Pobór pradu przez komputer?

Witam

chciałbym oszacowac ile moj komputer zuzywa pradu

konfiguracja

core 2 duo 1.86

asus p5b-e

2x512 geil 800mhz

dysk 250 seagate 16mb

geforce 7600gs zalman

nagrywarka dvd

zaislacz qoltec 525W

lcd benq fp93g

Używaj polskich znaków,opcja zmień i popraw.JNJN

Chodzi o pobór mocy z sieci 230V w watach.

http://www.journeysystems.com/power_sup … ulator.php i tam na dole klikasz start power calkulator No i to

http://www.elektroda.net/nauka/kalkulat … pradu.html

w przybliżeniu możesz to sprawdzić na tej stronie: http://www.jscustompcs.com/power_supply/

Mały błąd, ten kalkulator nie pokazuje rzeczywistego poboru mocy. Twój sprzęt zużywa dokładnie tyle energii elektrycznej, jaką moc ma zasilacz, reszta tzn to co w kalkulatorze odjęte od mocy zasilacza to straty.

Pozdrawiam

Witaj

Zgadzam się z moimi przedmówcami, ja jednak wykorzystałem miernik

METEX 3650 i za jego pomocą zmierzyłem sobie prąd zmienny, który płynie gdy komp jest uruchomiony. Zrobiłem na powiedzmy biegu jałowym jak jest włączony jakis niewielki program przy, którym procesor jest do 10% wykorzystany, natomiast drugi pomiar zrobiłem gdy włączyłem np. skanowanie dysków wtedy procesor pracuje na maxa.

Wyników nie napiszę, kdyż każdy może mieć różne wartosci.

Dla znających się na elektrotechnice wzór P=U*I*t

Szczęśliwego Nowego Roku 2007 8)

jeżeli już to P=U*I / Moc= Napięcie*Natężenie prądu /, a to co piszesz germar to jest wzór na pracę prądu elektrycznego nie moc. Chociaż i to do końca nie jest prawdą bo w pracy urządzeń mamy do czynienia z poborem tzw. mocy biernej / szczególnie w zasilaczu /. Dla dokładnego zmierzenia poboru prądu należałoby wpiąć pomiędzy sieć 230 V, a komputer urządzenie do pomiaru poboru mocy / watomierz /.

Nie prawda. Twój sprzęt zużywa dokładnie tyle ile u potrzeba, czyli jak jest bardziej obciążony to bierze więcej W.

A moc zasilacza to nie jest moc jaką bierze z sieci elektrycznej tylko jaką moc może dostarczyć sprzętowi.

Witaj

marek624 napisał

jeżeli już to P=U*I / Moc= Napięcie*Natężenie prądu /, a to co piszesz germar to jest wzór na pracę prądu elektrycznego nie moc

.

Ja dawno już temu chodziłem do szkoły ale nawet dziś jest, że moc

oznaczamy literą P czy ktoś chce czy nie takie są założenia, napięcie U mnożymy przez prąd zmienny płynący który oznaczamy literą I

a t to czas, żeby obliczyć ile KWh zużyliśmy używając danego urządzenia. żarówka przecież świeci i jednocześnie oddaje ciepło, jednak mając podany przezemnie wyżej wzór jesteśmy w stanie określić pobór mocy przez dane urządzenie. Samo wpięcie watomierza nie wystarcza, gdyż napięcie w sieci się waha a urządzenie takie jak komputer nie oddaje jednakowej mocy takie np. jak żarówką choć i tak to jest uzależnione płynącym napięciem zmiennym.

germar ale KWh /potoczne określenie zużytej energii elektrycznej to nic innego jak praca prądu elektrycznego wyrażona inaczej w dżulach /J/ 1 KWh= 3 600 000 J, czyli inaczej moc to jest ilość pracy wykonanej w czasie P=W/t, podstawiając Twój wzór na pracę, upraszczamy przez t P=U*I*t /t otrzymujemy P=U*I. Jeżeli chcesz liczyć moc wg Twojego wzoru P=U*I*t mam pytanie: jak długo należy mierzyć napięcie i natężenie, bo jeśli będziemy mierzyć długo czyli t będzie duże to dojdziemy to ogromnej cyfry. Moc mierzymy w Watach nie Watogodzinach. Co do watomierza , można mierzyć moc średnią bo w rzeczywistości watomierz mierzy chwilowe wartości prądu i napięcia / przy prądzie zmiennym /, uśrednia wartość napięcia ,a potem za pomocą algorytmu wylicza moc. Licząc wg Twego wzoru moc należy mierzyć czas, natężenie prądu i napięcie i otrzymaną wartość podzielić przez czas pomiaru wtedy otrzymamy moc pobraną. /wystarczy wyłączyć wszystkie urządzenia w domu używać tylko kompa, odczytać z licznika energii elektrycznej wartość zużytej energii, podzielić to przez czas pomiaru i otrzymamy moc zużytą przez komputer /.