Po instalacji systemu wystąpił problem z partycją home

W ostatnim czasie musiałem zrezygnować z linuksa, z powodu braku napędu DVD. Pożyczyłem napęd i byłem szczęśliwy, że w końcu pozbędę się windowsa, ale to nie takie proste. Po starym systemie została mi partycja home na której mam ponad 40GB danych. Na partycji z Windowsem tylko 20GB, więc nie mam jak przenieść plików. Przez trochę używałem płyty liveCD i przenosiłem nią dane z jednej partycji na drugą. Może tu zrobiłem błąd. Sprawa wygląda tak, że jak włączam komputer, to odpala się fsck. Potem wyskakują błędy i po tym loguje mnie jako root. Po komendzie reboot komputer dalej się uruchamia i pokazuje się ekran logowania. Wpisuje nazwę użytkownika i hasło i wyskakuje mi taki komunikat:

Your home directory is listed as: '/home/adrian' butit does not appear to exist. Do you want to log in with the/(root) directory as your home directory? It is unlikely anythiny will work unless you use a failsate session

Wciskam tak i próbuje się zalogować jako root, ale tu wyskakuje mi to:

User's $ Home/. dmre file is begin. This prevents the default session and language from begin saved. File should be owned by mser and have 644 permissions. User's $ Home directory must be owned by user and not weitubleuy other users

Mogłem zrobić błędy, bo pisałem z kartki.

Wicie co z tym zrobić?

więc…

pokaż:

sudo fdisk -l (może być z liveCD)

i plik /etc/fstab (z Twojej partycji z ubu

Mi się coś wydaje, że chodzi jedynie o partycje home. Już drugi raz system instalowałem i to samo. Może chodzi o pliki w folderze, który znajduje się na partycji home. Ten folder jest obok, folderu z loginem

Ja poradziłem sobie z tym formatując partycje home przy instalacji. Spróbuj plikowi

nadać w konsoli (zalogowany jako użytkownik) uprawnienia

ale ja nie moge się zalogować jako użytkownik.

Może zmień sesje na failsafe podczas logowania. Wyskakuje ten komunikat przy próbie zalogowania się jako użytkownik do trybu graficznego?? Czy w innym momencie??

Ani nie chce się zalogować w terminalu, z ni graficznie. Jak odpalam kompa to odrazu graficznie jestem zalogowany jako root. po komędzie roboot włącza się ekran logowania, a powinien zrestartować się komp

To jak jestes zalogowany jako root spróbuj nadać plikowi Home/. dmre i katalogowi home uprawnienia 644. Wczesniej zmień właściciela na usera(w Twoim wypadku adrian). Jeśli to nie pomoże to chyba tylko format partycji home moge tobie polecic

jak możesz podaj dokładne polecenia. No niestety nie mam już napędu CD/DVD i musze jakoś ratować ten system

W trybie graficznym klikasz właściwości pliku -> zakładka prawa dostępu. Nie znam polecenia w konsoli na zmiane właściciela ale zmiana praw dostępu poleceniem

chmod 644

zmiana właściciela:

sudo chown -R nazwa_usera

a ta partycja działa Ci na windowsie? :>

Sorry, że nie odpisywałem, ale mam dużo na głowie. Nowa szkoła itp. Nie sprawdziłem nic mi mi podaliście po nie miałem czasu. Sorry.

A co do ciebie lamerxD WINDOWS NIE CZYTA PARTYCJI EXT3

Watras16

google i hasło ext3+windows

matiit wiem, że jest sterownik do windowsa, ale domyślnie go nie ma.

Złączono Posta : 06.09.2007 (Czw) 23:41

po minucie szukania znalazłem sterownik. Windows widzi partycje home, ale procek chodzi przez to 100%

Według mnie nie chodzi tutaj o to czy mozna odczytac partycje tylko o to ze są ustawione niedpowiednie uprawnienia do partycji home w linuxie. Miałem taki problem jednak rozwiazalem go formatem. Watras16 spróbuj zrobić tak jak napisałem i zapodaj wyniki bo jestem ciekaw czy zadziała.

A możesz podać wpis z /etc/fstab dotyczący partycji /home?

dzisiaj jak skończę się uczyć to tak zrobie

Złączono Posta : 08.09.2007 (Sob) 20:55

/etc/fstab, a jak to wyedytować w terminalu. Tak

gedit /etc/fstab ??