Po podkręceniu procesora muszę wybierać tryb uruchomienia OS

Dobra, teraz je podniosę, spróbuję prime95, a około godziny 20 dam memtesta. Oby leciało dziś coś sensownego w telewizorni.

Aha, podaj jeszcze napięcie jakie masz ustawione na pamięciach.

Na pamięciach mam Auto, myślę, że wynosi ono 1.8 V. Włączyłem prime95, jednak znów błąd, tym razem drugi rdzeń przestał być torturowany. umcaumcaumcacaca.th.png

Pokaż jeszcze zakładkę Memory z CPU-z. Napięcie pamięci możesz dać 1.9V.

Zobacz czy wytrzyma dłużej na tym napięciu.

rcony5.th.png

W sensie, że mam obserwować, kiedy się spalą, tak?

Zapomniałem wcześniej napisać, że podczas obciążania programem prime95, CPU-Z podawał napięcia procesora 1.290-1.312 V. Wiem, że nie należy się zabardzo sugerować napięciami podawanymi przez program, ale trochę mnie to dziwi.

Dobra, ale czy jest duża szansa na to, że po podniesieniu napięcia RAMu o 0.1 V spali się on?

Miałem na myśli czy Prime dłużej wytrzyma.

W sumie na tych ustawieniach pamięci powinny być stabilne. Zwiększ w BIOSie jeszcze tRC nawet na około 36. Nie ma to znaczenia dla wydajności, a zwiększy stabilność.

Ok, ale jak bardzo takie podniesienie napięcia o 0.1 V może zmniejszyć żywotność kości?

Nie, mój kolega ma goodramy też zwykłe, bez radiatorów i chodzą mu na 2.1V, ale to trochę ryzykowne z jego strony. 1.9V nie wpłynie źle na żywotność.

Jednak najpierw spróbuj tRC na 36 ustawić.

Jak dalej Prime będzie przerywał, to najpewniej coś innego powoduje niestabilność.

tRC ustawiłem na 26, ponieważ tylko na tyle pozwalał BIOS. Włączyłem prime95 i znowu, na drugim teście 1 rdzeń przestaje być torturowany. No cóż, zaraz podniosę napięcie i sprawdzę ponownie.

Myślę, że wiem, jak podnieść napięcie RAM, ale nie jestem w 100% pewien.

p0506101955.th.jpg

Przez DDR2 Voltage?

Przez DDR2 Voltage podnosisz napięcie ramu.

Dzięki. Boję się trochę.

Coś mi się widzi, że i to nie pomoże.

Jeśli mam rację, zbij napięcie pamięci z powrotem na Auto i podnieś na procku (CPU Voltage) o jedno/dwa napięcia w górę.

Nie bój się ten procesor jest 65nm, jeśli tylko temperatura na to pozwoli, to i na 1,45V może spokojnie chodzić.

Grunt żebyś starał się nie przekraczać temperatury 72C - taką podaje producent za maksymalną.

Zauważ, że w Prime są jest test, który nie obciąża RAM’u (Small FFT) i są takie, które obciążają RAM. Możesz trochę sobie pokombinować i wyciągnąć wnioski, czy RAM ma wpływ na przebieg testu.

Cóż… dobiegła właśnie końca moja przygoda z OC na tym komputerze. Chciałem podnieść nieco napięcie procesora, ale niestety, najwyższą wartością, na jaką pozwala BIOS, jest 1.3 V, a pod takim napięciem procesor właśnie pracuje. Niby mógłbym spróbować zaktualizować BIOS, ale to bardzo ryzykowne no i straciłbym automatycznie licencję na system, gdyby coś poszło nie tak.

Dziwne, ale wyczytałem, że rzeczywiście nie można podwyższać napięcia, nawet na nowszych biosach.

No to szukaj po prostu możliwie najwyższego stabilnego ustawienia, jak już stwierdzisz, że jest stabilnie to zrób wszystkie testy.

Myślę, że ten procesor powinien iść na domyślnym napięciu na około 2700-2900 MHz, ale może masz gorszą sztukę albo płyta na tyle tylko pozwala.

PS. Do twojej grafiki ten 4000+, nawet podkręcony na 2,8 GHz jest za słaby, a co dopiero na domyślnym 2100 MHz.

Kiedyś gdy go podkręcałem, to 2625 MHz było właśnie granicą między stabilnością a jej brakiem, ale wtedy miałem kiepski zasilacz, więc może on się do tego przyczynił. Co do tego, że ten procesor jest za słaby dla tej karty graficznej, to wiem. Myślę nawet, że 6000+ BE byłby trochę słaby.

Byłyby, zwłaszcza dlatego, że ma tylko 1MB L2 Cache. Poza tym to stary procesor.

No cóż, pomimo iż to koniec i niema szans na to, by poeksperymentować z napięciami na tej płycie głównej, to cieszę się, że mogłem dowiedzieć się czegoś więcej, teraz będę mógł lepiej skonfigurować sprzęt w BIOSie :slight_smile: Dzięki.

No, temat bardzo wciągający. Trzeba się tylko wyzbyć strachu, jak coś pójdzie nie tak to reset CMOS’a i można dalej kombinować.

Już nie raz mocno przeginałem z temperaturami i napięciami (w celach testowych tylko), a niczego nigdy nie uszkodziłem. :slight_smile:

Pozdrawiam.