Po ok. 20 min grania komp wariuje

A przetakowałeś? Jak to, to przywróć domyślne zegary. Może to to.

A jaki teraz masz zasilacz?

A poddanie się, to jest kupno nowej karty/komputera. A to jest tak jakby oddanie do szpitala :stuck_out_tongue:

No wlasnie, przywróciłem domyślne taktowanie i jest podobna sytuacja tylko wtedy ekran jest czarny a nie niebieski. Zasilacz to CHIEFTEC 350w… ale teraz tak pomyślałem ze moze to przez te upały bo przyznam że u mnie w mieszkaniu jest strasznie gorąco. A gdy gram to temp. wyrastają: proc 52 C, mobo: 37 - to temp. przy graniu standardowe sa o wiele mniejsze (mam nawet 2 wentylatory w budzie)… dziwna sprawa.

mi przychodzą do głowy 3 możliwości:

  1. za wysoko podkręcona karta => ale już obniżyłeś takty

  2. karta się za bardzo nagrzewa

  3. zasilacz nie daje rady - jaki masz procekk ? i czy tez wykrecony ?

czy podczas zwyklej pracy - net/ogladanie filmow tez sie zawiesza?

  1. Co fakt to fakt, karta od 2 lat pracuje na taktach przy GPU: 510 Mhz, standardowe takty to 250 Mhz… a więc dałem jej troche czadu… z drugiej strony: karta ta (przypominam Sapphire Radeon 9550) to ta sama karta co 9600 tylko z obniżonymi taktami (ma ten sam rdzeń) więc ja raczej wątpie że to wina taktów…

  2. No właśnie… ATI chyba wtedy oszczędzało na czujnikach (karta z 2005 roku)… nie ma jak ■■■■■■■ sprawdzić… ale mi się wydaje że sie nie przegrzewa bo po 1: chłodzenie było wymieniane, leci spod niego zimne bądź letnie powietrze. Poza tym karta na tych katkach działała 2 lata więc tak nagle by zaczęła sie przegrzewać ?? ee… wątpie… jeszcze na dodatek w obudowie montowałem 2 wentylatorki 80mm.

  3. Jest to moim zdaniem nie możliwe bo to pożądny zasilacz, Chieftec… chyba że by się przegrzewał, bo gdy wymieniłem no-name’a na tego Chief’a to temp. podzespołów wzrosły.

Nie, wyłącznie przy graniu… ale jest to dziwne, bo ATIToolem przy wykręconych taktach robiłem scan na artefakty i nie było żadnych błędów na obrazie czy też oznak na to że grafa kończy żywot swój. Ps. gdy zrobiło się zimniej w pokoju i zapuściłem gre troche wymagającą jak na mój komp to było prawie wszystko ok… prawie dlatego że po 30 minutach zrestartował się akcelerator graficzny (zostałem poinformowany komunikatem). Więc możliwe że przegrzewa się grafa jednak…

Podaje jakby co konfig komputera, powinienem podać go w 1 poście…

MoBo: MSI MS-6712 (chipset VIA KT4AV-L)

AMD Athlon 2200+ 1.8 Ghz

768 MB RAM (400 Mhz)

Sapphire Radeon 9550 (@ 9600)

WD Caviar 80 GB

Creative SB Audigy SE

Teraz pytania: czy temp. 53 C w stresie dla tego procka jest dobra ? czy temp. tej MoBo w stresie (37 C) jest dobra ?

według mnie obie temp. w normie. Skoro mówisz, że zasilacz ok, to ja bym wziął kartę i poszedł do kumpla sprawdzić czy u niego też będzie zwiecha po tych 15-30min gry. Jeśli tak, będzie odpowiedź co się dzieje.

tyle że trudno znaleźć kumpla który by miał płytę obsługującą AGP :roll:

a może pochodzić po serwisach z tą grafą i popytać się (może trafie na jakiś pożądny) czy by mi przetestowali tą grafe ?

no tak agp, to fakt trochę trudno z tym. Możesz spróbować iść do serwisu, ale nie wiem czy nie karzą Ci za to płacić ;/ Ale tak jak mówię bez testu ciężko będzie stwierdzić w czym tkwi problem, a jak oddasz do serwisu to myślę, że oni właśnie tak będą próbowali dociec co się stało.

Aha, trudno… jeszcze pomysle o tym

A może to wina sterowników ? mam Catalysty 9.2, 9.3 mi w ogóle nie działały…

Według mnie to żeczywiscie może buć wina zasilacza pomimi iż jest on dość nowy , może poprostu nie dawać rady ,lub karta graficzna jest bardzo obciażona przez wymagajace gry i nadmiernie sie przegrzewa.Możę to być ruwnież wirus ale szczeże ci powiem że z takim problem poszedł bym do serwisu niż sam konbinował.

Wątpię, że to wina sterowników. Komp się krzaczy w widocznym momencie tzn. wtedy gdy jest najbardziej obciążony. Jeśli sam nie masz gdzie przetestować tego o czym Ci mówił to musisz oddać do serwisu. Innej opcji nie widzę.

HA ! zainstalowałem sterowniki z płyty (starsze, były dołączone do grafy w zestawie)… wersja to 5.8. Pograłem i jest wszystko dobrze :open_mouth:

a nawet płynniej gry chodzą :o

to mnie zaskoczyłeś, tego bym nie podejrzewał.

no i jeszcze gry wyciągają o jakieś 10 FPS więcej, przy tym działają stabilniej i jakby “pewniej”… zdziwiłem sie i to mocno.

ps. zapytam się jeszcze o opcje dotyczące grafy/AGP w Biosie.

Jak najlepiej ustawić te ustawienia ?

  • AGPMode: (do wyboru: 1x, 2x, 4x, 8x)

  • AGP Fast Write (d.w.: Enabled, Disabled)

  • AGP Aperture Size (d.w.: 4MB, 8MB, 16MB, 32MB, 64MB, 128MB, 256MB)

  • AGP Master 1 W/S Write (d.w.: Enabled, Disabled)

  • AGP Master 1 W/S Read (d.w.: Enabled, Disabled)

  • AGP Read Synchronization (d.w.: Enabled, Disabled)

Chodzi mi głównie o to aby grafika/AGP dawała z siebie wszystko.

  • AGPMode: 8x

  • AGP Fast Write -Enabled, jeżeli będą problemy z grafiką to Disabled)

  • AGP Aperture Size - 64 MB lub 128MB, zależy ile masz RAM

  • AGP Master 1 W/S Write - Enabled , przy problemach z grafiką (przekłamania lub dziwne krzaczki) Disabled

  • AGP Master 1 W/S Read - to samo co wyżej

  • AGP Read Synchronization Enabled

Ok. dzięki :slight_smile: