Płyta widoczna jako czysta - odzyskanie danych

(Xparanienormalnyx) #1

Siema ludziska. Mam problem natury takiej, że kolejna nagrywarka DVD odmówiła mi posłuszeństwa, sporo nagranych przeze mnie jakiś czas temu (i działających wtedy) płyt nagle mi nie rozpoznaje, są widoczne jako czyste dvd-r. Nie mam teraz zbytnio kasy i ochoty na kupowanie nowej, a z kilku płyt muszę wziąć dane. I tu zwracam się do was o pomoc, potrzebuję softu, który będzie potrafił z takich płyt zgrać dane. I proszę o konkretne, sprawdzone programy w takich właśnie przypadkach, a nie strzelanie nazwami na ślepo bądź odsyłanie do google bądź działu odzyskiwanie danych na DP :wink: Zależy mi na czasie, a nie mam zamiaru jeszcze robić syfu w systemie instalując dziesiątki programów, bo i reinstalacji na tej nagrywarce pewnie już nie zrobię.

(Łukash) #2

Z pomocą tej nagrywarki raczej nic nie odzyskasz, po prostu każdy program będzie potrzebował do działania sprawnego sprzętu. Programy do odzyskiwania danych, także te z obsługą płyt cd/dvd mogą pomóc coś odzyskać z uszkodzonego nośnika, a Ty masz uszkodzony napęd…

(Bogdan_G) #3

Gdy system nie odczytywał mi starych płyt z obrazami i grami, to darmowy isobuster sobie poradził. Od lat nim się wysługuję. Po zainstalowaniu trzeba zaznaczyć - tylko podstawowe opcje. Mam jeszcze starą wersję programu sprzed czterech lat.

(Guziec982) #4

Witam. Od siebie polecam użycie programu IsoBuster, jest w wersji free w zadowalającej funkcjonalności, dla mnie jedyna skuteczna opcja w takich sytuacjach, nie tylko porysowanych płyt, ale i zamkniętych w dziwny sposób, przy tym prosta w użyciu: http://forum.programosy.pl/porysowana-plyta-teraz-mozna-odzyskac-dane-vt77377.html

Pozdrawiam.

(Xparanienormalnyx) #5

42168134639392599999.png

Niestety IsoBuster poległ.

Powoli zaczynam się z tym godzić… Ale może jednak jeszcze się znajdzie jakieś narzędzie zdolne to odzyskać…

(Drobok) #6

Nawet najlepszy soft nie odzyska ci danych jeśli nie ma z czego (a skądś musi dane wziąć, a jak napęd ci nie działa to niby skąd ? :P)

Możesz spróbować zmiany firmware, ale jeśli to nie pomoże zmień napęd / idź zgrać dane do znajomego.

(Łukash) #7

Możesz spróbować tego o czym pisze wyżej drobok , ewentualnie spróbuj jeszcze tak, warunków których nie spełniasz nie wykonujesz :

1.Odinstaluj wszystkie programy do emulacji napędów , oraz zdejmij sterownik sptd, narzędziem SPTDInst.

2.Niekiedy tego typu problemy również mogą powodować programy AV, konkretnie mam na myśli Comodo i moduł Defense+.

3.Poczytaj ten temat KLIK i tematy pokrewne bazy wiedzy ms. Chodzi o UpperFilters i LowerFilters jak i o odinstalowanie napędu.

4.Odinstalować z menedżera urządzeń kanał do którego podpięty jest napęd . Kontrolery IDE/ATA/ATAPI, znajdujesz kanał który ma we właściwościach > ustawienia zaawansowane ATAPI-CDROM(<-coś w ten deseń), po uprzedniej próbie włączenia/wyłączenia trybu DMA.

W każdym przypadku deinstalacji wymagany jest restart systemu, w przypadku napędu instalacja nastąpi samoczynnie (przynajmniej powinna) po restarcie.

Ale to wygląda na uwalony laser.

(Xparanienormalnyx) #8

Dzięki za obszerną poradę, szkoda tylko, że w ogóle nie dotyczy ona problemu. Czy ja gdzieś napisałem że system nie widzi mojego napędu? NIE. Napęd jest widoczny, problemem jest brak możliwości odczytania danych z niektórych płyt.

Tak czy owak dzięki wam za chęci :wink:

(Łukash) #9

Ależ dotyczy, dotyczy…i czytać też umiem. Pierwsza część punktu 3 jedynie trochę odstaje od tematu -ale tylko trochę bo te filtry powodują szeroką gamę problemów, dlatego również zasugerowałem tematy pokrewne (Problemy z CD/DVD i trafiłbyś zapewne tu i tu ) , jak widać skoncentrowałeś się tylko na tym…