Po flashowaniu asus p5k brak AHCI

Witam mam płytę asus P5K niedawno zaktualizowałem w niej bios do wersji P5K-1201 programem ASUS UPDATE. Myślałem że aktualizacja przebiegła pomyślnie jednak dopiero dopiero dziś spostrzegłem że w zakładce “SATA Configuration” przy opcji “Configure SATA As” zniknęła opcja AHCI.

Jest tylko IDE.

Czemu ta opcja została usunięta. Jak tą opcje przywrócić ??

Próbowałem przed chwilą dokonać downgrade BIOSu na wersje z płyty CD ze sterownikami jednak Ez flash 2 wyświetlił tylko komunikat że ta wersja jest starsza niż ta zawarta w romie. Tak więc lipa.

Już znalazłem odpowiedz na zadane prze zemnie pytanie AHCI zostało celowo usunięte z tej płyty ,od biosu 04xx wzwyż dodatkowo nowe biosy zawierają jakiś rodzaj kody zabezpieczającego przed nadpisaniem przez program EZ flash 2. Oczywiście istnieje możliwość przywrócenia biosu przez użycie programu AUFDOS i biosu z CD dołączonego do płyty, jednak producent nie zaleca tego. Zainteresowanych tą procedura odsyłam do strony ASUS forum. Oczywiście dziękuje wszystkim za udzielone mi wskazówki na pm.

Pozdrawiam i polecam zaznajamiać się głębiej ze zmianami jakie wprowadzi nowy bios.