Płyta pod i5 z D-DVI i rozdz. 2560x1600

Witam!

Planuję przesiadkę na i5-2500K i zastanawiam się, czy nowe płyty z chipsetem Z68 obsłużą mój monitor 30" w rozdzielczości 2560x1600. Widziałem że wiekszość płyt z tym chipsetem ma zwykłe wyjście DVI, ale na droższych płytach MSI widać wyraźnie wyjście D-DVI obsługujące 2560x1600. Czy to zadziała?

Chcę mieć cichy komputer, a karty są dosyć głośne, dlatego myślę czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby kupić droższą płytę i zrezygnować z karty graficznej, bo i tak nie gram na komputerze. Chyba że dobra karta jest mi niezbędna do oglądania filmów FULL HD na komputerze?

Proszę o rady, bo sprawa jest dosyć pilna:)

DVI-I oraz DVI-D to takie same interfejsy, z jedną małą różnicą - DVI-I przesyła również sygnał analogowy, nie wpływający w żaden sposób na przesył cyfrowy.

Maksymalna rozdzielczość zależy nie od rodzaju interfejsu wyjściowego, a od samego układu graficznego zamontowanego na płycie Do płynnej obsługi wysokich rozdzielczości potrzeba też sporo pamięci wideo . Moim zdaniem jednak nie ma sensu kupować za kilkaset złotych “dobrej” płyty głównej tylko po to, żeby płynnie oglądać filmy HD (tak, na zintegrowanych grafikach z niskiej półki trochę czasem przymulają), a lepiej po prostu kupić kartę graficzną przystosowaną do tego, np: http://allegro.pl/pcie-gigabyte-geforce … 00953.html

wydaje mi się, że jednak się mylisz. po zakupie monitora 30" musiałem szukać specjalnej karty graficznej, która obsługuje dual DVI. Wyjścia również się różnią, a także sam kabel video, więc tu chyba akurat ja mam rację.

Co do karty, to sam mam dużo lepszą od tej która podałeś, do tego z 2x D-DVI, tylko strasznie mnie denerwują jej szumy. Chciałbym sobie sklecić możliwie szybką maszynę, ale też możliwie cichą :slight_smile:

  1. Nie D-DVI tylko DVI-D

  2. Dual DVI to dwa niezależne złącza DVI. To o czym piszesz, to DVI Dual-Link (polecam lekturę http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface)

  3. Z tego co się orientuję, od dawna w kartach jest Dual-Link DVI co pozwala na uzyskanie wysokiej rozdzielczości przy 60Hz.

czepiasz się waść szczegółów, a na moje pytanie niestety nie podajesz odpowiedzi, czy na tych płytach głównych uzyskam rozdz. 2560x1600.

Ktoś kompetentny może pomóc?