Po uspieniu komputera zniknęła partycja systemowa

Witam.

Niedawno na nowym dysku WD 2TB zrobiłem 4 partycje: na pierwszej zainstalowałem Windows Server 2012 i przerobiłem go na stację roboczą, na pozostałych partycjach były dane. Wszystko było OK przez jakiś tydzień. Kilkukrotnie zamiast wyłączania komputera uśpiłem go lecz potem wychodził z tego stanu bez problemu.

Aż do wczoraj, gdy po uśpieniu system nie wstał. BIOS nie miał z czego zbootować systemu więc odpaliłem HirensBoot CD i Mini Windowsa XP i sprawdziłem dysk - partycja systemowa zniknęła a zamiast niej Mini Windows XP widzi system plików RAW. Wszystkie 3 pozostałe partycje są OK, dane na nich również.

GParted z kolei rozpoznaje nazwę partycji i system plików NTFS lecz widzi go jako uszkodzony. Przy próbie użycia opcji Skanuj/napraw system plików wyrzuca monit:

Do rzeczy:

  1. Czy ktoś ma pomysł co mogło się stać, aby ew. w przyszłości próbować uniknąć podobnych problemów? Przyznam, ze od wielu lat po raz pierwszy cos takiego stalo mi sie z partycja systemowa :-/

  2. Czy da się jakoś naprawić partycje systemową/system plików? Bo dane z niego pewnie bez większych problemów odzyskam ale sporo trudu kosztowało mnie postawienie i dostosowanie systemu itp. i chciałbym spróbować to jakoś odzyskać/naprawić przed stawianiem wszystkiego od nowa.

  3. Czy jeżeli teraz sformatowałbym samą 1. partycję z uszkodzonym systemem plików i postawił system od nowa to czy dane na pozostałych partycjach są bezpieczne czy może powinienem przerzucić wszystkie dane gdzie indziej a dla całego dysku WD 2TB zrobić w GParted nową tablicę partycji?

  4. Czy zaistniała sytuacja może oznaczać jakiś problem sprzętowy z tym nowym dyskiem?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :slight_smile:

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step

Zanim będziesz bawił się Test Diskiem.

Uruchom Mini XP (z Hirena), następnie uruchom Command Prompt (czarna ikona), wpisz chkdsk c: /f (gdzie c to partycja systemowa), chkdsk wykonaj tyle razy aż nic nie będzie naprawiał. Spróbuj uruchomić komputer normalnie.

Niestety TestDisk nie poradził sobie z problemem. Używałem go pierwszy raz, ale zdaje się że po przeskanowaniu dysku powinien znalezc odpowiednie informacje i pokazac poprawna zawartosc partycji tj. strukture katalogow i pliki. Nawet po głębokim skanowaniu wyswietlał w podglądzie partycji systemowej tylko katalog PerfLogs. A może cos zrobiłem zle, ale nie sądzę… :?

Dodane 16.05.2013 (Cz) 10:15

Zauważyłem ten wpis w logu z GParted, ale zignorowałem to stwierdzając że uszkodzenie jest zbyt poważne i to narzędzie sobie z nim nie poradzi :?

Jednak zrobiłem jak piszesz i faktycznie - za pierwszym razem mielił chyba z 10-15 minut i po restarcie juz zaczynała się pojawiać poprawnie partycja systemowa. Po kolejnych poleceniach - w sumie chyba z kilkanascie skanów i ciagle znajdowało jakies błędy - postanowłem spróbować uruchomic system. Wstal do stanu feralnego uspienia, było otwarte pare programow jakie mialem uruchomione przy przejsciu w stan uspienia ale tapeta nie wyswietlala sie poprawnie - jakby plik z jej obrazem zostal czesciowo uszkodzony. Zamknąłem system i spróbowałem go uruchomić normalnie…

Ale teraz pojawiły się kolejne problemy:

  1. Mój profil użytkowika został uszkodzony, poniewaz przy próbie zalogowania się na niego zostaję zalogowany przy pomocy profilu tymczasowgo i wyswietla się odpowiednia informacja.

  2. Gdy loguję się na konto admina, które działa poprawnie, przy próbie uruchomienia wielu programów wyrzuca monit w stylu “program.exe - zły obraz” czy “program taki i taki nie jest przeznaczony do uruchomienia w systemie windows”.

ad. 2 Próbowałem komendy sfc / scannow ale otrzymuje wynik ze narzedzie nie było w stanie naprawic czesci problemów. Więc teraz bede próbował naprawy systemy za pomocą płyty instalacyjnej.

Wciąż googlam w poszukiwaniu rozwiązania, jeżeli jednak ktos zna rozwiązanie powyższych problemów to byłbym wdzieczny za pomoc :slight_smile:

Pliki dalej są uszkodzone. Jak poważne są uszkodzenia…Można spróbować dowiedzieć się z z logu CBS po SFC :

W pole uruchom wklej:

findstr /C:"[SR] Cannot repair member file" %windir%\logs\cbs\cbs.log >sfc.txt & start notepad sfc.txt

OK.

Jeżeli coś wyskoczy to skopiuj > wklej na http://www.wklej.org i daj linka.

Co może być przyczyną…uszkodzony MBR ( elektronika/mechanika/uszkodzony przewód sygnałowy(?) - tylko- tu jest problem z jedną partycją)-… Jak działa Podgląd zdarzeń to spakuj dzienniki Aplikacja i System ( Akcja > Zapisz zdarzenia jako > Zapisz) wstaw tu

Może będzie można chociaż ustalić co się stało, może będzie łatwiej dojść do tego co dalej robić.

Jak da się uruchomić to daj zrzut z okna CrystalDiskInfo

Gdy odpaliłem podaną komendę w Uruchom, wyskoczyło okno, cos przemieliło i okienko znikneło.

Odpaliłem to w wierszu poleceń i wtedy wypluło plik tekstowy z zawartocią:

http://www.wklej.org/id/1040498/

Plik logu CBS spakowany 7z:

http://www.sendspace.com/file/ygbmuh

Podgląd zdarzeń nie działa, wypluwa: Program MMC nie może utworzyć przystawki. Przystawka może nie być zainstalowana poprawnie.

Jeżeli to faktycznie może być wina dysku, to jak to sprawdzić? SMARTem? Przed instalacja systemu przeprowadziłem na nim serię testów wydajnosciowych i wszystkie przeszedl bez problemow z dosc dobrymi wynikami…

Zbyt dużo plików jest uszkodzonych i reanimowanie tego systemu chyba nie ma sensu. Skopiuj najważniejsze dane (jak się da)…

Jak da się uruchomić to daj zrzut z okna CrystalDiskInfo

Screen z Crystal Disk Info:

http://www.sendspace.com/file/zinqht

Najważniejsze pliki skopiowałem już wczesniej. No trudno, widzę że bardzo dziwne rzeczy się podzialy :-/

Co sądzisz o screenie i stanie dysku?

Z dyskiem chyba nic złego się nie dzieje…Może to jakiś rootkit/wirus ?

Spróbuj może przeskanować dysk : analiza-usuwanie-infekcji-zewnatrz-t503195.html#p3162947

Dodane czwartek, 16 maja 2013, 12:58

Wejdź w C:\Windows\System32\winevt\Logs > spakuj i wstaw Application.evtx , System.evtx i Security.evtx

Postawiłem już system od nowa. Dzięki za pomoc :slight_smile: