Po zmiania wielkości pratycji włącza się recovery

(MeonXT) #1

Witam, posiadam laptop HP z windowsem 7. Był on na całej patrycji 500gb. Jednak do pewnych programów potrzebny jest mi windows xp. Tak więc odpaliłem z płyty ubuntu, i ładnie sobie wydzieliłem z dysku 50gb na nową patrycję. Teraz jednak po włączeniu komputera wyświetla mi się recovery, zamiast loadera windows 7. Co polecacie zrobic? Na komputerze są ważne programy/ustawiania..

Pozdrawiam.

(Dimatheus) #2

Hej,

Cała sytuacja jest spowodowana właśnie zmianami układu partycji, a co za tym idzie zmianami w MBR'ze. Generalnie konieczne jest ustawienie na dysku, na którym jest system operacyjny, flagi boot, która to informuje, że z tej partycji rozpoczyna się rozruch systemu - flagę taką można przypisać w oprogramowaniu, którego użyłeś do podziału partycji bądź przy pomocy G-Parted. Można też posłużyć się płytką z systemem bądź oprogramowaniem Recovery - po jego uruchomieniu oczywiście nie instalujemy na nowo Windowsa, a korzystamy z opcji jego naprawy. System automatycznie sprawdzi, co tak naprawdę go boli i naprawi błędy uniemożliwiające start systemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus