Po sformatowaniu partycji wciąż zajęte jest miejsce

Witam wszystkich.

Może zacznę w czym problem.Mam dysk podzielony na 4 partycje.Jedna jest przeznaczona na system a 2-ga na dane.Pozostale dwie są “teoretycznie” puste.Jednak klikając na jedną z tych 2 -óch pustych we wlasciwosciach pokazuje ze zajete jest ok 70 MB miejsca.Formatowalem juz po kilkanascie razy i dalej jak bylo tak jest.W czym problem?.

Za wszelkie sugestie bede bardzo wdzieczny.

A przywracanie systemu na tych partycjach jest włączone?

Wylaczone… :stuck_out_tongue: .

Resztę czytaj na:

:arrow: http://www.pcworld.pl/artykuly/53063.html

To nie to, Phylby.

Wiadomo, że producenci dysków biorą wzorcowy przelicznyk 1:1000, ale tak naprawdę to jest on trochę inny, bo 1:1024, czyli dyski w rezultacie są mniejsze niż podaje producent. Ale nie dlatego, że jakieś tam miejsce jest zarezerwowane dla czegoś tam, tylko przez tę róznicę 24 megabajtów na gigabajt w stosunku do pojemności dysków. Bo jeden giga ma 1024 mega, a nie 1000, zrozumiano?

Wydaje mi się, że te około 70 mega, których nie możesz odzyskać, to może być po pierwsze jakieś uszkodzone miejsce na dysku, lub po drugie jakieś TEMP, albo Pagefile.sys, czego z pewnością nie usuniesz, ponieważ system na bieżąco z tego korzysta.

Dzieki za różne sugestie.Dodam jeszcze to ze stało sie tak po od razu po zrobieniu partycji.Wtedy sprawdzając we właciwosciach zobaczylem to zajęte miejsce.Tak jak pisalem na początku,próbowałem kilkanasacie razy formatowac i nic.Dlatego Deunan K. mozesz miec racje ze cos jest uzywane przez system.Pytanie tylko co,jeśli dysk wydaje sie byc wyczyszczony a jednak…

Możesz podpiąć ten dysk pod inny komputer (jako slave) i wtedy spróbować. To powinno pomóc, bo nie będzie systemu, który będzie chciał z tego czegoś co tam jest korzystać, gdyż dysk będzie kontrolowany przez inny OS.

Hmm…niestety ta opcja (jeszcze) odpada gdyz kompa mam na gwarancji zaplombowanego i wiesz…chociaż zdaję sobie sprawę ze to mogło by byc rozwiązanie.Ciekawą sprawą jest to że bedąc ostatnio u kumpla zauważyłem ze ma to samo.Tez po kilku formatach ani jeden MB sie nie zwolnil.Dlatego mnie to zaciekawiło,co to moze byc :slight_smile:

+Soulsick+ Nie masz żadnego problemu. To co opisujesz, to normalne zjawisko. Tworząc partycję na twardym dysku, tworzysz także tablice alokacji plików, wewnętrzne katalogi systemowe obsługujące system plików, które są niezbędne do istnienia partycji. Choćbyś formatował i 1000 razy, to te informacje zostaną, ponieważ to one współtworzą partycje. W zależności od rozmiaru partycji - informacje te zajmują określoną liczbę miejsca - ja mam dysk z 3 partycjami, z czego każda po sformatowaniu ma ok 75Mb pozornie zajętego miejsca. Powtarzam jeszcze raz - to normalna oznaka, nie związana z błędami czy niepoprawnym formatowaniem.

Pozdrawiam.

xyzpoland Wielkie dzięki za fachową odpowiedz.Od dosc dawna byłem zainteresowany co to może takiego być i narescie się dowiedziałem :slight_smile: .Jeszcze raz dzięki i Pozdrawiam :slight_smile: