównej. Możesz użyć programu Everest Ultimate (w nim komputer->czujnik).

Na płycie głównej nie ruszyłeś jakiejś zworki, kable są w porządku itp?

A co się dzieje, jak ręcznie w biosie ustawisz bootowanie na dysk twardy?

Według everesta VBAT baterii CMOS wynosi 2,02 V

Powinna mieć 3V - u mnie wskazuje około 2.94V

Potrzebna jest wymiana baterii. U zegarmistrza kup baterię CR2032 do płyty głównej.

Ale to jest możliwe żebym przez wyciągniecie kabla z dysku uszkodził tą baterie? :expressionless: może jednak wina leży po stronie kabla nie wykluczam że bateria może być od sprężonego powietrza lekko wyciągnięta bo napewno jej nie poprawiałem po czyszczeniu.

Wartości napięć:

Napięcie rdzenia procesora 1.36 V

Aux 2.74 V

+3.3 V 3.36 V

+5 V 5.64 V

+12 V 12.95 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 5.09 V

VBAT baterii CMOS 2.02 V

Debug Info F FF 35 FF FF FF

Debug Info T 38 39 38

Debug Info V AA AB D2 D2 D5 D4 E0 (03)

Debug Info I A1 88

To może być zwykły zbieg okoliczności, a być może czegoś dotknąłeś i lekko ją rozładowałeś. Tak, czy siak wygląda to na problem z bateryjką, więc najpierw bym ją wymienił.

Przed chwilą zmieniłem ustawienia biosu dałem pierwszeństwo nagrywarce i potem dla dysku na drugim miejscu i napięcie baterii CMOS wynosi 4,06 V waszym zdaniem jest ok?? :smiley:

Wszystko chodzi noromalnie system ładuje się po utracie energii z listwy zasilającej :smiley:

Jak jutro (po dłuższej przerwie) w Biosie będą ciągle zapisane wszystkie ustawienia, to jest OK. Natomiast odczyt z czujnika jest zwyczajnie przekłamany.

Po dłuższej przerwie wszystko niestety od nowa znów 2,02V ma bateria CMOS poprawie bateria na płycie i kable od dysku może pomoże .