Po kilku minutach gry komputer zawiesza się

(Dzimi21) #1

Witam, przepraszam że nie napisałem tego tematu w dziale gry. Zrobiłem to z kilku powodów:

1. Do tego działu zagląda mało doświadczonych użytkowników.

2. Na Viście problem nie istnieje ale na xp jest.

Mój problem wygłąda następująco:

Ostatnio z Visty przeszedłem na Windowsa XP. Po wstępnym zainstalowaniu sterowników i najpotrzebniejszych programów zainstalowałem grę (Need For Speed ProStreet). Po kilku minutach komputer zawiesił się. Zainstalowałem 2 inne gry aby sprawdzić czy wina leży po stronie gry czy systemu. Przy Mafii komputer zawiesił się na 2 min a potem wszystko dalej ruszyło ale cała mapa wyglądała okropnie. Ulice były czerwone, auta kwadratowe, a niebo to tylko kilka powiększonych pikseli. Przy GTA San Andreas komputer zawiesił się tak iż tylko restart przywrócił go do poprzedniego stanu. Potem 2 razy formatowałem dyski i instalowałem Windowsa ale efekt ten sam. Najpierw był Windows XP + SP2 a potem Media Center Edition 2005. Na Viście wszystko było ok te 3 gry działały prawidłowo. Temperatury myśle że są wporządku Karta Graficzna 42 stopnie, a Procesor 40. Sterowniki od karty graficznej instalowałem najnowsze. Starsze te dołączone na płycie przy zakupie komputera dały ten sam efekt.

Mój komputer to:

Karta Graf. Galaxy GeForce 8600 GE 256 DDr3

Płyta Gł. Asus P5B-E

Ram 4 kości A-data PC800 po 1 gb każda (system wykrywa tylko 2,93 gb)

Procesor Intel Core 2 Duo E6600 @ 2.4 ghz (nie podkręcany)

Dysk Twardy Seagate 250 GB

Zasilacz CoolerMaster 550 W

Karta Dźwiękowa SB Audigi

Proszę Was o pomoc za którą serdecznie dziękuję!

(Pawel Pieczyrak) #2

Odinstaluj na Windows XP sterowniki do karty graficznej, ściągnij i zainstaluj program CCleaner i przeczyśc nim HDD i rejestr. Wykonaj reset i zainstaluj oryginalne sterowniki do grafy i sprawdź czy gry chodzą.

(Dzimi21) #3

Triniti, zrobiłem wszystko jednak teraz jest jeszcze gorzej. Po zainstalowaniu jakiej kolwiek gry i próbie uruchomienia jej wyskakuje komunikat o błędzie (ten z raportem do microsoftu). Ale zauważyłem pare dziwnych rzeczy:

1. Po zainstalowaniu sterowników od karty graficznej system zaczyna się bardzo wolno ładować (ok 2-3 min). Gdy je odinstaluje system ładuje się o wiele szybciej (ok 20 sekund).

2. Wczoraj kupiłem 2 kości ramu po 1 gb (tej samej firmy, pojemności, dobrane tak aby zgadzał się numer seryjny). System Windows XP wykrywa mi tylko 2,93 GB a podczas włączania komputera pisze iż posiadam tylko 3008 mb :?

3. 2 dni temu po 1 zainstalowaniu systemu XP bawiłem się programem Partition Magic 8.0 i troche namieszałem, tak że nie mógł uruchomić się system. Wciągu tych 2 dni kilkakrotnie usuwałem i tworzyłem partycje 3 razy instalowałem system i kilkanaście razy formatowałem dysk. Czy to może mieć jakieś powiązanie z tm problemem? Podkreślam że za 1 razem sformatowałem tylko raz dyski i zainstalowałem XP i wtedy problem już występował.

P.S. (odnośnie punktu 2)

Kości są prawidłowo zamontowane. Płyta główna bez problemu obsługuje 4 gb (Asus P5B-E)

(Pawel Pieczyrak) #4

1.Gdy instalowałeś system wystąpiły problemy ??

2.Czy sterowniki do twojej karty graficznej są kompatybilne z systemem Windows XP ??

3.Czy na Viście system widzi poprawną ilośc Ramu ??

4.Wykonaj aktualizację Biosu płyty głownej.

(Dzimi21) #5
  1. Podczas instalacji nie było żadnych problemów.

2. Tak są kompatybilne

3. Nie wiem ponieważ gdy dołożyłem ram miałem już windowsa xp (ale gdy miałem 2 gb problem też występował)

4. Niestety nie potrafie tego zrobić. Ale spróbuje coś w internecie poszukać na ten temat.

Edit:

Zaktualizowałem bios do wersji 1704 ale to nic nie dało :frowning: . Ponieważ tam gdzie kupywałem Windowsa Xp i Viste kupiłem również komputer gdy bede miał troche czasu pojade z moim komputerem do reklamacji zobaczymy co oni wymyślą :stuck_out_tongue:

Edit2:

Ostatnio otrzymuje dużo wiadomości od urzytkowników forum. Więc wyjaśnie. Problem leżał po stronie karty graficznej. Sprzedawca ze sklepu nie potrafił sprecyzować co było problemem, określił to jako "nietypowa usterka". Więc jeżeli podane wyżej zabiegi nie skutkują radzę wybrać się do miejsca zakupu karty i zgłość rekalmację.

Niepoddawajcie się mnie kilka razy odsyłano do domu z kartą. Sprzedawca twierdził że problemu nie ma. Jednak odnosiłem komputer i okazało się że karta do wymiany :slight_smile: