Po podłączeniu zasilania do dysku, wysiada zasilacz

(Pbuderaski) #1

Jak w temacie, gdy dysk ma podłączone zasilanie, komputer w ogóle nie ruszę, natomiast jak je odłączę wszystko działa poprawnie ; /.

Prosił bym o pomoc, wymieniłem już zasilacz bo podawał niskie napięcia i myślałem, ze to przez to, jednak dalej jest to samo ;/

Zasilacz jest na pewno dobry i nie ma mowy o za małej mocy.

(Adio741) #2

jaki to dokladnie zasilacz?

(Pbuderaski) #3

Nie ma różnicy, z każdym się tak dzieje ;/.

chieftec 450/logic 400/deer 350.

(Adio741) #4

logic i deer lepiej nie podłączaj,chyba że chcesz puścic reszte kompa z dymem....

sprawdzałes dysk na innym kompie? moze coś zwiera przy wtyczce, sprawdż jak wygladają bolce

(Pbuderaski) #5

No własnie tez mi się tak wydawało ;/ Ale to jest Sata i nic nie zwiera ;/. Nie no bez przesady logic nie jest taki zły, sprawdzałem, dużo lepiej trzyma napięcia od tego deera...

(Adio741) #6

co do zasilaczy poczytaj sobie tutaj- http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

podaj cały konfig kompa

(Pbuderaski) #7

Wiem, ze to nie wina zasilacza bo działa sprawnie (przetestowałem). Hmm konfig tutaj chyba nie ma nic do rzeczy bo zasilazc z podpiętym dyskiem nawet nie startuje na sucho (Przez zwarcie). Model dysku to: Seagate Barracuda 7200.9 80GB.

Wszystko chodziło na deer 350 tylko startowało za 10 razem (za słabe napięcie podawał przy starcie), potem sprawdziłem na Chieftec 450W i w ogóle nie startował, odłączyłem dysk i wszystko wystartowało. Potem podłączyłem z powrotem deera i już w ogóle był trup, nawet na sucho nie startował (odpalany zwarciem). Potem zamontowałem logic 400W i wszystko jest ok tylko z tym dyskiem problem ;/.

(Adio741) #8

to na pewno dysk jest walnięty, w zasilaczu działa zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i dlatego nie wstaje.

Zobacz czy nie masz napuchniętych kondensatorów na płycie gł.

(Benek432) #9

Dyski czasami tak robią, mają takie "zabezpieczenie" pomiędzy masą a liniami 5V i 12V. Potrzebujesz kogoś kto to wylutuje i dysk powinien znów działać, ale już bez zabezpieczenia na przepięcia (chyba że wlutujecie nowe).

(Pbuderaski) #10

Nie no płyta tu nie ma nic do rzeczy każdy zasilacz z tym dyskiem tak robi ;/. Obawiam się, ze własnie jak deer się zjarał to zabrał ze sobą dysk. Wiesz może gdzie jest to zabezpieczenie?

(Benek432) #11

http://www.egielda.com.pl/images/art/ca ... b759f3.jpg

Te 2 czarne elementy (prawdopodobnie diody) przy gnieździe zasilania, ale nie mam 100% pewności, trzeba to sprawdzić omomierzem lub dowolnym multimetrem.

(Pbuderaski) #12

hmm, omomierzem przy każdej pokazuje ~4M.

(Benek432) #13

Jak masz adapter MOLEX->SATA to zobacz na rezystancję pomiędzy 5V a masą i 12V a masą. Ewentualnie spróbuj ją sprawdzić w gnieździe zasilania dysku.

(Pbuderaski) #14

3,78 na 12V i tyle samo na 5V :slight_smile: