Pobranie aktualizacji do ubuntu na dysk

(Chillout) #1

Najnowsze ubuntu.

Znajoma za często nie używa menadżera aktualizacji systemu. Nazbierało się tego kilkaset mb. Niestety w związku z polityką sieciową użytkowników, a w szczególności administratora przy próbie aktualizacji komputer jest odcinany od sieci. Jest możliwość pobrania na innym komputerze tych aktualizacji i zainstalowanie na tamtym?

Nie chce mi się tego robić pojedynczo.

(marcin82) #2

Ja bym to zrobił tak:

sudo apt-get update && apt-get dist-upgrade >> /home/USER/Pulpit/aktualizacja.txt

Plik przenieść na komputer z innym ubuntu w tej samej wersji. Wyczyścić podręczne archiwum synaptica. I klepnąć to samo w konsoli z opcją tylko pobrania na dysk. Potem nagrać te pakiety na płytkę i przenieść. Jest to o tyle ryzykowne, że nawet rozbieżność kilku "sztuk" pakietów, bibliotek czy czegoś innego rozwali wszystko.

Można zrobić jeszcze inaczej - utworzyć obraz partycji " / " za pomocą fsarchiver , na innym komputerze z Ubuntu wykonać przywracanie systemu (można na dysk o innej pojemności), zaktualizować go, ponownie wykonać obraz partycji za pomocą fsarchiver i przywrócić na pierwotny komputer.

==========

Najprościej będzie chyba przenieść fizycznie komputer, zapewnić mu połączenie z internetem i tyle ...

(RubasznyRumcajs) #3

...albo zmienić dystrybucję na coś co obsluguje pakiety deltowe (wiekszość innych, niedebianowatych dystrybucji obsługuje je od lat) :stuck_out_tongue:

(nintyfan) #4

Ubuntu też już chyba obsługuje.

(Chillout) #5

Dzięki za info. To w takim razie tak zostanie jak jest.

(roobal) #6

Skądś to znam :slight_smile: Też mam z tym czasami, niestety, do czynienia. Skoro to Ubuntu to problem najprościej rozwiązać przy pomocy Synaptica, który posiada opcję generowania skryptu do pobierania pakietów wraz zależnościami. Możesz pakiety pobrać przy pomocy tego skryptu również pod Windowsem, z tym że musisz pobrać program Wget dla Windows.

Jeśli nie ma ona nic przeciwko cichym, automatycznym aktualizacjom wykonywanym w tle to możesz jej wpakować taki prosty skrypcik do systemu i dodać do Crona (ja sam tak robię) tylko najpierw wyłącz update-manager żeby konfliktów nie było:

#!/bin/bashCHECK=$(aptitude search "~U" | wc -l)mkdir $HOME/.update-get update[ $CHECK != 0 ]; then-get upgrade -y  $HOME/.update/update.log

Skrypt ma za zadanie sprawdzić dostępność aktualizacji, jeśli się pojawią to wykona się apt-get upgrade. Żeby dodać go do Crona to wpisujesz [b]sudo crontab -e[/b] i dodajesz podobny wpis lub dostosowany do własnych potrzeb:

[code]# m h dom mon dow command

*/30 * * * * /sciezka/do/skryptu

Skrypt będzie się wykonywał co 30 minut.

Pozdrawiam!

(Chillout) #7

Wczoraj jakimś cudem poszło. Prawie 200 mb zainstalowałem.

A powiedz mi czy przy zaznaczeniu opcji: "Pobieranie wszystkich aktualizacji w tle", to sam je instaluje czy jakieś info dostanę odnośnie tego?

Nie będzie to samo co wyżej napisałeś?

(roobal) #8

Całkiem możliwe, akurat ja nie używam w ogóle Update Managera ale prawdopodobnie jakieś logi będą w /var/log :slight_smile: To co akurat ja napisałem to skrypt powłoki a Update Manager niekoniecznie musi działać na tej samej zasadzie :slight_smile:

Pozdrawiam!