Płyty główne Gigabyte z serii GA-K8VT800 Pytania i Problemy

Hej witam wszystkich serdecznie :] Jak w temacie w super skrócie mam do was pytanie związane z tą serią płyt Gigabyte i może trochę porad, opinii itd. Będę niezmiernie wdzięczna.

Tak więc pytanie pierwsze:

Która z tej serii jest najlepsza, a która najwadliwsza? I czy w ogóle płyty z tej serii to sprzęt godny uwagi ?

Pytanie drugie: Co sądzicie o GA-K8VT800RH i GA-K8VT800Pro? z tej właśnie serii Czy ktoś w ogóle miał z nimi styczność i jakieś doświadczenia ?

Pytanie trzecie: Ile tak naprawdę odsługują tych portów USB ? 8, 4 czy tylko 2 ? I proszę mnie nie odsyłać do strony Gigabyte, bo tam byłam i czytałam, ale niestety moja wiedza w tej dziedzinie akurat jest na tyle marna że nic nie rozumiem z tych cyferek i literek… Dlatego pytam się tutaj z nadzieją że ktoś bardziej kompetentny mi to wyjaśni łopatologicznie :slight_smile:

Powyższa lista pytań ma związek z problemem, a właściwie masą problemów z płytą główną jakie towarzyszą mi już od dnia zakupu mojego PC-ta. A historia jest dluuuga, skomplikowana, a przede wszystkim zagadkowa. Tak więc kupiłam sobie nowiutki komputerek [składak] . Według tego co jest napisane na pudełku od płyty głównej, które mi dano była w nim właśnie płyta z serii GA-K8VT800 Problem w tym że nie wiem która ? Bo na pudełku nie ma tego napisanego… A z samej płyty też niczego się już nie dowiem, bo jej już … nie mam … bo się sfajczyła. Dlaczego ? Do dzisiaj nie wiem… “Fachowcy” z serwisu zresztą też… :? Na całe szczęście jeszcze wszystko było na gwarancji i po trudnych bojach wymienili mi ją i tu mam kolejne dwa problemy bo 1) Żaden “fachowiec” nie pokwapił się mnie poinformować jak nazywa się moja nowa płyta ! Jedynie co mi powiedziano to, że jest “podobna” do poprzedniej. Tylko niestety o tyle nie podobna, że ta obsługuje(ponoć według “fachowca”) tylko 4 port USB, a tamta obsługiwała ich aż 6 (mam 4 wejścia z tyłu obudowy i 2 z przodu i jak widać zależy mi bardzo na dużej ilości USB) i miała dodatkowe wejścia audio na mikrofon i słuchawki tak też na przód. Z tego co się sama dowiedziałam z biosu i jak mi “powiedział” Linux to jest GA-K8VT800 Pro. I mam z nią trochę problem, bo nie znam się jak napisałam na płytach głównych i nie mam pojęcia czy ona naprawdę obsługuje tylko 4 USB czy więcej ? I czy jest możliwość zwiększenia tej ilości ? bez kupowania nowej ? Chciała bym dojść do tego jak nazywała się moja pierwsza i czy się sfajczyła bo sama była wadliwa czy to wina czegoś innego…

Trochę dlugo wyszło no, ale też problemów masa… Cz ktoś pomoże ?? ![-o<

Poziom jest podobny, może Pro ma lepszą sekcję zasilania proca, ale obie i tak są na Via, low endowym chipsecie, lepiej było mieć w tym czasie płytę na nForce. Obie mają 2 wyjścia i można podpiąć jeszcze 4 porty pewnie z kabla.

Standardowo z tego co widzę mają 2, ale do płyty można podłączyć kabel z dodatkowymi portami, lub kupić kontroler na PCI.

Z tłu miała 6? nie można wymienić sprzętu na gorszy.

Do serwisu, lub przejrzeć fakturę.

Te płyty różnią się kartą dźwiękową, po tym możemy je rozróżnić i stwierdzić, którą posiadasz.

Uruchom Everesta Ultimate. Z sekcji Komputer->Podsumowanie, spisz i podaj:

  • Nazwa płyty głównej

  • Mikroukład płyty głównej

  • Multimedia

Ogólnie rzecz ujmując płyty Gigabyte należą do dobrych jakościowo, choć jak ze wszystkim co jest elektroniką są bardzo rzadko problemy, spotykane u mniej niż 1 % wyrobów tego tajwańskiego producenta elektroniki

Nie dziwie sie, powyższa płyta nie jest już produkowana, więc wymiana na taką samą odpada niestety.

Faktem jest że technologicznie jest to stara płyta obsługująca jeszcze pamięci DDR 400Mhz i na Socket 754 AMD Athlon™64, który jest od dłuższego czasu wycofany z produkcji.

musisz zakupić HUB USB aktywny :slight_smile:

Hej witam ponownie i wielkie dzięki za zainteresowanie :]

Serwis już nie istnieje :stuck_out_tongue: a na fakturę tez patrzyłam i nie moge się dopatrzeć :wink:

Hmm tego się właśnie obawiałam hlip ;( szkoda, ale mówisz ogólnie o serii czy że te konretne modele Pro i RH są wycofane ?

O jak fajnie ! ^^ Wielkie dzięki ^^! O masę probleów mniej xD Bo generalnie rozbijało się o te głupie porty :\ a tak trochę głupio wymieniać dobrą płytę główną z powodu portów …

Do cosik ktosik ^^ dzięki za radę wyprubuję, ale juz nie dziś. Tylko zastanawiam sie czy specjalny program jest konieczny ? Bo jak wiem to Windowsie jest taka specjalna zakładka opisująca posiadany sprzęt no jak jest ikonka Mój komputer to prawym przyciskiem myszy się klika i tam sie potem wybiera. Czy ten program coś więcej pokazuje ? A po za tym korzystam z Linuxa i on jako podstawową funkcję też ma wykrywanie sprzętu. Chyba, że Linux kłamie ^^ I ja chciała bym się dowiedzieć raczej jaką miałam … Ale jak i tak nie są produkowane :frowning: to i tak chyba nie ma to sensu.

Everest pokaże pełną nazwę układu, np dla dźwięku:

GA-K8VT800 Pro posiada Realtek ALC658

GA-K8VT800-RH posiada Realtek ALC850

W menedżerze urządzeń możesz tego nie zobaczyć.

płyty pod te pamięci (DDR400) produkuje obecnie tylko jedna firma na świecie to Asrock, produkują nawet płyty pod socket A (jeszcze starszy niż ten Twój), zapewne forumowicze skomentują jaki to szais ten cały Asrock i mają racje

Wycofane są już wszystkie płyty z DDR400Mhz Gigabyta, Asusa, MSI, niebawem zostaną wycofane płyty pod DDR2(533-1066Mhz)

Sprzedawca, co przykre sprzedał Ci starocia, jesli mogę Coś zasugerować to zakup w miarę szybko odpowiednią ilość pamięci RAM np 2GB, kup też dobrą grafikę, bo powoli ten sprzęt jest też wycofywany ze sprzedaży.

Na tym sprzęcie spokojnie popracujesz jeszcze dobre parę lat :slight_smile:

nie jest tak źle

Ram to ja mam 504MB ^^ czy to mało ? Nawet całej nie wykorzystuje ^^ chociaż czasami … a moja grafika to ATI Readon 7550 Swego czau też hit ^^

Zresztą ja tego PCeta już parę lat temu kupiłam (ok 3 lata) i wtedy jeszcze w starali mi się dobrać nowe xD ale przyznam że w trakcie składania po prostu doszły poprawki związane z kosztami i z “aktualnym stanem magazynu”. Dawali co mieli po prostu. No a największa kicha widzę wyszła z tą płytą …

I dzięki za słowa otuchy :wink: ale aż tak się bardzo nie załamuje bo i tak uważam że to co kupiłam to nie najgorsze co mi się mogło przytrafić ^^ Jak na razie wszystko inne (oprócz płyty głównej) chodzi bez problemowo. I tak w porównaniu z innymi komputerkami jakie widziałam to mój to “potwórrr” ;P. I jeżeli już coś w nim będę wymieniać to właśnie płytkę, ale jak mówisz i jak zresztą wiadomo, że Gigabyte to dobra marka i ta płytka to jeszcze nie złom ^^ to pewnie jeszcze jakiś czas zostanie ze mną ^^ A jeżeli już przyjdzie mi konieczność wymiany tej płyty to jaka kupić żeby nie była stara :co: a w grę wchodzi chyba tylko Gigabyte, albo jeżeli już to bardzo,bardzo solidna marka. Żeby pasowała do całej reszty mojego sprzętu czyli do ATI Readon, i do procesora AMD Sepron 3000+ z możliwością wymiany w przyszłości na Athlon-a.

Najlepiej na zakupy zabrać kogoś kto w miarę orientuję się w tym co aktualnie jest dobre i za małe pieniądze :slight_smile:

Rzeczywiście Gigabyte produkuje bardzo dobre płyty. Tylko, że może się okazać, że Twoja karta Ati i procesor Sempron lub Athlon nie będzie pasować do nowej płyty głównej.

Jak ktoś się zna w miarę to nie zawsze zakupy są udane bo albo ktoś jeszcze nie usłyszał o C2D czy zacznie marudzić że dysk Samsunga kiedyś mu wysiadł to nie warto kupować, najlepiej to pytać na forum.

Obecnie nowy sprzęt nie raz jest tańszy o 50% lub więcej od starego nawet używany, jak będziesz wymieniać to bardziej opłaci się kupno nowej platformy niż kupowanie zabytkowych podzespołów na allegro, do tego z gwar na 3 dni lub wcale, chyba że kupisz w tym sklepie, jak dalej sprzedają to co im leży od lat na magazynie, proce na 754 praktycznie skończono produkować w 2005 roku, a teraz jest końcówka 2008.

A nie przypadkiem 9550? 7550 to układ mobilny do laptopów.

No w sumie to Tobi ma racje. Zresztą gdybym miała kogoś pod ręką kto się zna na temacie to bym na forum nie pisała :wink: .

Ok rozumiem. Dlatego pytałam jaką ? No i rozumiem w tym układzie, że procesor też nowy bym musiała kupić ? A karta grafiki ? A w tym sklepie już niczego nie kupie bo nie istnieje… I chyba wiadomo dlaczego… :roll:

Ops… Sorrcia fakt. To jest ATI 9550 :slight_smile:

Co kupisz to zależy od funduszu i zastosowania, grafiki nie użyjesz bo jest na AGP, zostaje kupno nowej lub płyty z zintegrowaną grafiką, ram też do wymiany, a jak patrzę na fachowość sklepu to na pewno jeszcze zasilacz do wymiany.

Pod AMD

Proc AMD X2 4xx0e (TDP 45W) do 200 zł

Płyta z grafą (wydajniejszą od obecnej, i wspiera sprzętowo dekodowanie HD) Gigabyte MA78G-DS3H 250 zl, płyta ma 4 porty USB z tyłu i dodawany jest kabel z dodatkowymi 2 portami, ale można podłączyć do 8 z kabla.

2x1GB Ram 800 Mhz Goodram/Kingston CL5 poniżej ok 80 zł, lepszy np z mojego podpisu lub PDP Patriot LLK ok 130 zł

Zasilacz Modecom MC-350W ATX2.0 80 zł

Ok tak to rozumiem :] Konkrety ^^ To co podałeś to by mogło być ale czy płyta główna z integrowana grafiką różni się w czymś (oprócz ceny) od tych z nie zintegrowaną ? Jest w czymś lepsza ? Może jestem staroświecka ale jakoś bardziej ufam nie zintegrowanym, a jak mi się akurat sama karta graficzna zepsuje w tej zintegrowanej i tylko ona będzie do wymiany to co w tedy ? Muszę chyba całą płytę wywalić… :frowning:

Cenowo to jest różnie jeśli myślisz że jak grafa to od razu produkt jest przeznaczony dla osób nie wymagających cudów, ta ma wyjścia DVI/D-Sub/HDMI, port IEEE i to nie byle jaki bo od firmy Texas Instruments (z tego co widzę to 3 porty, jeden z tyłu 2 z kabla), 3 tryby Raidu, SPDIF In/Ou, sporo płyt bez grafy nie ma takiego wyposażenia przynajmniej w tej cenie.

Jak by padła sama grafika, to jest wolny slot PCI-E.

Moja płyta ma grafę i jakoś się nie psuje :slight_smile: